Haberler

Disney, Netflix’i Satın Alma Yolunda Mı?

Dünyanın en büyük yayın platformlarından olan Netflix, şimdi daha büyük bir balığın takibinde. Yeni ortaya çıkan söylentilere göre Disney, Netflix’i almayı düşünüyor.

ABD’de pek çok kişi kablo yayın aboneliğini sonlandırıyor ve onun yerine VOD (Video on Demand – Talebe Bağlı Video) veya çevrimiçi yayın aboneliğine geçiyor. TechCrunch’a göre, Disney’in Netflix’i almayı düşünmesinin bir başka nedeni, AT&T ve Time Warner’ın 85 milyar dolarlık birleşmesinden kaynaklanıyor.

netflix-disney-resim

Netflix, geçtiğimiz üç ayda 2 milyar dolar kazanç sağlayarak Wall Street’in beklentilerini aştı. Hızla büyüyen dev ayrıca şu an dünya çapında toplam 3,57 milyon aboneye sahip ve öngördüğü 2,3 milyon abone tahminini çoktan aştı bile. Bu yılın büyük başarısına rağmen, aboneliğe dayalı iş modeli şirketin uzun vadede sürdürülmesi için yeterli olmayabilir ve Independent’a göre şu an itibarıyla bir alıcıya ihtiyaç duyulmasının nedeni bu.

Eğer Disney, Netflix’i satın almaya karar verirse Netflix’in AT&T, Amazon, Google, Verizon ve Apple gibi çoklu iş modellerinden gelir elde edebilen diğer şirketlerle daha iyi rekabet etmesine yardımcı olur. Disney, yayın içerik pazarında sağlam bir dayanak oluşturabilir ve Netflix’in paha biçilemez veri platformuna erişebilir.

disney-netflix

Disney’in bu girişimi, Netflix’in yalnızca Disney’e ait içeriği sunmak için tek yayın hizmeti olacağı ihtimalini de ortaya çıkaracaktır. Sonuçta Netflix, Disney’in sahip olduğu Marvel televizyon dizisi “Daredevil”, “Jessica Jones”, “Luke Cage” ve yakında yayınlanacak olan olan “Iron Fist” ve “The Defenders” sayesinde özel Disney içeriğine zaten sahip.

Animasyon filmleri kütüphanesi ve “Star Wars” da dahil olmak üzere Disney’in tüm içeriğinin eklenmesi Netflix’i müşterilere çok daha cazip hale getirir.

Disney’in mevcut CEO’su Bob Iger‘ın 2018’de emekli olacağı göz önünde bulundurulduğunda bu olası satın alım için uygun bir zaman olduğu düşünülüyor. Disney’in Bob Iger’ı henüz değiştirme konusunda geçerli bir yedek adayı yok. Eğer Disney, Netflix’i alırsa Netflix’in CEO’su Reed Hastings‘in Disney’in başına geçme ihtimali de var.

Yakın zamanda neler olacağını göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Netflix'in Wednesday Addams Dizisine 10 Yeni Oyuncu Dahil Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.