Edebiyat

30. İstanbul Kitap Fuarı Başlıyor!

30-istanbul-kitap-fuariKitap severlerin uzun süredir beklediği tarih geliyor. Yayınevleri en yeni kitaplarını bu güne hazırlarken, kitap severler de en son çıkan kitapları almak ve sevdikleri yazarlarla buluşmak için bu fuarı bekliyor.

Her sene Ekim ayı sonunda başlayan kitap fuarı bu sene değişiklik yaparak Kasım ayının ortasına taşındı. Bu senenin Onur Yazarı Ferit Edgü olarak açıklanırken Konuk Ülke de Mısır oldu.

Pek çok kitabın okuyucularla buluşmaya hazırlandığı 12 – 20 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü Fuar Alanı‘nda düzenlenecek olan İstanbul Kitap Fuarı, yayıncılık için de yeni sezonun başlangıcı olarak kabul edilir. Bu nedenle de ayrı bir öneme sahiptir. 

Bu sene de birbirinden güzel kitaplarla katılacak olan İthaki, Artemis, Laika, Doğan Egmont, Epsilon, Pegasus gibi fantastik kitapları bize ulaştıran yayınevleri, yine bu fuarda fantastik kurgu severleri kitaba boğacak gibi görünüyor.

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın resmi tanıtım bültenini sizler için yayınlayalım;

30. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI AÇILIYOR

İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım 2011 Cumartesi günü 30. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor.  Açılışını Mısır ve Türkiye’nin kültür bakanlarının yapacağı İstanbul Kitap Fuarı’na yurt dışından 35 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarlar katılacak.

Onur Yazarı Ferit Edgü

Onur yazarının Ferit Edgü olduğu ve ana temanın “Umut: düş mü, Gerçek mi?” olarak belirlendiği kitap fuarı otuzuncu yılında 20 konuk yazar, yüzlerce imza günü ve tematik etkinliklerle kapılarını açıyor.

Konuk Ülke: Mısır

Bu sene fuarın ilk dört günü,12-15 Kasım 2011, açık kalacak Uluslararası Salon kapsamında Mısır Onur Konuğu olarak yer alacak. Mısır’dan yaklaşık 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında Mısır’ın sinemadan edebiyata kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleştirilecektir. Necip Mahfuz’un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri Onur Konuğu etkinlikleri arasında.   

Onur konuğu Mısır etkinlikleri kapsamında Gamal Gitani, Ibrahim Aslan, Yusuf Zidane, Mohammed Salmawy, Mai Khaled, Ahmed El Shahawy fuarın konukları arasında. Mısır etkinlikleri kapsamında modern Mısır sinemasının seçkin örnekleri “Mısır Film Günleri” ile izleyicilerin beğenisine sunulacaktır.

Açılış günü 12 Kasım 2011 Cumartesi günü ise Mısır’dan folklorik danslarını icra etmek üzere National Dance Troupe ekibi dans gösterilerini sunacaklar.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Umut teması, Onur Yazarı Ferit Edgü, Çocuk Edebiyatı ve Yazarların Katılımıyla Okuma Saati ve Söyleşiler, Göç’ün 50. Yılı ve Yayıncılık Sektörü Profesyonel Buluşmalar başlıkları altında 200 etkinlik gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Salon ve Telif Ajansları Özel Bölümü

Yurt dışından çok sayıda yayınevi fuarın ilk dört günü 12-15 Kasım 2011 tarihleri arasında 10 nolu salonda yer alacak. Bu sene 35 ülkeden yayıncıların katılacağı uluslararası salonda: Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Fransa, Hollanda, Hindistan, İngiltere, İran, İtalya, İspanya, Küba, Mısır, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan ve Yunanistan’dan yayınevleri bulunuyor. Ayrıca bağımsız edebiyat topluluğu LAF (Literature Across Frontiers)  bünyesinde ise 24 ülkeden bağımsız yayıncı, edebiyat topluluğu ve kültür merkezi yer alıyor.

Telif Ajansları özel bölümünde ise Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Norveç ve Rusya’dan önde gelen telif ajanları katılacak.  Ajanslar dört gün süresince yayıncılarla bir araya gelerek profesyonel buluşmalar gerçekleştirecek.

Fuarın Konuk Yazarları

İstanbul Kitap Fuarı 30. yılında birbirinden değerli isimleri ağırlayacak.  Fuarın konukları arasında İspanyol edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Eduardo Mendoza, siyaset bilimci Michael Hardt,  68 hareketinin Almanya’daki isimlerinden  Uwe Timm, Fransa’dan Mathias Enard ve David Boratav, İspanya’dan Nuria Amat, gazeteci Robert Fisk, Romanya Prensi Radu,  Romanya’dan Irina Horea, Grete Tartler, Pavel Gheo Prose, Emin Emel, çocuk edebiyatının değerli isimleri Brigitte Labbé, John Boyne ve Oscar Brenefier fuarın konukları arasındadır.

Çok Satan Kitapların Yazarları İstanbul Kitap Fuarı’nda

Türkiye’de uzun zaman çok satan kitaplar listesinde yer bulan korku gerilim kitaplarının yazarı Tess Geritsen ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir söyleşi ve imza gününde buluşacak.  Gerilim kitapları meraklıları için fuarın bir diğer önemli konuklarından biri de Simon Beckett. Beckett 18 ve 19 Kasım tarihlerinde fuarda imza günüyle okurlarıyla buluşacak.

Sizlere edebiyat dolu fantastik bir 10 gün diliyoruz. Şimdiden iyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.