Haberler

Disney Plus, Türk Yapımlarını Platformdan Kaldırdı

Disney Plus, 1 Temmuz akşamı yerli yapımların önemli bir kısmını yayından kaldırdı. Neden böyle bir karar alındığı belirsiz.

İlk olarak 2019 sonunda yayın hayatına başlayan Disney Plus, yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye giriş yaptı. Dünya genelinde Netflix ile dişe diş rekabet etmeyi başardı.

Disney Plus ani bir karar aldı ve platformdaki tüm orijinal Türk yapımlarını kaldırdı. Halihazırda çekimi devam eden ve yayınlanacağı açıklanan içeriklerin ise akıbeti bilinmiyor.

Nedeni Belirsiz!

Disney Plus’ın yerli dizi ve filmleri neden kaldırdığı henüz kesin bir şekilde bilinmiyor.

İddiaların çıkış noktası sorunu deneyimleyen kullanıcılar olduğu için yerli yapımların, teknik bir aksaklık sonucunda yayından kaldırıldığı da iddia ediliyor.

Disney Plus’ın Türk Yapımları Sorunu

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘e açıkça hakaret ederek, Atatürk dizisinin çekilmesi sebebiyle platforma karşı bir linç kampanyası başlatmıştı.

Ardından Disney Plus’taki yerli yapımların ABD’den erişilmesi engellendi. Bu tehditkar açıklamalardan sadece 1 gün sonra Disney Plus cephesindeki tüm orijinal Türk dizi ve filmler yayından kaldırıldı.

OdaTV’nin haberine göre iddialar doğru ve Disney Plus, yerli yapımları gerçekten de söz konusu tehditten sonra yayından kaldırdı.

OdaTV’ye konuştuğu söylenen Disney Plus yetkilisi, “Global olarak bir strateji. Bu Türkiye’de de uygulanıyor. Lokal içerikler üzerinde bir strateji uygulanıyor. 30 Haziran itibariyle şu ana kadar yayınlanan yapımlar platformdan kaldırıldı. Hali hazırdaki içeriklerin akıbeti de önümüzdeki dönemde belli olacak” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.