Dizi Haberleri

Yazar Grevinden The Rings of Power Nasıl Etkilenecek?

Yüzüklerin Efendisi dizisi The Rings of Power da yazar grevinden etkilendi. Dizi sorumluları J.D. Payne ve Patrick McKay, grev nedeniyle sette olmayacaklar.

Mevcut yazarlar grevi nedeniyle sayısız dizi prodüksiyonu durdururken Amazon Prime Video’nun The Lord of the Rings: The Rings of Power çekimlerine yaklaşık 2 hafta kala prodüksiyona devam edileceği bildirildi. Dizinin baş yapımcıları J.D. Payne ve Patrick McKay sette bulunmayacak.

Yapımcılar, Writers Guild of America’nın yazar-yapımcıların grevi süresince yazarlığa dayalı rollerde yer almasına izin vermeyen grev kuralları nedeniyle önümüzdeki sezon üzerinde çalışmaya devam etmeyecek. Bunun yerine, yazar olmayan yapımcılar ve yönetmenler, çekimlerin geri kalan süresi boyunca diziyi yönetecek ve dizi sorumlularının yokluğunda sette alınan tüm yaratıcı kararlardan sorumlu olacaklar.

Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nin WGA’nın önerdiği değişikliklerin birçoğunu yeniden müzakere etmemesi üzerine WGA’nın bu hafta greve gitme kararı alması üzerine dizi ikinci sezon çalışmalarına devam etme kararı aldı. Bu öneriler arasında daha adil ücret ve sigortanın yanı sıra meslekte istikrarı sağlamak amacıyla yazarların yapay zeka araçlarının kullanımına karşı korunması da yer alıyordu.

The Rings of Power‘ın prodüksiyona devam etme kararı, HBO’nun Game of Thrones öncül dizisi House of the Dragon‘ın 2. sezonunun da çekilmeye devam edeceği ve her iki prodüksiyonun da şu anda İngiltere’de devam ettiği haberlerinin ardından geldi.

WGA daha önce 2007 yılında 100 gün süren bir greve gitmiş ve grev 2008 yılında sona ermişti. Bu süre zarfında pek çok dizi ve film benzer kararlarla karşı karşıya kalmış, yapımları erteleme ya da iptal etme ya da her şeye rağmen devam etme kararı almıştı. Yapımına devam etme kararı alan önemli bir dizi örneği, ilk sezonuyla büyük beğeni toplayan, bir zamanların en iyi süper kahraman dizisi Heroes‘du. Ancak, grevden etkilenen bir prodüksiyonun ardından yayınlanan 2. sezon (ilk sezondan 13 bölüm daha az olan 11 bölümden oluşuyordu), kalite ve reytinglerde keskin bir düşüş gördü.

The Rings of Power ve House of the Dragon hayranları muhtemelen bu dizilerin de benzer bir kaderi paylaşmamasını umacaklardır.

Dahası, The Rings of Power’ın ilk sezonu boyunca izleyici kitlesini korumakta zorlandığı ve prömiyerindeki 25 milyon izleyicinin yalnızca yüzde 37’sinin dizinin finaline kadar gelebildiği düşünüldüğünde, Amazon’un 2. sezonda zirveye ulaşması için elinden geleni yapmak isteyeceği kesin. Özellikle de dizinin maliyeti düşünüldüğünde Amazon diziyi yukarılara çekmek için elinden geleni yapmak zorunda. İlk sezonun yaklaşık 462 milyon dolara mal olduğu tahmin edilirken stüdyo gelecek sezonlar için 1 milyar doların üzerinde harcama yapmaya hazırlanıyor.

The Rings of Power’ın ikinci sezon çekimleri 3 Ekim 2022’de başladı ve sekiz bölümlük dizinin prodüksiyonu Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşındı. Gelecek sezon için henüz resmi bir yayın tarihi açıklanmamış olsa da, hayranlar 2024 yılında geri dönmesini umabilirler.

Kaynak: Variety

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.