Dizi Haberleri

Apple’ın Wool (Silo) Dizisine Tim Robbins Katıldı

Hugh Howey‘nin Wool serisi Apple tarafından diziye uyarlanıyor. Rebecca Ferguson ile Tim Robbins dizide yer almayı kabul eden ilk isimler oldu. Morthen Tyldum‘un yöneteceği hikayeyi televizyona Graham Yost uyarlayacak.

Wool, serisi Silo (Wool), Vardiya (Shift) ve Toz (Dust) olmak üzere üç kitaptan oluşuyor. Serinin Türkçe çevirisini şu an İthaki yayınları ile okuyabilirsiniz. Kitapların tercümanlığını M. İhsan Tatari ile Mehmet Rasim Emirosmanoğlu paylaşıyorlar. Serinin editörü de yine M. İhsan Tatari. Kısacası çeviri emin ellerde.

Silo, Vardiya ve Toz ile Wool üçlemesi (İthaki Yayınları)

Wool: Yer Altındaki Silolarda Yaşamak

Yeryüzü zehirli gazlar ile dolu. Artık orada yaşamak hiçbir canlı için mümkün değil. İnsanlar yer altındaki yüzlerce katlı silolarda yeni bir düzen kurmuşlar. Ancak çoğu distopik, post-apokaliptik hikayedeki sığınma bölgeleri gibi burası da çok katı kurallar ile yönetiliyor. Bu yüzden hikayede halkın yaşadığı sıkıntıları, onlardan gizlenen bilgileri, acımasız cezaları ve yer yer silonun politik durumunu okuyoruz. Dünya nasıl bu hale geldi?

Bu bilim kurgu serisinin yazım macerası Hugh Howey’nin Amazon‘da elektronik olarak yayınladığı bir hikaye ile başlıyor. Yazar hikayesinin okunduğunu gördükçe hikayeye eklemeler yaparak anlatımı genişletiyor. Bu sebeple ilk iki roman yer yer hikaye kolajı gibi hissettiriyor. Fakat üçüncü kitapta bu yok. Çünkü Toz baştan sona roman olarak tasarlanarak yazılmış. Yine de üç roman bir araya gelerek güzel ve akıcı bir hikaye anlatmayı başarıyorlar.

Rebecca Ferguson

Rebecca Ferguson bu filmde ana karakter Juliette‘i canlandıracak. Juliette çok yetenekli, çalışkan ve zeki bir mühendis. Ferguson, Mission Impossible ve Doctor Sleep gibi yapımlarla kendisini sevdirmişti. Gelecek Dune filminde de Lady Jessica‘yı canlandıracağı için hepimiz heyecanlıyız.

Tim Robbins

Tim Robbins filmde silonun Bilgi-işlem (IT) ekibinin başındaki Bernard karakterini canlandıracak. Robbins, muhtemelen akla Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption – 1994) filmindeki performansıyla geliyor. Ancak Oscar ödülünü Mystic River (2003) ile almıştı. Robbins en son 2019’da, Stephen King‘in hikayesinden uyarlanan Hulu dizisi Castle Rock‘ta kamera karşısındaydı. Ünlü oyuncunun hayranları, Robbins’in sadece film festivallerinde gösterilen 45 Seconds of Laughter isimli bir belgeselinin bulunduğunu öğrenmekten memnun olabilirler.

The Imitation Game‘de çok iyi bir iş çıkarmış olan Morten Tyldum da bence yönetmen olarak hiç kötü bir seçim değil. Burada muhteşem bir kadroyla gerçekten iyi bir film çıkarma ihtimalleri yüksek.

Hugh Howey

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kırıntılar - Kasım 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.