Edebiyat

Antakya’nın Fantastik Yönü

alaca-dunya-banner

Engelli bir çocuğun yaşamından kesitler sunan “Alaca Dünya ve Yalnızlığım”, aynı zamanda tarihi ve kültürüyle son dönemlere damga vuran Antakya’dan farklı yaşamları okuyucuya sunuyor.

Ali Ünal’ın ilk kitabı ‘Alaca Dünya ve Yalnızlığım’ın, yazarın fantastik-biyografi türünde edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli bir kurgu olarak dikkat çekmesi bekleniyor.

Roman ile biyografi arasında ince bir çizgide yer alan ve bu özelliği ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen Ali Ünal, fantastik bir Antakya’yı kaleme almış. Hayalle gerçeği bağdaştıran, yaşamın sert gerçekleriyle Alaca Dünya’nın hayallerinin iç içe geçtiği “Alaca Dünya ve Yalnızlığım” her yaştan okuyucusuyla buluşmaya hazırlanıyor.

alaca-dunya-ve-yalnizligim“Gerçek hayat ile gerçek üstü bir hayatın zaman zaman kesiştiği, içinde yaşanılan dünya ile öte dünyalara özlemin ortaya çıkardığı bir roman Alaca Dünya ve Yalnızlığım… Tüm romanlar gibi hayal, tüm hayaller gibi gerçek… Antakya’nın tam ortasında geçen bir fantastik kurgu.

Çocukluğumun en özgün, en tatlı tebessümler yayıcı, en çapkın, en sevinçli ve en üzgün anları bir araya gelse ancak bu kadar uzun olurdu. Zor geçen ama hiç yaşayamadığım çocukluğum, bir gün kapısını çaldı yalnızlığımın. Uzun soluklu bir hezeyan fotoğrafı gibi asılı kaldı kalbimdeki koca duvarda. Bu duvarda Antakya’da yaşayan bir avuç insanın, Alaca Dünya ile kurduğu iletişimin en can alıcı anları da resmedildi.

Her fırça darbesi, bu resmin karakterlerini ortaya koyuyor. Yaşamın sert gerçekleri ile Alaca Dünya’nın hayalleri içiçe geçiyor. Mahiyar’a duyduğum çocuksu aşk, mektup arkadaşım Jeanne’in tahmin edemediğim fırtınalarla dolu iç yüzü, Hristo Amca’nın sevgi dolu sarraf yüreği, Şayeste Hanım’ın, kendisine bahşedilen gençlik hülyalarıyla dolu Rıfat Bey aşkı, her geçirdikleri günü keseden yiyen sıradan yaşlılar: Mualla Nine ve Nihat Dede, Menekşe ve yaralı geçmişi… Antakya’da çekilen, her karesinde şiş kebap mutluluğunu, humus lezzetini, biber salçası hüznünü ve semavi aşkın 3 ayrı lisanını göreceksiniz.”

Yitik Ülke Yayınları’nın yeni markası Potkal Kitap’ın bir numaralı yayını “Alaca Dünya ve Yalnızlığım” tüm kitapçıların raflarında…

Kitabın bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.