Edebiyat

Alice Harikalar Diyarında Eserinin Yazarı Lewis Carroll’a Ağır İtham

lewis-carroll

Alice Harikalar Diyarında eseri, tüm fantastik kurgu severlerin en beğendiği eserlerden birisidir. Eser sadece fantastik bir eser olmakla kalmayıp hem psikanalize hem de zihin oyunlarına göndermeler yapması ile de bilim dalları tarafından da incelenen bir kitaptır.

Alice Harikalar Diyarında’nın yazılışının 150’inci yıldönümü dolayısıyla BBC’de yayınlanacak bir belgeselde, yazarı Lewis Carroll’un “bastırılmış pedofil” olduğu iddialarına yer verilecek.

Telegraph gazetesinde yer alan habere göre iddia, Carroll’un bir Fransız müzesinde bulunan, çıplak bir kız fotoğrafına dayandırılıyor. Arşivde bulunan küçük çıplak kız fotoğrafının, “Gerçek Alice”in ablası olduğu bildiriliyor. 1832-1898 yılları arasında yaşamış olan Carroll, yazarlığının yanı sıra, matematikçi, mantıkçı, Anglikan papazı ve fotoğrafçı olarak da biliniyor.

BAFTA ödüllü gazeteci Martha Kearney tarafından sunulan belgesel, Lewis Carroll’un çocuklarla ilişkilerini, “Gerçek Alice”e karşı duygularını ve ünlü eserini etkileyen unsurları araştırmayı hedefliyor. Yazarlar Philip Pullman ve Will Self’in de katkılarıyla gelecek hafta BBC’de yayınlanacak “The Secret World of Lewis Carroll” (Lewis Carroll’ın Gizli Dünyası) adını taşıyan belgesel, gerçek Alice’in ailesinden gelenlerin konu hakkındaki görüşlerine de yer verecek.

Belgeselde, gerçek adı Charles Lutwidge Dodgson olan Lewis Carroll’ın çocuk ve ergenlere karşı cinsel ilgisi olduğu ve Victoria döneminin Jimmy Saville’i olduğu iddiaları tartışılacak. 2011’de ölen ünlü İngiliz radyo-televizyon sunucusu Jimmy Saville’in ölümünden sonra çocuklara ilgisi olan bir cinsel sapık olduğu, bazı tâciz olaylarına karıştığı ortaya çıkmıştı.

Alice’in Ablası Lorna

alice-lorna

Adlî tıp destekli dedektif soruşturması gibi hazırlanan belgeseldeki araştırmayla ortaya çıkan Carroll hakkındaki bazı gerçekler şöyle ifade ediliyor:

  • Romana konu olan gerçek Alice’in adı, Alice Liddell. Carroll’ın komşusu Christchurch başpapazının kızı.
  • Carroll, kızkardeşlerin fotoğraflarını çekmiş. Lewis Carroll, Alice ve kızkardeşleri Lorna ve Edith’in kendi çektiği fotoğraflarını, Alice Harikalar Diyarında’nın ilk baskısında kullanmış.
  • Fransa’daki arşivden, Alice’in ablasının çıplak fotoğrafı çıktı. Carroll, Alice’in ablasının tamamen çıplak bir resmini de çekmiş. Çıplak fotoğraf, Alice’in ablası Lorina Liddell’ın ergen döneminin başlangıcına ait.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.K. Rowling'den Özgün Bir Masal - Ickabog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.