Anasayfa » Haberler » Dungeons and Dragons Terapi Grupları Çocuklara İyi Geliyor

Dungeons and Dragons Terapi Grupları Çocuklara İyi Geliyor

70’li yıllardan beri aramızda olan Dungeons and Dragons‘ı sadece bir oyun olarak görerek hata yapıyor olabiliriz. ABD’nin birçok yerinde kurulan terapi gruplarıyla, çocukların sosyal engelleri ortadan kaldırılıyor.

Adam Davis tarafından kurulan Wheelhouse Workshop DnD terapi grubu, ülke çapında sosyal sorunlar yaşayan çocukların yardımına koşuyor. Davis’e göre başka terapi grupları soruya yanlış açıdan yaklaşıyor. “Neden ödevini yapmadın?” ya da “Okuldaki klüplere katılmayı hiç düşündün mü?” gibi sorular sormak yerine daha farklı bir bakış açısı getirilmesi gerektiğini düşünüyor. “Balta neye benziyor? Çift ağızlı bir balta mı?” ya da “Olmak istediğin büyücünün özellikleri neler” gibi sorularla çocuklara daha iyi bir yaklaşım sağladıklarını görmüşler.

Wheelhose Workshop grubu Seattle bazlı bir firma olmasına rağmen ilerleyen yıllarda, tüm ülkeye yardımcı olmayı amaçlıyorlar. Davis ile birlikte bu firmayı kuran Adam Johns, bu durumu bir örnekle özetliyor. Johns’un anlattığı kadarıyla onlara gelen en son hastalarından biri insanlarla kaynaşmaktan kaçınan, sadece fısıltı şeklinde konuşan çekingen bir çocukmuş. Ailesi ve öğretmenlerinin çabalarına karşın çocuğun bu içe kapanıklığını çözememişler. Aile sonunda Adam Johns’a ulaşıyor ve terapi seansları başlıyor. 

İlginizi Çekebilir  Siri, FRP Zarlarını Sizin Yerinize Atıyor!

Çocuk terapi oyunlarında cüce barbar bir karakter tercih ediyor. Normal hayatında insanlara karşı sessiz ve içe kapanık olan çocuk, karakterinin getirdikleri yüzünden yüksek sesle konuşmaya ve oturduğu yeri belli etmeye başlamış. Oyundaki tecrübelerini hayata geçirmesiyle birlikte, cüce barbar karakterle özdeşleşmiş ve sıkıntılarını parça parça çözmüş.

Davis ve Adam geçtiğimiz mart ayında Boston’da düzenlenen PAX East etkinliği sırasında edindikleri verileri de insanlarla paylaşmışlar. Benzer terapilerin başkaları tarafından da kullanıldığını fark etmişler. Pennsylvania’dan Jack Berkenstock, Bodhana Grubu adını verdiği seanslarıyla, ücretsiz bir kampanya başlatmış. Terapi konusunda 23 yıldır çalışan Berkenstock, bu grupların inanılmaz derecede faydalı olduğunu görmüş.

Dungeons and Dragons için sadece oyun deyip geçmemek lazım. Oynadığımız her karakterle birlikte olaylara daha farklı bakış açıları getiriyoruz. Bunu hangimiz gerçek hayatta kullanmadı acaba? Düzenlenen bu terapi gruplarının daha fazla artması ve daha çok insana ulaşması gerekiyor.