Haberler

Disney Play Hakkında İlk Bilgiler Açıklandı

Disney’in kendi online yayın servis platformu hakkında yeni bilgiler açığa çıktı. CEO Bob Iger, yeni platformları için Disney Play adını seçtiklerini belirtti.

Disney, bir süredir online yayın platformu kervanına katılmak için çalışmalarını sürdürüyordu. Fox ile yapılan anlaşmanın ardından Hulu’nun da belli bir kısmı bu yayın devinin ağına katılmıştı. Hulu üzerinden bir çalışma yapmaktansa Disney’in kendi adını taşıyan bir platformu olacağı düşünülüyordu.

Variety’de çıkan habere göre Disney CEO’su Bob Iger, yeni yayın platformu için Disney Play adını düşündüklerini belirtti. Henüz kesin olmamakla birlikte yayın servisini bu isimle duyurmuş oldular. Iger’ın açıklamalarına göre Disney Play üzerinde bugüne kadar çıkan Disney yapımları bulunacak. İlk baştaki amaçlarının bu olduğunu belirtti.

Bu da demek oluyor ki Marvel serisi, Pixar animasyonları ve Star Wars filmleri Disney Play üzerinden izlenebilecek. Aynı durum kültleşmiş Disney animasyon filmleri ve çizgi serileri için de geçerli olacaktır diye düşünmekteyim. Firma, şu an için sadece platforma özel içerik çıkarmayı düşünmüyor. Zaten ellerindeki içeriğin rakiplerine göre az olacağından, aylık ücretlendirmenin de diğerlerine göre daha uygun olacağı söyleniyor.

Ayrıca Turner firmasına 2016 yılında kiralanan Star Wars dağıtım haklarının da geri alınabilmesi için çalışmalara başlandığı belirtiliyor. Turner, 2024 yılına kadar Star Wars içeriklerinin hepsinin kira ve satışından sorumlu fakat Disney’den bağımsız oldukları için serinin yayın haklarını Netflix ya da Amazon Prime gibi yayın platformlarına verebilir. Disney, kendine ait markaların sadece ve sadece Disney Play üzerinden yayınlanması amacında.

Yatırımcıların bu duruma şüpheyle yaklaştığı söylenmekte. Eğer bu iş tutmazsa, Disney’e mali açıdan sağlam bir darbe indireceği düşünülüyor. Eğer ücret olarak düşük tutulur ve içerik kısıtlı tutulursa, bir süre sonra kullanıcı kaybetmeye başlayacakları da bir gerçek.

İlginizi Çekebilir  Marvel, Avengers 4'ün Geri Sayımını Başlattı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu