Çizgi Roman Haberleri

Uzay Şövalyesi ROM Çizgi Romanı Geri Dönüyor

rom-cizgi-roman-banner

İlk olarak 1979 yılında Marvel Comics tarafından yayınlanan bilimkurgu çizgi roman serisi ROM yeniden yayınlanmaya hazırlanıyor.

7 Mayıs 2016’da düzenlenecek olan Beleş Çizgi Roman Günü’nde (Free Comic Book Day) yeniden ortaya çıkacak olan ROM çizgi romanı, ardından gelecek seri ile raflarda yerini alacak.

Beleş Çizgi Roman Günü’nde dağıtılacak çizgi romanlara bir baktık ve hemen ROM: Space Knight #0 başlığı gözümüze çarptı. ROM çizgi romanı 1979 yılında yayınlanmaya başlamış, 75 sayı ve 4 tane de yıllık sayı olarak yayınlanıp tozlu raflara kaldırılmıştı. Ülkemizde de Alfa Yayınevi, Uzay Şövalyesi ROM adıyla 20 sayı yayınlamıştı. Şimdi ise IDW ve Hasbro işbirliği ile 2016 Haziran‘da ROM geri dönüyor.

rom-cizgi-romanDarkonlar’a karşı savaşan ROM’un konusu şöyle;

Galador gezegeni bilim ve teknolojide gelişmiş refah ve bolluk içinde yaşayan savaşın bilinmediği bir gezegendir.Galador gezegeninin önderi galadordaki bilim ve teknolojiyi diğer uzayda yaşayan uygarlıklarla paylaşmayı onlara öğretmeyi önerir. Bu öneri meclis tarafından kabul edilir. Hemen bir filo oluşturulur.Bu filonun amacı galadorun sahip olduğu bilim ve teknolojiyi uzaydaki diğer uygarlıklarla paylaşmak onlara öğretmektir.Galador filosu uzayda yol alırken Kara Nebula adında karanlık bir gezegene gelir.

Bu gezegende Darkonlar adında kara büyü yapan ileri teknolojiye sahip yaratıklar yaşamaktadır.Kara Nebula çöldür karanlıktır ve ürkütücü bir görünümü vardır.Darkonlar Galadorun filosuna saldırır ve herkesi öldürürler.Daha sonra savunmasız Galadoru istila etmek için harekete geçerler.Amaçları Galadorda yaşayan herkesi ve her canlıyı öldürmek Galadoru istila etmektir.Filonun yok olduğu ve Darkonların galadoru istila etmeye geldiği duyulur Halk büyük bir panik ve korku içinde önderin sarayına koşar.Yapılacak tek şey kalmıştır.Galadoru savunmak için insanlığından vazgeçecek yarı robot yarı insan uzay şövalyelerine ihtiyaç vardır. Galadorun önderi bir konuşma yapar. Galadorluları düşmanla savaşmak için gönüllü olmaya çağırır.

İlk Rom gönüllü olur.Sonra gönüllüler arasından 5.000 kişi seçilir.Bunlar yarı insan yarı makine savaş robotlarına dönüşürler.İnsan vucutlarına makine parçalar eklenir.Uzay şövalyeleri 900.000 gemilik Darkon savaş gemileriyle galadorun dışında uzayda karşılaşırlar.Yapılan savaşta uzay şövalyeleri büyük kayıplar vermelerine rağmen hatlarından çekilmezler ve darkonları yenilgiye uğratırlar.Sağ kalan darkonlar gemileriyle kaçar, uzaya dağılıp izlerini kaybettirirler. Uzay şövalyeleri Galadorda sevinçle karşılanırlar.Savaşta ölen arkadaşları için cenaze töreni yapılır.Galadorun önderi darkonları şimdi yenilgiye uğrattık ama tekrar geleceklerdir.

rom-resim1

Biz onları yendik ve gezegenimizi koruduk ama korunmasız durumdaki gezegenlerin halkları onlara karşı koyamaz onları da darkonlardan korumamız lazım.Bunun için son Darkon ölene kadar savaş bitmiş sayılmaz der.Uzay şövalyeleri Darkonları bulmak için uzaya dağılırlar.200 yıl uzayda Darkonlarla savaşan Rom Darkonları takip ederek dünyaya gelir.Darkonlar dünyada insan kılığına girmiş şehirlerde yaşamakta önemli mevkilerde görev yapmaktadırlar.İnsanları öldürüp onların kılıklarına girerler.Amaçları dünyayı ele geçirmektir.Rom’un iki silahı vardır.Birincisi Analizördür.Bu aygıt Darkonların insan görünümlerinin altındaki Darkon yüzlerini göstermeye yaramaktadır.Neyin kılığına girerlerse girsinler bu aygıt onların darkon yüzünü ortaya çıkarmaktadır.

Ama bir tek Uzay Şovalyesi Rom bunu görebilmektedir.Diğer insanlar Analizörün yaptığı işlemi fark edemez yalnızca bir ışık demeti olarak görürler.Natrölizer adlı silahı ise Darkonları öldürmeyip Limbo adındaki sürgün boyutuna göndermektedir.Ama Darkonlar Limboya giderken arkada bir kül yığını bırakmaktadırlar.Bu da insanlar arasında aygıtın insanları kül ettiği şeklinde yorumlanır ve insanlar bu aygıttan ve Uzay Şövalyesi Romdan korkarlar.Darkonlar insan kılığındadır ve uzay şövalyesi Romun insanları kızartarak öldürdüğünü söylerler.İnsanlar Uzay şövalyesine karşı koyarlar.Rom Amerika birleşik devletlerinde Clairton adlı bir kasabada Brandy Clark adlı bir kadına aşık olur.Bu kadın onda insancıl duyguların yeniden canlanmasına yol açar.Uzay Şövalyesi Rom hem aşkıyla hem de Darkonlarla mücadele etmek zorunda kalır. Kaynak: Vikipedi

ROM’un yeni yayınlanacak olan ilk sayısını Chris Ryall (Onyx) ve Christos Gage (Spider-Man, Buffy) yazarken çizimlerini ise David Messina yapacak. Kapak tasarımı ise Zach Howard ve Nelson Daniel (Wild Blue Younder) tarafından yapılacak.

10 sayfalık 0. sayı, ROM’un dünyaya gelişini konu alacak.

İlginizi Çekebilir  Çizgi Roman Teorisi ve Tarihçesi Eğitim Programı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu