AYBABTUDizi Haberleri

Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler Romanı Dizi Oluyor

1974’te yayınlanan, Hugo ve Nebula ödülleri alan, Yerdeniz Büyücüsü ve Karanlığın Sol Eli ile birlikte Ursula K. Le Guin‘in en ünlü romanlarından biri olan Mülksüzler (The Dispossessed) dizi oluyor.

1212 Entertainment ve Anonymous Content (AC Studios), dizi projesini başlattılar. Le Guin’in oğlu Theo Downes Le Guin de projeye katkı sağlamayı kabul etti. Fakat Mülksüzler romanını senaryoya uyarlayacak olan yazarın ismini henüz açıklamadılar.

Ne yazık ki dizi ile ilgili bildiklerimiz şimdilik bununla sınırlı.

Mülksüzler

Ursula K. Le Guin’in tüm eserleri arasında Mülksüzler günümüze içgüdüsel bir yakınlık sağlıyor. Bugün yaşadığımız dünyayla mükemmel bir uyum gösteriyor. Çok isabetli. Bilim kurgu türünün bu denli büyük yankı üretmiş çok az eseri vardır. Bu şaheseri uyarlama sorumluluğunun bizde olması çok onur verici.

1212 Entertainment’tan Joshua Long ve Robert Grande

Theo Downes Le Guin basımından 50 yıl sonra Mülksüzler’in hâlâ kendi yarattığımız ve hapsolduğumuz bu köşeyi nasıl yeniden yorumlayabileceğimize dair fikir önerebildiğini söylüyor. Bu projeden memnun olduğunu ve bunun sayesinde annesinin kelime ve fikirlerini daha geniş kitlelere ulaştırabileceğini ekliyor.

Ustalıkla yaratılmış bu eser günümüzün toplumsal bölünmelerinde bir keşfe çıkarıyor bizi. Ayrıca uzlaşmanın nasıl yapılacağına dair de yol gösteriyor. Hem de suçlamadan, yargılamadan ve hor gömeden. Hem düşünce kızıştıran hem de gerçeklerden koparan bir roman.

AC Studios’tan David Levine

Mülksüzler ikiz gezegenler Anarres ve Urras’ın hikayesini anlatıyor. Bu iki gezegen yüzyıllar boyunca korku ve güvensizlik ile birbirinden uzaklaşmışlar. Anarres’te yaşayan ütopik bir koloni uzun zaman boyunca Urras’tan uzak kalmış. Urras ise savaş, yıkım, fakirlik ve muazzam bir zenginlik barındırıyor. Anarres’in dahi fizikçisi zaman ve mekanın sınırlarının üstesinden gelen bir teori geliştirmeyi başarıyor. Bu da uzay ve mekan konusundaki algıyı tümden değiştiriyor. Değişim, her iki gezegende de radikal değişimleri tetikleme gücüne sahip. Hatta bu iki gezegenin tüm evrendeki yerini dahi değiştirebilir. Fakat önce teorinin kanıtlanması lazım. Bu amaçla Urras’a seyahat etmeli ve iki gezegenin medeniyetlerini birbirinden ayıran meseleleri çözüme kavuşturmalıdır.

Ursula K. Le Guin’in eserlerinin büyük kısmını, Mülksüzler dahil olmak üzere, Metis Yayınları Türkçe’ye kazandırdı.

Kaynak: Variety (Exclusive)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Outcast Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.