Edebiyat

Amazon, İlk Kitap Mağazasını Açtı

amazon-books-banner

Kitabevlerinin giderek azalmasının en büyük nedenlerinden biri olan Amazon, Seattle’da bir kitap dükkanı açmaya karar verdi.

Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir çevrimiçi kitap satıcısı olarak başlayan dünyanın en büyük elektronik ticaret firmalarından Amazon, bir anlamda başladığı yere nostaljik bir dönüş yapma kararı aldı.

Bon Pur Loryan’da yer alan habere göre firma, geçtiğimiz gün ABD’nin Seattle şehrinde, Amazon Books adını verdiği bir kitap dükkanı açtı. Söz konusu dükkan Amazon‘un müşterilerine açık ilk fiziksel mekanı olmasının yanında, aynı zamanda firmanın ilk fiziksel kitabevi olma özelliğini de taşıyor.

amazon-books-resim

Amazon, söz konusu dükkanın yine de tamamen geleneksel bir mağaza gibi çalışmayacağını, hangi kitapların stokta tutulacağı açısından müşteri oylamaları, toplam satış rakamları ve Goodreads üzerindeki popülariteleri de dahil olmak üzere büyük oranda Amazon.com verilerinden yararlanacağını açıkladı. Elbette bunun yanında mağaza tasarımcılarının da bazı söz hakları olacak.

Amazon Books’ta, kitap satışının yanında firmanın üretmiş olduğu çeşitli elektronik cihazlara da yer verilecek. Ziyaretçiler Amazon’un Kindle, Echo, Fire TV ve Fire Tablet gibi modellerini mağazada deneyimleme imkanına sahip olacaklar. Yine de fotoğraflardan da görülebileceği üzere, mağaza her şeyden önce ve temelde bir kitap dükkanı olarak işlev görüyor olacak. Dükkandaki kitap fiyatlarının ürünlerin çevrimiçi ortamdaki fiyatlarıyla örtüşecek olması, dolayısıyla ziyaretçiler bir kitabı incelerken fiyatın birkaç dakika içinde değişebilecek olması da mağazaya dair ilginç ayrıntılardan bir tanesi.

amazon-books-resim2

Seattle’daki University Village adlı bölgede konumlanacak olan Amazon Books’un yeterli ilgiyi görmesi durumunda firmanın fiziksel kitap dükkanlarının sayısını çoğaltabileceği tahmin ediliyor. Bu da, bugünün dev e-ticaret firmasının bir zamanlar yok olmasına ön ayak olduğu fiziksel kitap dükkanlarıyla da tuhaf bir kapitalizm ironisi oluşturacağı anlamına geliyor.

Bakarsınız yolları Türkiye’ye de düşer ve ülkemizde de Amazon imkanlarıyla kitapları satın alma şansımız olur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Amazon, Türkiye’ye Ücretsiz Kargo Seçeneğiyle Artık Türkçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.