Haberler

Cyborglar Aramızda Yaşıyor!

cyborg-woman

Derilerinin altına yerleştirdikleri çiplerle birçok mekanik görevi yerine getirebilen “cyborg” (sibernetik organizma) adlı robot insanlar, gelecekteki insan hayatına dair ipuçları sunuyor.

Teknolojinin birçokları için bağımlılık yarattığı günümüzde “cyborg” adı verilen robot insanlar bedenlerine yerleştirdikleri çiplerle robot olmanın sırrını keşfediyor. Deri altına yerleştirilen mıknatıs ve çiplerle makine hissi kazanan robot insanlar bu sayede birçok görevi yerine getirebiliyor.

Dövmecilerde ve yeraltı mekanlarda gerçekleştirilen ve yalnızca bir dakika sürdüğü belirtilen operasyonların ardından özel çiplere kavuşan robot insanlar bu sayede bilimkurgu filmlerinde görüp arzuladıkları birçok özelliğe sahip oluyor. Kulak çevresine yerleştirilen çiple her zaman yanlarında taşıyabilecekleri bir kulaklığa kavuşan robot insanlar ellerine yerleştirilen çip sayesinde ise birçok görevi gerçekleştirebilen bir kumandayla tanışıyor.

Yeni akımın öncülüğünü yapan The Cyborg Foundation’dan Neil Harbisson eskiden renk körü olduğunu fakat 2003 yılında kafatasının içine yerleştirilen “eyeborg” anteni sayesinde artık kırmızı ve yeşil renkleri ses olarak duyabildiğini belirtiyor.

cyborg-chip

Çipler yalnızca deri altıyla da sınırlı değil. Isa Gordon adlı bir diğer aktivist kolunun üzerine yerleştirdiği kalp düzeneği sayesinde kalp hareketlerini senkronize bir şekilde takip edebiliyor.

NBC kanalına konuşan Gordon, sibernetik adı verilen sistemin aslında uzun zamandır insanlar tarafından kullanıldığını ifade ediyor ve ekliyor, “Robot-insan olmak için deri altına çip yerleştirilmesi şart değil. Bir mail gönderdiğiniz zaman bile insan ve makine arasında gerçekleşen iletişim mekanizmasının bir parçası oluyorsunuz. Sibernetik aslında uzun zamandır aramızda.”

2020 yılına gelindiğinde toplumdan daha fazla kabul göreceklerini belirten aktivistler büyük teknoloji şirketlerinin de bu alana yatırım yapmaktan geri kalmayacaklarını ifade ediyor.

cyborg-kadin

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Upuzun Bir Serüven - Frodo'nun Yolculuğu Başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.