Dizi Haberleri

Myst, Televizyon Dizisi Oluyor!

myst-banner

Oyun tarihinin unutulmazları arasında yerini alan Myst, televizyon dizisi olmaya hazırlanıyor.

İlk oyunu 24 Eylül 1993 tarihinde çıkan ve 6 milyondan fazla satışa ulaşan Myst, gizemli senaryosu ve bulmacaları ile pek çok oyuncuyu etkisi altına almıştı. Myst, şimdi de televizyon ekranlarında devam edecek.

Jules Verne’in “Gizemli Ada” kitabından esinlenilen Myst oyununda oyuncu, büyülü bir kitap kullanarak Myst adasında yolculuk yapan Stranger rolündedir. Orada oyuncu “Ages” olarak bilinen farklı dünyalara yolculuk yapmak için de zanaatkar ve kaşif Atrus’un yazdığı kitapları kullanır. Bu dünyaların her birinde karakterin geçmişini açığa çıkarmaya yardım eden bir ipucu bulunur. Oyunun, oyuncunun hareket rotasına bağlı olarak birçok sonu vardır.

Piyasaya çıkmasının ardından Myst eleştirmenlerin oyunun oyuncuları kendi kurgusal dünyasına sokmaktaki başarısını övmeleriyle sürpriz bir başarı elde etti. Oyun 2002’de The Sims çıkıncaya kadar tüm zamanların en çok satan bilgisayar oyunu oldu. Myst’in başarısı dört tane seriye bağlı devam oyunu ve birçok spin-off oyun ve romanı da beraberinde getirdi.

myst

Oyunun popülerliği, onun popüler kültürde pek çok kez anılmasını sağladı. The Simpsons dizisinin bir bölümünde (Treehouse of Horror VI) Myst’e gönderme yapılır. Matt Damon, The Bourne Conspiracy’nin Myst’e benzer şekilde puzzle benzeri bir oyun olmasını istemişti ancak oyunda kullanılan karakter tetikçiye dönüştürülünce Damon sesinin kullanılmasına izin vermedi. Myst eğitsel ve bilimsel amaçla da kullanılmıştır; Becta Myst’i eğitim aracı şeklinde kullanarak öğrencilerine okuma yazma öğreten ilkokul öğretmeni Tim Rylands’ı takdir etti. Rylands 2005’te Becta’nın “sınıfta en iyi teknoloji kullanımı” ödülünü kazandı.

myst-merdiven

Bu kadar geniş başarıya ulaşan ve oyun tarihini de derinden etkileyen Myst’in televizyonlara uyarlanması şaşırtıcı olmadı. Legendary TV ve Cyan Worlds firmaları, Myst’ten esinlenerek bir dizi ortaya koyacaklarını belirttiler. Eğer dizi başarılı olursa Lost tadında bir dizi ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Bununla birlikte dizinin başka sürprizleri de var. Dizi ile birlikte yürütülecek oyun projesi sayesinde, televizyonda diziyi izlerken bir yandan da benzer bir senaryoyu oyun olarak oynayabileceğiz. Transmedya sayesinde kendimiz de dizinin içerisinde gibi olacağız. Böylece dizi ve oyun arasında köprü de kurulmuş olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Witcher Dizisinin Senaryosu Daredevil'in Senaristine Emanet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.