Çizgi Roman Haberleri

Spider-Man’in Yaratıcılarından Çizer Steve Ditko Hayatını Kaybetti

Spider-Man’i yaratan isimlerden olan; Jack Kirby ve Stan Lee ile birlikte 1960 yıllarda çizgi roman sektörü devleşirken başı çeken çizerlerden olan Steve Ditko, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Stephen J. Ditko, 29 Haziran günü sağlık kontrolü için evine gidildiğinde kapıyı açmaması üzerine New York Polis Departmanı tarafından evinde ölü olarak bulundu. Ditko, Spider-Man’in yaratıcılarından biri olmanın dışında Doctor Strange, Squirrel Girl, Blue Beetle, Captain Atom, the Question, Hawk & Dove, the Creeper ve Shade the Changing Man gibi karakterlerin de yaratılmasında rol oynamıştır.

Steve Ditko Kimdir?

Steve Ditko 2 Kasım 1927 tarihinde doğmuştur. Birçok önemli süper kahraman yaratmış ve çok büyük çizgi roman şirketlerinde çalışmış çizgi roman çizeridir. Marvel Comics ve Dc Comics Çizgi Roman Şirketleri’nde görev almış olan Ditko Örümcek Adam, Hawk and Dove, The Question, Mr. A., Dr. Strange vb. karakterleri yaratmış ve birçok çizgi roman serisinde yer almıştır.

Ditko 20’li yaşlarına kadar çizgi roman eğitimi aldı. İlk çizgi romanı 1953 yılında, 26 yaşındayken yayınlanmaya başladı. Arada ufak tefek çizgi roman şirketlerinde çalışan Ditko 1955 – 1956 yıllarında Marvel Comics’e (O zamanların Atlas Comics’i) geçti. Daha sonrasında Stan Lee ile birlikte yarattığı Marvel Comics karakteri Örümcek Adam’ın uzun soluklu çizgi romanı The Amazing Spider – Man’i çizmeye başlayan Ditko serinin 40 sayı kadar çizerliğine devam etti. Aynı zamanda Dr. Strange karakterini de çizgi roman dünyasına kazandıran Ditko kişisel sebepleri gerekçe göstererek Marvel Comics’ten ayrıldı.

Marvel’i bıraktıktan sonra Chartlon Comics’e geçen Ditko burada The Question ve Mr. A gibi karakterleri yaratırken Dc Comics’te Hawk and Dove karakterlerini çizgi roman severlerine kavuşturdu.

Ditko’nun özel hayatı hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. 60’lı yıllarda katıldığı çizgi roman fuarları, birkaç röportaj ve 3 – 4 adet resim dışında Ditko dış dünyaya bir daha hiç görünmemiştir. İçine kapanık tavrıyla çoğu insanı Hayrete düşüren çizer Stan Lee’nin açıklamalarına göre Lee ile bile neredeyse hiç konuşmamış, yeni sayıları vermek için uğramış ve bir sonraki sayıya kadar hiç gözükmemiştir. 1960’lı yıllara değin gözüken fotoğrafları dışında artık sosyal medya ve tüm dış dünyayla bağlantılarını kesmiştir.

Huzur içinde uyu Steve Ditko, çizgilerinle hep hatırlanacaksın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fox'un Son X-Men Filmi The New Mutants'tan Yeni Fragman Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.