Dizi Haberleri

Diskdünya Dizisi İçin Çalışmalar Başladı

Terry Pratchett‘ın eğlenceli fantastik serisi Diskdünya (Discworld) için beklenen haber geldi. Bir süredir söylentileri dolaşan Diskdünya dizi uyarlaması için BBC resmi açıklama yaptı.

İngiliz televizyon kanalı BBC, Diskdünya serisinin dizi uyarlamasını ekranlara taşıyacağını duyurdu. 6 bölümlük bir dizi olacağı açıklanan Diskdünya için aslında uzun süredir çalışmalar devam ediyordu.

2011 yılında The Watch adıyla bir Diskdünya dizisi için çalışmalar ufaktan başlamıştı. Toplamda 3 adet 2 bölümlük dizi olacaktı ve Diskdünya’nın ana şehri olan Ankh-Morpock‘ta geçecek bir dedektiflik –  araştırma hikayesi konu alınacaktı. İlk başta Prime Focus Productions tarafından yapımcılığı üstlenilen dizi; 2012 yılında Terry Pratchett’ın kurduğu, Prime Focus’un eski başkanı Rod Brown tarafından yönetilen yapım şirketi Narrativia tarafından devralındı. Hatta Terry Pratchett’ın kızı Rhianna Pratchett bu diziyi kaleme alacaktı.

2014 yılında Pratchett’ın menajeri Colin Smythe, senaryo çalışmalarının başladığını ve 2015 yılında çekim sürecinin başlayacağını duyurmuştu ancak 2015’te Terry Pratchett’ın ölümünün ardından asistanı Rob Wilkins çalışmalar devam ediyor dese de sonrasında hiçbir şey duymamıştık.

Şimdi bu çalışmalar nihayete kavuştu ve BBC, bu diziyi yayınlamaya karar verdi. 

The Watch Nedir?

The Watch, Diskdünya’nın önemli şehri Ankh-Morpork’ta yaşanan suç ve cinayet olaylarını araştıran bir dizi olacak. Hatta dizi için Pratchett-tarzı CSI” veya “CSI: Ankh-Morpork” yakıştırmaları da yapılıyor. Her bölümde farklı bir hikayenin ele alınması beklenen dizi, Ankh-Morpork’un polis şefi Sam Vimes ve onun yönetimindeki polis teşkilatı üzerinden ilerleyecek.

Sam Vimes

BBC’nin diziyi yayınlayacak olması çalışmaları hızlandıracak mı göreceğiz. Neil Gaiman’ın Neverwhere eserinden uyarlanan 1996 yapımı mini dizi, Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin radyo yayınları, Doctor Who dizileri derken İngiliz eserleri BBC ekran ve radyolarına gelmeye devam ediyor. Terry Pratchett’ın Diskdünya eseri olmazsa olmazdı.

Dizi yayınlanmadan önce Sam Vimes’ı iyice tanımak için Muhafızlar! Muhafızlar! kitabını okumanızı öneririz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Let the Right One In Dizi Oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.