Haberler

Dünyadaki Jediların Sayısı Artıyor!

jedi

2001 yılında şakayla karışık başlayan “Jedi dini” hareketi, giderek daha ciddi bir oluşuma dönüşüyor.

Star Wars filmlerindeki Jedi şövalyelerinin felsefesi gerçek hayatta birçok kişinin inancı haline geldi.

Bundan 13 yıl önce İngiltere’de yapılan nüfus sayımında sorulan “Hangi dine inanıyorsunuz?” sorusunda 390 bin kişi “Diğer” kutusuna “Jedizm” yazmıştı.

Jedi hareketi bugünlerde ise Cambridge Üniversitesi’nin post-modern dini hareketler konferansında tartışılacak kadar ciddiye alınan bir konu haline gelmiş durumda. Cambridge Üniversitesi’nden Beth Singler, sadece İngiltere’de Jedizmi semavi dinler kadar ciddiye alarak inanan en az 2 bin kişi olduğunu tahmin ediyor. Bu sayı İngiltere’de Scientology tarikatına inananlar kadar fazla.

jedi-cosplay

Jedi felsefesini bir bilimkurgu filminin eğlenceli bir parçasından çok bir yaşam biçimi olarak benimseyenler filmlerdeki repliklerden de hayata dair anlamlar çıkarıyor.

Güç seninle olsun

Kendilerini “Jedi” olarak tanımlayanların sayısı

265 bin 700 kişi Jedi olduğunu söylüyor
65 bin kişi Avustralya’da
9 bin Kanada’da
15 bin 70 kişi Çek Cumhuriyeti’nde
176 bin 600 kişi İngiltere’de ‘Ben Jedi’ım’ diyor.

Kaynak: 2011 Ulusal Nüfus Sayımları

1977 yapımı Star Wars: A New Hope filminde Alec Guinnes’in canlandırdığı Jedi Şövalyesi Obi-Wan Kenobi “Gücü hisset” diyordu.

Kenobi gücü ise şöyle tanımlıyordu: “Güç tüm canlı varlıklar tarafından evrenin her yerinde oluşturulan bir enerji. Hepimizi sarmalıyor. İçimize işliyor. Bizi galaksiye bağlıyor.” Bu ve benzeri repliklerden mistik anlamlar çıkaranlar da artık bir popüler kültür öğesine değil, bir inanç sistemine bakmaya başlıyor.

“Jedi inancı birçok farklı inancın harmanlanmasından oluşuyor” diyen Singler, “İçinde biraz Taoizm, biraz Budizm, biraz da Samuray felsefesi var,” diyor.

İnancın odağında ise iyi ve kötünün -ya da Star Wars terimleriyle aydınlık ve karanlığın- çarpışması yer alıyor.

jedi-order

Bir dini hareket başlatmanın filmlerin yaratıcısı George Lucas’ın aklının ucundan dahi geçmediğini söyleyen Singler, “Zaten Jedi felsefesine inananlar Lucas’ı bir guru olarak da görmüyor,” diyor.

Jedi hareketleri de felsefeleri ve Yıldız Savaşları filmleri arasına mesafe koymaya çalışıyor. ABD’deki ‘Jedi Tapınağı’ inanç sisteminin üç sac ayağı üzerinde şekillendiğini söylüyor: Odaklanma, bilgi ve akıl.

‘Tapınağın’ sözcülerinden Michael ‘Akkarin’ Kitchen, “İnancımızın temelleri filmlere değil, filmlerin verdiği ilhama dayanıyor,” diyor.

Kaynak: BBC

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Han Solo, Kevin Feige'in Star Wars Filminde Yer Almayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.