Haberler

Dungeons & Dragons Ters Köşeye Yatırdı

dnd-banner-700

2 gün önce sizlere, “Eski bir DnD Evreni Yeniden Diriliyor!” başlıklı haberimizde eski bir evrenin yeniden dirileceğinden söz etmiştik. Bu evrenin ise ne olacağını açıklamamışlardı. Hepimiz tahminlerimizi yapmış beklerken ters köşeye yattık.

İşte bu açıklama dün 03:00’da (TSİ) Gen Con’da yapıldı.

Sahneye önce Wizards of the Coast’un eski CEO’su, şu anda Gen Con’un başındaki isim Peter Adkinson çıktı. Peter, Wizards of the Coast’un şu anki CEO’su Greg Leeds’i sahneye davet etti ve sözü ona bıraktı. Greg, konuşmasına Gary Gygax ve Dave Arneson’ı anarak başladı. Sonrasında sözü ENWorld sitesinin sahibi ve ENnie Ödülleri’nin yöneticisi Kevin Pulp aldı ve panel başladı.

dnd-keynote

Paneldeki konuşmacılar şöyleydi; soldan sağa; Unutulmuş Diyarlar’ın yaratıcısı Ed Greenwood, Wizards of the Coast’un Kreatif Direktörü Jon Schindehette D&D Next’in başındaki isim Mike Mearls ve panel yöneticisi Kevin Pulp.

dnd-logo-ddİlk önce D&D Next’ten bahsedildi. Mike ve Jon, D&D Next’in nasıl şekilleneceğini anlattılar. Mike; “Amacımız tüm kuralları geride bırakmak. Sadece çabuk öğrenilebilen ve modifiye edilebilen ana kural sistemini yaratmak istiyoruz,” diye açıkladı. Jon da görsellerde oluşabilecek değişiklikleri anlattı. Ayrıca Mike, 4th Edition’da olduğu gibi D&D Next’te de (5th Edition) ana diyarın Unutulmuş Diyarlar olacağını söyledi. Bunun üzerine beklenen açıklama yapıldı.

Ed Greenwood sözü alarak D&D Next’in ana evreninin Unutulmuş Diyarlar olacağını fakat şu anki halinden farklı olacağını söyledi. Bu açıklamadan sonra Kevin, “Yeniden bir Sıkıntılar Zamanı (Time of Troubles) veya Büyübozumu (Spellplague) gibi bir şey mi olacak?” diye sordu. Ed Greenwood ise, “Çok büyük bir şey olacak ancak başka bir Sıkıntılar Zamanı veya Büyübozumu değil,” diye açıkladı.

Yeni yaşanacak büyük olayın ismi “The Sundering” (Ayrılma) olacak. Anladığımız kadarıyla Unutulmuş Diyarlar, bu olay ile eski günlerine dönecek. Belki de bu yüzden “Eski bir DnD Evreni Yeniden Diriliyor!” dendi ismine. Olaylar, Unutulmuş Diyarlar’ın 6 yazarı tarafından kaleme alınacak. Bu yazarlar sırasıyla R.A. Salvatore, Paul Kemp, Erin Evans, Richard Lee Byers, Troy Denning ve Ed Greenwood olacak. The Sundering serisi ile bu 6 yazar, yeni Unutulmuş Diyarlar’a şekil verecekler.

forgotten-realms-heroes

Ed Greenwood ayrıca, seneye 2 tane Unutulmuş Diyarlar macerası yayınlayacaklarını duyurdu. Bu maceraları herkes kendisi oynatabilecek ve senaryoların sonunda yaşanan olaylar Wizards of the Coast’a gönderildiğinde yeni dünyanın şekillendirilmesine rol oynayacaklar. Yani oyuncuların da yeni yapılanmada katkısı olacak. Buradan da anlaşılıyor ki hem D&D Next ile hem de senaryolar ile oyuncuların işin içine girmesine çok önem veriyorlar. Senaryoların yazımında R.A. Salvatore ve Ed Greenwood da yer alacak.

OriginalDnDPanelde bir sürpriz daha vardı. Eskiden yayınlanmış tüm Dungeons and Dragons materyallerinin elektronik ortamda yeniden piyasaya çıkarılacağı da açıklandı. Yan isteyenler, piyasada bulunamayan bir Basic D&D senaryosunu satın alıp okuyabilecekler. Ayrıca piyasada çok zor bulunan Planescape kitaplarını da rahatlıkla satın alabilecekler.

Okuması çok uzun diyenlere Gen Con’da neler olduğunu özet geçelim:

– D&D Next’in 2 senelik sürecinde oyuncular ile etkileşim süreci ve yeni kural sisteminin basitliği anlatıldı. Yani kısacası 2 sene daha playtestler devam edecek ve 2014’ten önce yeni sistemi göremeyeceğiz.
– Yeni evren olarak nitelendirilen açıklama, Unutulmuş Diyarlar’ın değişimi olduğundan bahsedildi. Değişim ismi The Sundering (Ayrılma) olarak açıklandı ve 6 kitaplık bir seri ile bu değişimin yaşanacağı açıklandı.
– Oyuncuların da yeni diyarı şekillendirmeleri için 2 senaryo çıkarılacak. Senaryolarda yaşananlar ve sonuçlar yeryüzünü değiştirebilecek.
– Steve Jackson Games, Munchkin Apocalypse oyununu tanıttı. (Resmi burada)
– Fantasy Flight Games’in satışa çıkardığı Netrunner sistemi 10 dakika içerisinde tükendi. (Resmi burada)
– Paizo CEO’su Lisa Stevens, Steve Jackson Games ile Pathfinder Munchkin kart oyunu için anlaşma imzaladı. (Resmi burada)
– Margaret Weis, Marvel Superheroes Civil War RPG oyununu tanıttı. (Resmi burada)
– Peter Adkinson, The First Paladin’i Cumartesi gecesi açıklayacağını duyurdu. (Haberi burada)
– ENnie Ödülleri ise bu gece 04:00’te (TSİ) açıklanacak. (Aday listesi burada)

 

Bugün de sizler için Gen Con’u takip edeceğiz. Son dakika haberlerini FRPNET Facebook sayfasından FRPNET Twitter sayfasından veriyoruz. Bizi izlemeye devam edin. :)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Carnival Row FRP Kitabını Ücretsiz Olarak İndirebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.