Dizi Haberleri

Jeff Bezos ve Tolkien Ailesi, 250 Milyon Dolar Ceza Ödeyebilir

Jeff Bezos ve J.R.R. Tolkien‘in Ailesi, Rings of Power dizisi için bir yazarın eserini çalmakla suçlanıyor.

RadarOnline tarafından öğrenilen mahkeme belgelerine göre Demetrious Polychron adlı bir yazar Jeff Bezos, birkaç Amazon Stüdyosu yöneticisi ve J.R.R. Tolkien ailesine karşı 250 milyon dolarlık bir dava açtı. Dava, davalıları telif hakkı ihlali ile suçluyor.

Amazon, 2022 yılında The Lord of the Rings: The Rings of Power dizisini yayınladı. Polychron ise bu hikayenin kendisinden çalıntı olduğunu belirterek dava açtı.

Davada Polychron, The Fellowship of the King adlı orijinal bir kitap yazdığını ve yayınladığını, The War Of The Rings (Yüzüklerin Savaşı) adlı yedi kitaplık bir serinin tamamını tasarladığını söyledi.

Kitap ilk olarak 22 Eylül 2022’de yayınlanmış olmasına karşın yazar, kitap için 2017 yılında telif hakkı aldığını söyledi. Çalışmalarının da J.R.R. Tolkien‘in kitaplarından büyük ölçüde etkilendiği görülüyor.

Yazar, Kasım 2017’de Tolkien’in torununa Yüzüklerin Efendisi kitaplarına olan sevgisini anlatan bir mektup gönderdiğini ve ona kitaplarından bahsettiğini iddia etti. Polychron, Tolkien’in akrabasının kitabını gözden geçirip geçirmeyeceğini sorduğunu ancak hiçbir yanıt alamadığını da söyledi.

İki yıl sonra, Tolkien ailesine ulaşmak için bir avukat tuttu ancak kendilerinin herhangi bir işbirliği girişimini reddeden bir yanıt verdiklerini söyledi.

Polychron, 2019 yılında Tolkien’in torununun evine kitabının el yazması bir kopyasını bıraktığını iddia etti. Kendisiyle hiç iletişime geçilmediğini söyledi.

Yazar, ailenin daha sonra The Rings of Power dizisini yaratmak için Amazon ile 250 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını belirtti. Dizinin kitabından “büyük ölçüde kopyalandığını” söyledi.

Polychron, kendi kitabı Yüzüklerin Efendisi’nden esinlenmiş olsa da, eserinin Yüzüklerin Efendisi serisinden farklı karakterlere ve hikayelere sahip olduğunu söyledi.

Dava dilekçesinde, “Bu tamamen orijinal, farklı karakterler ve hikayeler. Davalılar tarafından yayınlanan 8 bölümlük dizinin yarısını oluşturmaktadır. Birçok durumda, Davalılar kitabımdaki dili aynen kopyalamışlardır,” diye belirtti.

Davada, “Davalılar, Polychron tarafından yazılan kitapta oluşturulan kitap kapağı ve açıklamalarıyla eşleşen görüntüleri kopyaladılar,” denildi.

Polychron, iddia edilen telif hakkı ihlali için 250 milyon dolar tazminat talep etti.

Mahkemenin bu bağlamda nasıl bir karar alacağını merakla bekliyoruz.

Kaynak: RadarOnline

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.