Edebiyat

Amazon Türkiye’ye Mi Geliyor?

amazon-com-tr-banner

Sanal kitap pazarında faaliyet gösteren idefix Genel Müdürü Mehmet İnhan Amazon.com’un Türkiye pazarına 1-2 yıl içinde yerel sitesiyle geleceğini söylüyor.

Amazon‘un Türkiye’de varolan bir siteyi satın almaktansa sıfırdan yapılanacağını dile getiren İnhan, “Biz amazon’u tehdit görmeyiz. Aksine toptan kitap satan sitemiz prefix’in en büyük müşterisi olur” diyor.

İlgili Makaleler

Mehmet İnhan’a göre dünyada açtığı yerel sitelerle krizde 3 kata yakın büyüme kaydeden amazon.com 1-2 yıl içinde Türkiye pazarına girecek.

amazon-com-resimAmazon’un Türkiye’de satın alım yapmadan sıfırdan yapılanıp faaliyet göstermesini beklediğini dile getiren İnhan, “amazon.com dünyada ne kadar büyük olursa olsun, onu tehdit olarak görmüyoruz. Aksine, Türkiye’ye girdiğinde bizim kitapçılara satış yapan sitemiz Prefix’in en büyük müşterisi olacak diye düşünüyoruz. Türkiye’de oldukça yeni olan e-kitap hızlı büyüyecek. Bu potansiyeli Amazon da görüyor” dedi.

E-kitap pazarının büyümesi durumunda kendilerinin de amazon.com’un okuyucusu Kindle‘a benzer bir reader çıkartma planları olduğunu ifade eden İnhan, “Kitap ve kültür ürünleri sektörünün, eğitim ve yardımcı kitaplar dahil mevcut 2,5 milyar TL’ye yakın iş hacmine yaklaşık 400 milyon TL tahmin edilen korsan iş hacmini de eklerseniz 3 milyara yaklaşan bir toplam kitap pazarı var. Bunun 10 yıl içerisinde 5 milyar TL büyüklüğünde bir pazar oluşturacağını öngörüyoruz. Şu an Türkiye’de e-kitap satışları toplamın yüzde 3′ü seviyesinde. Bunun da yüzde 30′ları bulacağını öngörüyoruz” diyor.

Günde 200 e-kitap

Türkiye’de günde ortalama 200 e-kitap satın alındığını ifade eden İnhan şöyle devam etti: “Kısa vadede değil ama uzun vadede e kitap, basılı kitabın yerini alacaktır diye düşünüyorum. Ama basılı kitap asla bitmeyecek. ABD’de 28 milyar dolarlık yayıncılık pazarı son dört yılda kayda değer bir artış göstermedi, hatta daraldı diyebiliriz. Ancak e-kitap alt sektörünün bu dört yılda artış hızı %600′ün üzerinde. Türkiye’de istatistik kıyaslama için henüz çok erken çünkü e-kitap daha yeni. Anlamlı bir istatistik için belli bir sürenin geçmesini beklemek lazım. e-kitap müşterilerinin özellikle öğrenciler ve mühendislerden çıktığını ifade eden İnhan, “Korsandan çekinen yayınevleri henüz e-kitap konusuna yeterince ilgi göstermiyor. Ayrıca yazarla yeniden masaya oturup sözleşme yapmak da istemiyorlar. Bunlar gelişimi yavaşlatıyor” diyor.

4 okurdan 3′ü erkek

Mehmet İnhan‘ın verdiği bilgilere göre Türk kitap okurlarının %76sı erkek, yüzde 24′ü ise kadın. Kadınlar sağlık ve yaşam konusundaki kitapları okumayı yercih ediyor. Yaş grubu açısından bakıldığında ise okurların yüzde 42′si 25-35, yüzde 30′u 36-45 yaş aralığında. 24 yaş altının payı ise sadece yüzde 6.5.

Yerel sitelerle büyüyor

Özellikle Kuzey Amerika’daki büyümesiyle tanınan amazon.com Avusturya, Japonya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkelerde yerel uzantılı sitelere sahip. Şu an için amazon.com.tr adresi tıklandığında ziyaretçiyi Avrupa sitelerinden biri arasında seçim yapabiliyor.

Alıntıdır: Haberturk.com – Ayşegül Akyarlı Güven

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.