Anasayfa » Haberler » Dizi Haberleri » George R.R. Martin’in Aklındaki Demir Taht

George R.R. Martin’in Aklındaki Demir Taht

demir-taht-banner

HBO tarafından yapılan “Taht Oyunları” dizisi, tüm fantastik kurgu severleri kendine hayran bıraktı.

Her ne kadar serinin yazarı George R.R. Martin, dizinin de yardımcı yapımcılığını üstlense de bazı durumlarda hayalindeki şeyleri yansıtmayı başaramamış.

demir-taht-gercek-resimGeorge R.R. Martin, her ne kadar HBO’nun tasarladığı Demir Taht’ı (Iron Throne) beğenmiş olsa da hayalindeki tahtın daha farklı olduğunu şu sözlerle dile getirdi;

Bu Demir Taht tam bir yığın. Çirkin. Asimetrik. Bu taht; demirciler tarafından, yarı erimiş, kırılmış, bükülmüş kılıçlardan ve ölmüş savaşçıların ellerinden alınan kılıçlardan dövülmüştür… bir zafer sembolüdür! Yüksek bir tahttır ve kral, tahtın üzerinden tüm taht odasına hakim bir görüşe sahiptir. Ayrıca tahtta binlerce kılıç vardır, birkaç tane değil. Bu Demir Taht korkunçtur ve Aegon’un da vurguladığı gibi; rahat bir taht değildir!

George R.R. Martin, kafasından geçen Demir Taht’ın da Marc Simonetti‘nin resmettiği resimdeki gibi olduğunu böylelikle doğrulamış oldu. Hatta kitaplarda geçen taht da aslında tam olarak bu resimdeki ancak dizide, belki de sahne tasarımlarından ötürü bu kadar yüksek ve karmaşık bir taht tasarımından uzak durulmuştur.

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones Final Sezonunun Türkiye Yayın Saati Açıklandı

Nedenini bilemiyoruz ancak sizlere yazarın kafasındaki tahtı sunuyoruz.