Edebiyat

2 Milyondan Fazla Kitabı Barındıran Türkiye’nin En Büyük Kütüphanesi Olan Rami Kütüphanesi Açıldı

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olarak tanıtılan, 2 milyondan fazla kitabın yer alacağı Rami Kütüphanesi açıldı.

51 bin metrekarelik peyzaj alanı ve 4 bin 200 kişilik oturma kapasitesine sahip Rami Kütüphanesi geçen hafta sonunda hizmete açıldı.

250 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul’daki Rami Kışlası, 1,5 yıllık restorasyon çalışması sonrasında kütüphaneye dönüştürüldü. Rami Kışlası’ndan restore edilerek kütüphaneye dönüştürülen yapı, 220 dönümlük alan içinde, 51 bin metrekarelik peyzaj alanı ve 36 bin metrekarelik kapalı alanıyla İstanbul’un en büyük kütüphanesi olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılan kütüphane, Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise sayılı kütüphanelerinden biri olacak.

Rami Kütüphanesi Genel Koordinatörü Osman Zorlu, açılış öncesi yaptığı açıklamada yaklaşık 250 yıl önce askeri kışla mantığıyla inşa edilen yapının 1980’lere kadar askeri kışla olarak kullanıldığını dile getirdi.

Yapının restorasyon sürecinin 2000’lerden sonra planlandığını kaydeden Zorlu, restorasyonun 2014’te de başladığını söyledi.

Dünyada en büyük alana sahip üçüncü kütüphane olduğunun altını çizen Zorlu, “Bunun dışında, 4 bin 200 kişilik oturma ve çalışma kapasitesiyle yine dünyada ilk üçte yer alan bir kütüphane. Ayrıca kütüphanemiz Türkiye’de peyzaj alanı olarak 51 bin metrekarelik bir alanda, kapalı peyzaj alanı olarak Türkiye’nin ve dünyanın en büyük kütüphanesi” diye konuştu.

Zorlu, kütüphanenin aynı zamanda millet bahçesi tarzında inşa edildiğine dikkati çekti.

İnternet erişimi, kafeleri ve sanat etkinliklerinin yapılacağı galerileriyle kütüphanenin 7 gün 24 saat kullanabileceğini aktaran Zorlu, şu bilgileri verdi:

Rami Kütüphanesi bir yaşam döngüsü şeklinde inşa edildi. Ne demek bu? 0-3 yaş çocuk bebek grubundan başlıyoruz, çocukları burada ağırlamaya. Ortaokul, lise ve üniversitelerin ihtisas kütüphaneleri, yazma eserler şifahanesi ve Atatürk İhtisas Kütüphanesi de yine bünyesinde olacak. Vakıf kültürümüzün gereği olarak, misafirlerimize günde 2 defa çorba ikram edeceğiz. Yine çay ve kek ikramlarımız gün içerisinde sürekli olacak. Bunun dışında üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize kütüphanemiz ücretsiz test kitapları temin edecek ki üniversite hayallerini gerçekleştirmeleri noktasında bizim de ufak bir katkımız olsun.

Kütüphanenin sergi salonlarında, ulusal ve uluslararası sergilere, konferanslara ve etkinliklere ev sahipliği yapacağını belirten Zorlu, restorasyonu aslına uygun inşa edilen ve bulunduğu mahalleye büyük bir katkıda bulunan kütüphanenin Türkiye’nin ilk sürdürebilirlik sertifikasına sahip kütüphanesi olduğunu söyledi.

Rami kütüphanesinin nadide bir eser olarak İstanbul’a ve Türkiye’ye uzun yıllar hizmet edeceğinin altını çizen Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu eseri korumak adına Rami kütüphanesi yönetimi olarak UNESCO Kültür Mirası Listesine alınması için gerekli çalışmaları başlattık. Kütüphanemizi hem milletimize hem de insanlığa emanet etmek adına UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne de alınacağını buradan şimdilik ifade etmek istiyorum.

Yaklaşık 40 Farklı Dilde Eser Var

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilimsel Çalışmalar Koordinasyon Dairesi Başkanı Ömer Orhan ise Atatürk İhtisas Kütüphanesi’nin de Rami Kütüphanesi’nin önemli bir parçası olduğunu belirterek şunları söyledi;

Kütüphanemizde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun bağlı kuruluşları olan Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunun yayınlarının yanı sıra başta Atatürk olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Türk dili ve Türk kültürü üzerine birçok eser mevcuttur.

Yaklaşık 20 bin eserlik başlangıç koleksiyonuna sahip olduklarını vurgulayan Orhan, “Bu koleksiyonumuzda, kurum yayınlarımızın yanı sıra yerli ve yabancı yayınlardan birçok eser bulunmakta. Yaklaşık 40 farklı dilde eseri burada bulabilirsiniz.” dedi.

Orhan, kurum kitaplarının bulunduğu kitap satış merkezinin de kütüphanede yer alacağını dile getirerek, “Bu kütüphane, Atatürk İhtisas Kütüphanesi olarak Türkiye’deki en büyük kütüphanedir. Burada derlediğimiz eşsiz koleksiyonun kullanıcılarımıza çok faydalı olacağına inanıyoruz. Bu koleksiyon burada kalmayacak, geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.