AYBABTUDizi Haberleri

Lord of the Rings Dizisi Genç Aragorn’u Anlatacak

Amazon’da yayınlanacak olan Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) dizisi hakkında detaylar gelmeye başladı. J.R.R. Tolkien‘in muhteşem fantastik eseri daha önce 3 film olarak karşımıza çıkmıştı. Şimdi detaya inme zamanı.

OneRing.net’in iddiasına göre Orta Dünya’nın en önemli karakterlerinden birisi olan, Yüzüklerin Efendisi eserinde ve filmlerinde sadece bir Yolgezer olarak karşımıza çıkan ve serinin sonlarında Gondor Kralı olarak tanıdığımız Aragorn‘un yaşanmışlıklarla dolu hayatı Amazon’un Lord of the Rings dizisinde bizlere sunulacak.

Dunedain’in Reisi, Gondor’un Varisi ve Yeni Birleşik Krallık’ın ilk kralı Aragorn, İnsanlar’ın en önemlilerinden birisi. İsildur’un varisi olan Aragorn’un gençliği de Yüzüklerin Efendisi serisinde anlatıldığı kadar, hatta ondan daha dolu. Biraz Aragorn’u tanıyalım.

Aragorn Kimdir?

II. Arathorn’un oğlu, 16. ve son Dunedain reisi, Isildur’un 39. varisi ve yeniden Birleşen Krallığın ilk kralı. Babası Arathorn orklarla savaşırken öldüğünde henüz iki yaşındaydı. Annesi Gilraen tarafından Ayrıkvadi’ye götürüldü ve Efendi Elrond’un himayesine verildi. Elrond kimliğini gizlemek, gücünü toplayan düşmanın casuslanndan saklamak için ona Estel (Ümit) adını verdi. Kimliğini kendisine de açıklamadan öz oğuilarından ayırmadan onu yetiştirmeye başladı. 20 yaşına geldiğinde orklarla savaşlarda pişmiş vaktinden çok önce gelişmiş bir genç olarak Elrond ona gerçek kimliğini açıkladı. Annuminas Saltanat Asası, hariç aile yadigarlarını ona verdi.

Aynı günlerde Elrond’un kızı olan Arwen’i gördü ve aşık oldu. Bu aşkın o zaman neredeyse ümitsiz olduğu hem annesi hem de Elrond tarafından kendisine iletilince 49 yaşına kadar sürecek gönüllü sürgünü geçti. Orta Dünya’daki Dunedain’lerin başına geçti, Kolcu Yolgezer olarak asil kimliğini saklayarak, kötülüğe karşı savaş verdi. Orta Dünya’da yaşayan insanların en arifi, en çok bileni oldu. Çok büyük bir savaşçı ve irfan sahibidir ancak yıllar onu kaya kadar sertleştirdi. Nadir olarak güldüğü zamanlar dışında oldukça suratsız ve sert gözüküyordu.

Doğuda düşman gitgide güçleniyordu, Aragorn yorulmuştu ve son büyük savaşın yaklaştığını hissetti. Bir süre dinlenip güç toplamak için Ayrıkvadi’ye dönmeye karar verdi. Yolda Lorien Ormanı’na uğradı. Galadriel Hanım onu şehrine kabul etti. Orada Arwen’le yeniden karşılaştı. Arwen de Aragorn’a sevgisini itiraf etti ve onunla Orta Dünya’da kalarak Elflerin son yolculuğuna çıkmayacağını söyledi. Kötülüğün Orta Dünya’dan atılmasından sonra evlenmek üzere birbirlerine söz vererek ayrıldılar. Ayrıkvadi’ye giden Aragorn, Efendi Elrond’un bu durumu acı içinde kabullendiğini öğrendi. Evlenmeleri için tek şartı vardı, kötülük Orta Dünya’dan silinecek ve Aragorn, Birleşmiş Krallığın yeniden kurucusu ve kralı olacaktı. Aragorn Ayrıkvadi’den ayrıldı ve savaş hazırlıklarına başladı. Gandalf’ın en yakın dostu oldu. Onunla beraber yüzüğün ve Goilum’un peşine düştü. Gollum’u yakalayan ikili kimi gerçekleri öğrendiler ancak Orman Elflerine teslim ettikleri Gollum tekrar kaçtı.

