Çizgi Roman Haberleri

Ergenekon Destanı Presstij Etiketiyle Raflarda

Ömer Emre Erdur‘un Ergenekon Destanı adlı çizgi roman serisi destanımızı modern okurla buluşturuyor. İlk iki sayısı yayımlanan hikaye geçtiği döneme dair tarihsel araştırmalarıyla da öne çıkıyor.

Seri toplamda 12 sayıdan oluşacak. Erdur kalan sayıları 2025’e kadar yayımlayacaklarını söylüyor.

Çizgi roman, edebiyatımızın önemli hikayelerinden Ergenekon Destanı’nı tarihi kaynakları da araştırarak yeniden anlatıyor. Destanın üstün körü geçtiği, çok da bahsetmediği detayları tarih bilgisiyle dolduruyor. Ayrıca görsel anlamda da destana yakışır bir iş çıkarıyor.

Yalnızca çizgi roman üretmek için başlamış bir proje değil bu. Emre Erdur, anlatısını detaylandırarak zengin bir dünya tasvir ediyor. Zira bu destanı bir kutu oyunu ve hatta film formatında da halka sunmak konusunda istekli.

Okurlar orijinal destan hakkında bilgileri, çizgi roman karakterlerini ve ilgili projeleri buradan inceleyebilir. Çizgi romanın web sitesi okurlara detaylı bilgi veriyor. Erdur’un destanı nasıl yorumladığı ve tarihi araştırmaları da bu sitede kendine yer buluyor.

Yazara orijinal Ergenekon Destanı hakkında bilgisi olmayan okurların çizgi romanı nasıl karşılayacağını sorduk. Bize şöyle yanıt verdi:

Ergenekon Destanı’nı anlatırken öncelikle “Bu destana sebep olan olay zinciri nasıl başladı?”, “O zaman nasıl bir dönemdi?”, “Tarihin hangi zamanına denk geliyordu?” ve “Göktürk soyunda Bumin Kağan’ın atalarından kim vardı?” gibi soruları sorup bunlara yanıtlar bulmuştum. Çizgi roman bu sorulara cevap vererek başlıyor. Okurun alışması biraz zaman alabilir eğer hiç tarih bilgisi yoksa. Ama hemen adapte olup kendini akışa kaptırabiliyor.

Web sayfasında daha yorumsal ve benim araştırmalarımı özetleyen bir açıklama koydum, merak edenler için.

Kısaca çizgi roman size her şeyi anlatıyor. Hatta bizim tarihçilerimizin hiç bahsetmediği konuları bile. Bu konuda tarih kitabı gibidir diye bir iddam yok ama biraz araştırınca bunlar hakkında ip uçları bulabiliyorsunuz. Tıpkı Oğuz Kağan gibi. Kimdir, nerede, nasıl yaşadı, hangi yüzyıl? Kimse bahsetmez. Ama bir Oğuz Kağan var. İyi de kim? Bununla ilgili de bir çalışma yapacağım daha sonra. Kısacası bu çizgi roman birçok kişi tarafından basit görünüp biraz hafife alınıyor ama gerçekten kimsenin dikkat etmediği tarihi gerçekleri, hem bilgi vererek hem de mistik bir şekilde anlatıyor. Bu da çizgi romanın çizgi roman olmasının avantajı. Tarih tezi bu kadar renkli olmaz. Ama bu projeyi tıpkı tez hazırlar gibi çalışıp sinematik bir şekilde çizgi romana uyarladım diyebiliriz.

Ömer Emre Erdur

Erdur okurlarıyla 22-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan Kadıköy Çizgi Festivali’nde buluşacağını da bizlere haber verdi.

Ergenekon Destanı’nın ilk iki sayısı Presstij Çizgi Roman etiketiyle çıktı. İlk sayıdan örnek sayfaları aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.