Çizgi Roman Haberleri

Joker’in İsmini Sonunda Öğreniyoruz

Batman çizgi romanının delisi, Batman’in öngöremediği güler yüzlü düşmanı, çizgi roman dünyasının kahkahalarıyla dehşet saçan kahramanı Joker‘in gerçek ismini DC Comics açıklayacak.

İlk olarak 25 Nisan 1940 tarihinde yayınlanan Batman #1 çizgi romanında karşımıza çıkan Joker, hep gizli kimliği ve gizemli geçmişi ile karşımıza çıktı. Geçmişi ile ilgili hikayeler hep değişti. Bazen asit tankına düştüğü için bu hale geldiği anlatıldı bazen de yaşadığı korkunç çocukluk yüzünden… ama gerçek hiç ortaya çıkmadı. Özellikle de ismi konusunda da DC Comics hiçbir zaman gerçek bir isim vermedi. 

Joker’in gerçek ismi, yakında yayınlanacak olan Batman: White Knight çizgi romanında açıklanacak. Dün, Batman: White Knight’ın yazar ve çizeri Sean Gordon Murphy, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Joker’in gerçek ismini açıkladı.

Sean Gordon Murphy, Joker’in isminin Jack Napier olduğunu söyledi.

İsim Tanıdık Geldi Mi?

Jack Napier ismi, 1989 yılında sinemada gösterilen Tim Burton‘ın yönettiği ve Michael Keaton‘ın Batman‘i canlandırdığı Batman filminde, Jack Nicholson‘ın canlandırdığı Joker karakterinin gerçek ismi olarak lanse edilmişti. Tabii ki filmler hep çizgi roman evreninden bağımsız tutuluyordu ama yine de ortada bir isim vardı.

Aradan neredeyse 30 yıl geçtikten sonra Jack Napier ismi ilk kez bir çizgi romanda Joker’in ismi olarak geçecek.

Bu İlk Değil!

1992 yılında yayınlanan Batman: Legends of the Dark Knight hikayesinde de Joker’in ismi açıklanmıştı. Dennis O’Neil ve Bret Blevins tarafından yaratılan hikayede Joker’in ismini Melvin Reipan olarak okumuştuk. Dikkat ederseniz Reipan soyadı, Napier kelimesinin palindromu. Yani Reipan’ı tersten okursanız Napier oluyor.

Batman: White Knight hikayesi de alternatif bir evrende geçiyor. Bu hikayede Batman, Gotham’a korku salan biriyken Joker ise Gotham’ı koruyan kahraman olarak karşımıza çıkacak. Kısacası Jack Napier ismi resmi olarak Joker’in ismi olarak kayıtlara geçer mi göreceğiz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilgi Üniversitesi'nde Çizgi Roman Paneli - Çizginin ve Hayallerin Gücü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.