Dizi Haberleri

Dune: The Sisterhood Dizisinde Başrol ve Yönetmen Ayrıldı

HBO Max’in Dune öncül dizisi Dune: The Sisterhood için değişim rüzgarları esiyor. Kasım ayı sonunda yapımına başlanan Dune: The Sisterhood, yönetmen değişikliği ve yeniden kadrolaşma sürecinden geçiyor.

İlk iki bölümü yönetmek için imza atan Chernobyl baş yapımcısı Johan Renck, Dune: The Sisterhood dizisinden ayrıldı. Üretim askıya alındığından onun yerine geçecek kişiyi bulma çalışmaları sürüyor. Başrollerden biri olarak seçilen Shirley Henderson da diziden ayrılıyor. Tula Harkonnen rolü için yeni bir isim düşünülecek. Ayrıca pilot bölümün senaryosunu yazan Diane Ademu-John da yardımcı dizi sorumlusu rolünden ayrıldı. Deneyimli TV yazar-yapımcısı Alison Schapker şu anda dizinin tek sorumlusu olarak yola devam edecek gibi görünüyor.

Johan Renck Shirley Henderson Dune The Sisterhood
Johan Renck – Shirley Henderson

HBO Max sözcüsü, Deadline‘a yaptığı açıklamada şunları söyledi,

Dune: The Sisterhood, önceden planlanmış bir boşluğa girdiğinden, mümkün olan en iyi diziyi yaratmak ve kaynak malzemeye sadık kalmak için yapımda bazı yaratıcı değişiklikler yapılıyor. Johan Renck, dizideki çalışmalarını tamamladı ve yeni bir yönetmen getirilecek. Johan, karşılıklı anlaşma yoluyla başka projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ek olarak, Shirley Henderson diziden ayrılacak ve artık Tula Harkonnen’i oynamayacak.

Kaynaklara göre, dizi Budapeşte’de üretime başlarken 11. saatteki dizi sorumlusu değişikliği, Schapker ve ekibi üzerinde anında büyük yeniden yazımlar yapma baskısı yarattı. Bu arada, Renck’in yaklaşımının yayıncının dizi vizyonuyla uyuşmadığını ve Denis Villeneuve’ün filmlerinin görünümünden bir sapma yarattığını ve bu sebeplerin de kendisinin ayrılmasına yol açtığı belirtildi. Çektiği görüntülerin dizide kullanılıp kullanılmayacağı belli değil. Muhtemelen buna yeni yönetmen karar verecektir.

Bene Gesserit Dune The Sisterhood

Planlanan mevcut boşluk hakkında çelişkili görüşler de söyleniyor. Prodüksiyona yakın kaynaklar her zaman kış aylarında çekimleri durdurmak için bir plan olduğu konusunda ısrar etse de diğerleri, Schapker ve ekibine senaryoları elden geçirerek yaratıcı damgalarını vurmaları ve yeni bir yönetmen bulmak için yapımın yedi ay ertelendiğini belirtiyor.

Shirley Henderson’ın ayrılışının yaratıcı değişikliklerle mi, Renck’in ayrılışıyla mı yoksa yeni prodüksiyon başlangıcıyla mı ilgili olduğu belli değil; ancak gecikmenin oyuncuların programlarını alt üst ettiğini ve daha fazla ayrılığa ve dolayısıyla yeniden kadrolaşmaya yol açabileceğini biliyoruz.

Frank Herbert’in klasik romanından uyarlanan Dune: The Sisterhood, Paul Atreides’in yükselişinden 10.000 yıl önce geçiyor. İnsanlığın geleceğini tehdit eden güçlerle savaşan ve Bene Gesserit olarak bilinen efsanevi mezhebi kuran Harkonnen Kardeşler’i anlatıyor.

Başrol kadrosunda ayrıca Valya Harkonnen rolünde Emily Watson; İmparatoriçe Natalya rolünde Indira Varma; Prenses Ynez rolünde Sarah-Sofie Boussnina; Mikaela rolünde Shalom Brune Franklin; Rahibe Jen rolünde Faoileann Cunningham; Rahibe Emeline rolünde Aoife Hinds; Lila rolünde Chloe Lea; Desmond Hart rolünde Travis Fimmel; İmparator Javicco Corrino rolünde Mark Strong; Rahibe Theodosia rolünde Jade Anouka; Keiran Atreides rolünde ise Chris Mason yer alacak.

Dune: The Sisterhood’ın yolculuğu, Haziran 2019’da HBO Max’in doğrudan diziyi sipariş vermesiyle başladı. Jon Spaihts başlangıçta dramayı Dana Calvo ile birlikte yazacak ve birlikte gösterecekti. Birkaç ay sonra Jon Spaights ve Denis Villeneuve, film serisine odaklanmak için sırasıyla yazar ve yönetmen olarak diziden çekildi. İkili, yönetici yapımcı olarak projede kaldılar.

Dune: The Sisterhood dizisinin geleceği şu anda belirsizliğini koruyor. Yeni yönetmen ve başrol bulunup yola devam mı edilecek yoksa tüm kadro baştan mı şekillenecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.