Dizi Haberleri

George R.R. Martin’in Aklındaki Demir Taht

demir-taht-banner

HBO tarafından yapılan “Taht Oyunları” dizisi, tüm fantastik kurgu severleri kendine hayran bıraktı.

Her ne kadar serinin yazarı George R.R. Martin, dizinin de yardımcı yapımcılığını üstlense de bazı durumlarda hayalindeki şeyleri yansıtmayı başaramamış.

demir-taht-gercek-resimGeorge R.R. Martin, her ne kadar HBO’nun tasarladığı Demir Taht’ı (Iron Throne) beğenmiş olsa da hayalindeki tahtın daha farklı olduğunu şu sözlerle dile getirdi;

Bu Demir Taht tam bir yığın. Çirkin. Asimetrik. Bu taht; demirciler tarafından, yarı erimiş, kırılmış, bükülmüş kılıçlardan ve ölmüş savaşçıların ellerinden alınan kılıçlardan dövülmüştür… bir zafer sembolüdür! Yüksek bir tahttır ve kral, tahtın üzerinden tüm taht odasına hakim bir görüşe sahiptir. Ayrıca tahtta binlerce kılıç vardır, birkaç tane değil. Bu Demir Taht korkunçtur ve Aegon’un da vurguladığı gibi; rahat bir taht değildir!

George R.R. Martin, kafasından geçen Demir Taht’ın da Marc Simonetti‘nin resmettiği resimdeki gibi olduğunu böylelikle doğrulamış oldu. Hatta kitaplarda geçen taht da aslında tam olarak bu resimdeki ancak dizide, belki de sahne tasarımlarından ötürü bu kadar yüksek ve karmaşık bir taht tasarımından uzak durulmuştur.

Nedenini bilemiyoruz ancak sizlere yazarın kafasındaki tahtı sunuyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.