Haberler

Çocuklar Bu Filmleri Mutlaka İzlemeli

cocuk-film-banner

Pek çok insan, çocuklarını fantastik kurgu, bilimkurgu gibi öğelerden korumaya çalışıyor, bu türlerin zararlı olabileceğini düşünüyor. Ancak psikologlar ve uzmanlar aynı görüşte değiller.

Psikologlar, eleştirmenler ve yazarların seçtiği bu 10 film, hem çocukların gelişimi için oldukça ideal. Üstelik filmlerin bazıları da fantastik ve bilimkurgu türünde. İşte uzmanların önerdiği liste.

80 Günde Devr-i Alem (Around The World in 80 Days) : Jules Verne’in klasik romanından uyarlanan 2004 yapımı filmde Phileas Fogg ve Passepartout’un girdikleri iddia üzerine dünyanın çevresini 80 günde turlaması anlatılıyor. Filmin izlenmesi maceracı ruhu ve bireyselliğin gelişmesinde etkili olmakla birlikte çocuğun kendine olan güveninin artmasını da sağlıyor.

et-movieE.T. : 1982 yapımı, çocuklara yönelik bir bilim kurgu filmi. Tüm zamanların En İyi 100 Filmi arasında gösterilen, bir uzaylıyla küçük bir çocuğun arasındaki ilişkiyi anlatan E.T., dostluk üzerine kurgulanmış en güzel filmlerden.

Hababam Rock (School of Rock) : Film, gitarist olma hayalleri kurarak 30’unu bulmuş bir adamın hayatın gerçekleriyle yüzleşmesi ve bir tesadüf sonucu sözleşmeli öğretmen olarak görev aldığı okulda içindeki rockçu ruhu dışarı çıkartmasını anlatıyor. ‘Herkese hayatta bir yer olduğu’ mesajını veren film, kişinin kendisini nasıl bulması gerektiğini gösteriyor.

hugo-movieHugo : Ünlü yönetmen Martin Scorsese imzalı Hugo, çocukların hayatın sıkıcı yanlarından kaçıp sinemanın gizemli dünyasına sığınmak isteyecekleri bir film. Çünkü sinema tarihi, bir çocuğun gözüyle perdeden akıyor adeta. Bilgilendirici ve özendirici.

Kırmızı Balon (Le Ballon Rouge) : Fransız film yapımcısı Albert Lamorisse’in 1956 yapımı kısa filmi, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanmıştı. Bu bakımdan film, kısa film kategorileri haricindeki kategorilerde Oscar kazanabilmiş tek kısa film. Lamorisse kendi çocuklarıyla çektiği filmin konusu şöyle; kahramanımız Pascal sokakta yürürken bir yere takılı kalmış kırmızı bir balon görür. Kurtardığı bu balonla arasında görülesi bir dostluk, garip bir bağ gelişir. Çocuk olmayı, çocukluğun o el değmemiş masum dünyasını ve düşlerini anlatan film, her çocuğun yüreğinde bir devrim yaratacak, yaşamak adına farkındalık sağlayacak bir çalışma.

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) : Okyanusun derinliklerinde yaşayan sevimli balık Nemo’nun yolunu kaybettikten sonra eve dönmeye çalışırken yaşadığı macerasını anlatan film, büyümek adına özel bir öykü. Hayatımızın engebeli ve güzel bir macera olduğunu anlatırken, çocuğun fedakarlık, dostluk ve birarada olmanın güzelliği gibi kavramları algılamasını sağlıyor. Aile ilişkileri kuvvetlendiriyor.

wizard-of-ozOz Büyücüsü (The Wizard of Oz) : Artık bir klasik olmuş, 1939 yapımı bu fantastik müzikal filmin çocuklara vermek istediği çok net bir mesaj var, ‘Beynine ve bedenine güven!’ Filmde Kansas’ta kendi halinde bir çiftlikte hayatını sürdüren Dorothy Gale’in peri masalından çıkma bir köyde yaşadıkları anlatılıyor.

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) : 16 yaşındaki Pi’nin yolculuk ettiği geminin batmasıyla okyanusun ortasında küçük bir salda kocaman bir Bengal kaplanıyla yaptığı zorlu yolculuğu anlatıyor. Metaforik olan bu film, sembollerle ilgili olduğundan özellikle 10 yaş üzerindeki çocuklara hitap ediyor. Anne çocuk ilişkisi, güçsüz-güçlü, kötüler-iyiler, kendine güven kavramlarını anlamak açısından önemli.

Şehir Işıkları (City Lights) : Efsane isim Charlie Chaplin’in pek çok filmini öneriyor jüri üyeleri. Sebebiniyse şöyle anlatıyorlar: “Yaş ilerledikçe siyah-beyaz filmlerle aralarında kurdukları korkunç mesafe başlamadan ve ‘kirli’ mizahla henüz tanışmadan önce onlara insani mesajları ‘slapstick’ komedi mantığıyla veren Chaplin filmleri izletilmeli.” Ebeveynlerle çocukları daha da yakınlaştıran Charlie Chaplin filmlerinden öne çıkansa Şehir Işıkları oluyor. Charles Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı bu sessiz film, Charlie’nin kör bir çiçekçi kızla yaşadığı hikâyeyi anlatıyor. Filmden çıkarılacak dersler arasında ‘yardım etme’, ‘sevgi’, ‘insanlık öğretisi’ yer alıyor.

My-Neighbor-TotoroKomşum Totoro (Tonari no Totoro) : Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği, 1988 yapımı bu Japon animasyon filmi, iki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatıyor. İnsanın doğa ve dünya ile kurduğu iletişimi, dostluk, sevgi, aidiyet ve insana dair pek çok duyguyu, eşsiz masallarla yoğuruyor Miyazaki. Çocukların da hayalgüçlerini geliştirmesi için birebir. Jüri üyelerimiz Miyazaki’den ayrıca ‘Ruhların Kaçışı’ ve ‘Yürüyen Şato’ filmlerini de öneriyor.

Bu filmleri seçen isimler ise şöyle: Sinema eleştirmenleri Cüneyt Cebenoyan, Murat Erşahin ve Burak Güral, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Merve Soysal Başa, çocuk kitapları ve sinema yazarı Banu Bozdemir, çocuk ve ergen psikoloğu Füsun Aygölü, İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan.

Alıntıdır: Hürriyet

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Beauty and the Beast Filminden İlginç Bilgiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.