Yüzük Shire’da ortaya çıktığında Gandalf, Aragorn’u Hobbitleri koruması için Bree’ye gönderdi. Yüzüklerin Ffendisi adlı kitapta Aragorn ilk kez Bree’de Sıçrayan Midilli Hanı’nda Yolgezer olarak karşımıza çıkar. (Üçüncü Çağ’ın sonu Yüzük Savaşları zamanı) Bree’den Ayrıkvadi’ye giden gurup orada Elrond Divanı’na katıldı. Divan sonucunda Yüzük hakkında karara varılıp Yüzük Kardeşliği’ne katıldı. Elendil’in kırılmış kılıcı olan Narsil’i yeniden birleştirdi ve ona Anduril adını verdi. Gandalf’ın Moria’da düşmesinden sonra Yüzük Kardeşliği’nin lideri oldu. Rauros çağlayanlarında Boromir’in ölüşü Merry ve Pippin’in kaçırılışı ve Frodo ile Sam’in gruptan ayrılmasıyla dağılacak olan kardeşliği; cesareti, bilgisi, ileri görüşlülüğüyle başarıyla komuta etti. Yüzük’ü ele geçirme şansı ona sunulduğu halde bu korkunç sınavdan başarıyla geçti, Yüzüğü reddetti. Dostları elf Legolas ve cüce Gimli ile Merry ve Pippin’i kurtarmak için orkların peşine düştü, Doğu Yurtta Rohan süvarileriyle karşılaştı ve onların güvenini kazandı. Fangorn Ormanı yakınlarında ölümden dönen Gandalf ile yeniden birleşti. Edoras’taki tek eve giderek Sauron’a karşı savaşmak için Rohan Kralı Theoden’i düştüğü zayıf durumdan kurtardılar. Miğfer Dibi Savaşı’na katıldı, Isengard’ın temizlenmesi sürecinde Saruman’ın elinde olan Palantir‘i Gandalf’tan alıp onu karanlığın güçlerinden ve etkisinden kurtardı. Rohan’da komutanlığını yaptığı Dunedainler ile buluşarak bütün uyarılara rağmen Ölülerin Yolu‘ndan Gondor’a gitmeye karar verdi. Minas Tirith’in en dış suru önünde yapılan Pelennor Çayırı Savaşı’na bu cesareti sayesinde yetişebildi ve savaşın Özgür Halklar adına zaferle sonuçlanmasıni sağladı. Savaş sırasında ölümcül derecede yaralanan Faramir, Eowyn Hanım ve Merry’yi iyileştirdi. Çünkü Aragorn aynı zamanda en büyük şifa dağıtıcılardandır.

Pelennor Çayırları Savaşı’ndan sonra toplanan divanda güçlerin bölünmemesi ve orduda olabilecek bir huzursuzluğu engellemek için savaş olumlu olarak sonuçlanana kadar krallığını açıklamayacağını ve Gandalf’ın ordu komutanı olması gerektiğini söyledi. Böylece arifliğini ve ileri görüşlülüğünü kanıtlayarak gerçek bir kral olduğunu gösterdi. Gerçek amacı Sauron’un dikkatini çekmek olan Cormallen Kırları Savaşı’na komutanlardan biri olarak gönüllü olarak katıldı. Savaş amacına ulaştı ve Frodo ile Sam’in Tek Yüzüğü yok etmesiyle zaferle sonuçlandı, Böylece Sauron Orta Dünya’dan temizlenmiş oldu. Savaş sonrası 1419’un 1 Mayıs günü Kral Elessar adıyla Gondor Taçı’nı taktı. 1419 yılının 25-26 Haziran’ında Arwen ile evlendi. Krallığı toparladı. Orta Dünya’ya huzur ve mutluluk getirdi. Eldarion adında bir oğlu pek çok kızı oldu. 1541 yılının 1 Mart’ında tahtını oğluna bırakarak öldü.

 

Dizinin, Aragorn’un gençliğinin hangi dönemine odaklanacağı bilinmiyor ancak tam da Sıçrayan Midilli Hanı’na kadar olan kısmı göreceğiz diye düşünüyorum. Filmde Viggo Mortensen, Aragorn karakterini canlandırmıştı. Bakalım dizide Aragorn’u canlandırması için Viggo Mortensen’a benzer bir oyuncu mu izleyeceğiz.

Toplamda 5 sezon olacak dizinin her sezonunun Aragorn’un hayatının farklı bir bölümüne odaklanacağını düşünüyoruz.

Siz, Aragorn’un gençliğinin işlenecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlginizi Çekebilir  Amerikan Dizileri ve Filmleri Tehlikede!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu