Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Çizgi Roman Haberleri » Eisner Awards 2014 Kazananları Belli Oldu

Eisner Awards 2014 Kazananları Belli Oldu

eisner-award-banner

Çizgi roman dünyasının dev ismi Will Eisner anısına verilen Eisner Awards, bu sene de sahiplerini buldu.

Dünya çizgi romanının en önemli ödüllerinden olan Eisner Ödülleri, dün Comic-Con’da düzenlenen ödül töreni ile verildi.

İşte 2014 yılının Eisner Ödülleri kazananları:

* Aşağıda tüm adaylar belirtilmiştir. Kazananlar kalın ve kırmızı harflerle gösterilmiştir.

eisner-awardEn İyi Kısa Hikaye
“Go Owls” – Adrian Tomine – Optic Nerve #13 (Drawn & Quarterly)
“Mars to Stay” – Brett Lewis ve Cliff Chiang – Witching Hour (DC)
“Seaside Home” – Josh Simmons – Habit #1 (Oily)
“Untitled” – Gilbert Hernandez – Love and Rockets: New Stories #6 (Fantagraphics)
“When Your House Is Burning Down, You Should Brush Your Teeth” – Matthew Inman – theoatmeal.com/comics/house

En İyi Tek Sayı
Demeter – Becky Cloonan (kendi yayını)
Hawkeye #11: “Pizza Is My Business” – Matt Fraction ve David Aja (Marvel)
Love and Rockets: New Stories #6 – Gilbert Hernandez ve Jaime Hernandez (Fantagraphics)
Viewotron #2 – Sam Sharpe (kendi yayını)
Watson and Holmes #6 – Brandon Easton ve N. Steven Harris (New Paradigm Studios)

En İyi Devam Eden Seri
East of West – Jonathan Hickman ve Nick Dragotta (Image)
Hawkeye – Matt Fraction ve David Aja (Marvel)
Nowhere Men – Eric Stephenson ve Nate Bellegarde (Image)
Saga – Brian K. Vaughan ve Fiona Staples (Image)
Sex Criminals – Matt Fraction ve Chip Zdarsky (Image)

En İyi Sınırlı Seri
The Black Beetle: No Way Out – Francesco Francavilla (Dark Horse)
Colder – Paul Tobin ve Juan Ferreyra (Dark Horse)
47 Ronin – Mike Richardson ve Stan Sakai (Dark Horse)
Trillium – Jeff Lemire (Vertigo/DC)
The Wake – Scott Snyder ve Sean Murphy (Vertigo/DC)

En İyi Yeni Seri
High Crimes – Christopher Sebela ve Ibrahim Moustafa (Monkeybrain)
Lazarus – Greg Rucka ve Michael Lark (Image)
Rat Queens – Kurtis J. Wiebe ve Roc Upchurch (Image/Shadowline)
Sex Criminals – Matt Fraction ve Chip Zdarsky (Image)
Watson and Holmes – Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza et al. (New Paradigm Studios)

Erken Yaştakiler İçin En İyi Yayın (7 yaşa kadar)
Benjamin Bear in Bright Ideas – Philippe Coudray (TOON Books)
The Big Wet Balloon – Liniers (TOON Books)
Itty Bitty Hellboy – Art Baltazar ve Franco (Dark Horse)
Odd Duck – Cecil Castellucci ve Sara Varon  (First Second)
Otto’s Backwards Day – Frank Cammuso (Jay Lynch ile birlikte) (TOON Books)

Çocuklar İçin En İyi Yayın (8-12 yaş)
The Adventures of Superhero Girl – Faith Erin Hicks (Dark Horse)
Hilda and the Bird Parade – Luke Pearson (Nobrow)
Jane, the Fox, and Me – Fanny Britt ve Isabelle Arsenault (Groundwood)
The Lost Boy – Greg Ruth (Graphix/Scholastic)
Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2 – Editör: David Petersen, Paul Morrissey ve Rebecca Taylor (Archaia/BOOM!)
Star Wars: Jedi Academy – Jeffrey Brown (Scholastic)

Ergenler İçin En İyi Yayın (13-17 yaş)
Battling Boy – Paul Pope (First Second)
Bluffton: My Summers with Buster – Matt Phelan (Candlewick)
Boxers and Saints – Gene Luen Yang (First Second)
Dogs of War – Sheila Keenan ve Nathan Fox (Graphix/Scholastic)
March (Book One) – John Lewis, Andrew Aydin ve Nate Powell (Top Shelf)
Templar – Jordan Mechner, LeUyen Pham ve Alex Puviland (First Second)

En İyi Mizah Yayını
The Adventures of Superhero Girl – Faith Erin Hicks (Dark Horse)
The Complete Don Quixote – Miguel de Cervantes ve Rob Davis (SelfMadeHero)
The (True!) History of Art – Sylvain Coissard ve Alexis Lemoine (SelfMadeHero)
Vader’s Little Princess – Jeffrey Brown (Chronicle)
You’re All Just Jealous of My Jetpack – Tom Gauld (Drawn & Quarterly)

En İyi Antoloji
Dark Horse Presents – Derleyen: Mike Richardson (Dark Horse)
Nobrow #8: Hysteria – Derleyen: Sam Arthur ve Alex Spiro (Nobrow)
Outlaw Territory – Derleyen: Michael Woods (Image)
Smoke Signal – Derleyen: Gabe Fowler (Desert Island)
Thrilling Adventure Hour – Derleyen: Ben Acker, Ben Blacker et al. (Archaia/BOOM!)

En İyi Dijital/Webcomic
As the Crow Flies – Melanie Gillman – www.melaniegillman.com
Failing Sky – Dax Tran-Caffee – failingsky.com
High Crimes- Christopher Sebela ve Ibrahim Moustafa (Monkeybrain) – www.monkeybraincomics.com/titles/high-crimes/
The Last Mechanical Monster – Brian Fies – lastmechanicalmonster.blogspot.com
The Oatmeal – Matthew Inman – theoatmeal.com

Gerçek Hikayeden Esinlenen En İyi İş
A Bag of Marbles – Joseph Joffo, Kris ve Vincent Bailly (Graphic Universe/Lerner)
The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story – Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson ve Kyle Baker (M Press/Dark Horse)
Hip Hop Family Tree, vol. 1 – Ed Piskor (Fantagraphics)
March (Book One) – John Lewis, Andrew Aydin ve Nate Powell (Top Shelf)
Today Is the Last Day of the Rest of Your Life – Ulli Lust (Fantagraphics)
Woman Rebel: The Margaret Sanger Story – Peter Bagge (Drawn & Quarterly)

En İyi Grafik Albüm (Yeni)
Bluffton: My Summers with Buster – Matt Phelan (Candlewick)
The Encyclopedia of Early Earth – Isabel Greenberg (Little, Brown)
Good Dog – Graham Chaffee (Fantagraphics)
Homesick – Jason Walz (Tinto Press)
The Property – Rutu Modan (Drawn & Quarterly)
War Brothers – Sharon McKay ve Daniel LaFrance (Annick Press)

En İyi Grafik Albüm (Yeniden Baskı)
The Creep – John Arcudi ve Jonathan Case (Dark Horse)
Hand-Drying in America and Other Stories – Ben Katchor (Pantheon)
Heck – Zander Cannon (Top Shelf)
Julio’s Day – Gilbert Hernandez  (Fantagraphics)
RASL – Jeff Smith (Cartoon Books)
Solo: The Deluxe Edition – Mark Chiarello (DC)

Başka Eserden En İyi Uyarlama
The Castle (Franz Kafka) – David Zane Mairowitz ve Jaromír 99 (SelfMadeHero)
The Complete Don Quixote (Miguel de Cervantes) – Rob Davis (SelfMadeHero)
Django Unchained – Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, R. M. Guéra et al. (DC/Vertigo)
Richard Stark’s Parker: Slayground (Donald Westlake) – Darwyn Cooke (IDW)
The Strange Tale of Panorama Island (Edogawa Rampo) – Suehiro Maruo  (Last Gasp)

En İyi Arşivlik Koleksiyon/Proje – Çizgi Roman
Best of EC Artist’s Edition – Scott Dunbier (IDW)
Canteen Kate – Matt Baker (Canton Street Press)
In the Days of the Mob – Jack Kirby (DC)
MAD Artist’s Edition – Scott Dunbier (IDW)
Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition – Scott Dunbier (IDW)

En İyi Arşivlik Koleksiyon/Proje – Bant Çizgi
Barnaby, vol. 1, by Crockett Johnson – Philip Nel ve Eric Reynolds (Fantagraphics)
Percy Crosby’s Skippy Daily Comics, vol. 2: 1928–1930 – Jared Gardner ve Dean Mullaney (LOAC/IDW)
Prince Valiant vols. 6-7 – Hal Foster, Kim Thompson (Fantagraphics)
Society Is Nix: Gleeful Anarchy at the Dawn of the American Comic Strip – Peter Maresca (Sunday Press)
Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1 – Dean Mullaney (LOAC/IDW)
VIP: The Mad World of Virgil Partch – Jonathan Barli (Fantagraphics)

Uluslararası Materyalin En İyi Amerikan Edisyonu
Adventures of a Japanese Businessman – Jose Domingo (Nobrow)
Goddam This War! – Jacques Tardi ve Jean-Pierre Verney (Fantagraphics)
Incidents in the Night, Book One – David B. (Uncivilized Books)
Today Is the Last Day of the Rest of Your Life – Ulli Lust (Fantagraphics)
When David Lost His Voice – Judith Vanistendael (SelfMadeHero)

Uluslararası Materyalin En İyi Amerikan Edisyonu – Asya
The Heart of Thomas – Moto Hagio (Fantagraphics)
The Mysterious Underground Men – Osamu Tezuka (PictureBox)
Showa: A History of Japan, 1926–1939 – Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
Summit of the Gods, vol. 4 – Yemmakura Baku ve Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
Utsubora: The Story of a Novelist – Asumiko Nakamura (Vertical)

En İyi Yazar
Kelly Sue DeConnick – Pretty Deadly (Image), Captain Marvel (Marvel)
Matt Fraction – Sex Criminals (Image), Hawkeye, Fantastic Four, FF (Marvel)
Jonathan Hickman – East of West, The Manhattan Projects(Image), Avengers, Infinity (Marvel)
Scott Snyder – Batman (DC); American Vampire, The Wake (DC/Vertigo)
Eric Stephenson – Nowhere Men (Image)
Brian K. Vaughan – Saga (Image)

En İyi Yazar/Çizer
Isabel Greenberg – The Encyclopedia of Early Earth (Little, Brown)
Jaime Hernandez – Love and Rockets New Stories #6 (Fantagraphics)
Terry Moore – Rachel Rising (Abstract Studio) frpnet
Luke Pearson – Hilda and the Bird Parade (Nobrow)
Matt Phelan – Bluffton: My Summers with Buster (Candlewick)
Judith Vanistendael – When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

En İyi Çizgici/Çinici veya Çizgici/Çinici Ekibi
Nate Bellegarde – Nowhere Men (Image)
Nick Dragotta – East of West (Image)
Sean Murphy – The Wake (DC/Vertigo)
Nate Powell – March (Book One) (Top Shelf)
Emma Ríos – Pretty Deadly (Image)
Thomas Yeates – Law of the Desert Born: A Graphic Novel(Bantam)

En İyi Renkçi/Multimedya Sanatçısı (iç çizim)
Andrew C. Robinson – The Fifth Beatle (Dark Horse)
Sonia Sanchéz – Here I Am (Capstone)
Fiona Staples – Saga (Image)
Ive Svorcina – Thor (Marvel)
Marguerite Van Cook – 7 Miles a Second (Fantagraphics)
Judith Vanistendael – When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

En İyi Kapak Çizeri
David Aja – Hawkeye (Marvel)
Mike Del Mundo – X-Men Legacy (Marvel)
Sean Murphy/Jordie Belaire – The Wake (DC/Vertigo)
Emma Ríos – Pretty Deadly (Image)
Chris Samnee – Daredevil (Marvel)
Fiona Staples – Saga (Image)

En İyi Renklendirme
Jordie Bellaire – The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero (Image); The Massive (Dark Horse); Tom Strong(DC); X-Files Season 10  (IDW); Captain Marvel, Journey into Mystery (Marvel); Numbercruncher (Titan); Quantum and Woody (Valiant)
Steve Hamaker – Mylo Xyloto (Bongo), Strangers in Paradise 20th Anniversary Issue 1 (Abstract Studio), RASL (Cartoon Books)
Matt Hollingsworth – Hawkeye, Daredevil: End of Days (Marvel);The Wake (DC/Vertigo)
Frank Martin – East of West (Image)
Dave Stewart – Abe Sapien, Baltimore: The Infernal Train, BPRD: Hell on Earth, Conan the Barbarian, Hellboy: Hell on Earth, The Massive, The Shaolin Cowboy, Sledgehammer 44 (Dark Horse)

En İyi Harfleme
Darwyn Cooke – Richard Stark’s Parker: Slayground (IDW)
Carla Speed McNeil – Bad Houses; “Finder” in Dark Horse Presents(Dark Horse)
Terry Moore – Rachel Rising (Abstract Studio)
Ed Piskor – Hip Hop Family Tree (Fantagraphics)
Britt Wilson – Adventure Time with Fiona and Cake (kaBOOM!)

Çizgi Roman Konulu En İyi Periyodik Yayın
Comic Book Resources – Jonah Weiland – www.comicbookresources.com
The Comics Journal #302 – Gary Groth ve Kristy Valenti (Fantagraphics)
Comics and Cola – Zainab Akhtar – www.comicsandcola.com
Multiversity Comics – Matthew Meylikhov – www.multiversitycomics.com
tcj.com – Dan Nadel ve Timothy Hodler (Fantagrapahics), www.tcj.com

Çizgi Roman Konulu En İyi Kitap
Al Capp: A Life to the Contrary – Michael Schumacher ve Denis Kitchen (Bloomsbury)
The Art of Rube Goldberg – Jennifer George (Abrams ComicArts)
Co-Mix: A Retrospective of Comics, Graphics, and Scraps – Art Spiegelman (Drawn & Quarterly)
Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth – Dean Mullaney ve Bruce Canwell (LOAC/IDW)
The Love and Rockets Companion – Marc Sobel ve Kristy Valenti (Fantagraphics)

En İyi Bilimsel/Akademik Çalışma
Anti-Foreign Imagery in American Pulps and Comic Books, 1920–1960 – Nathan Vernon Madison (McFarland)
Black Comics: Politics of Race and Representation – Sheena C. Howard ve Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
Drawing from Life: Memory and Subjectivity in Comic Art – Jane Tolmie (University Press of Mississippi)
International Journal of Comic Art – John A. Lent
The Superhero Reader – Charles Hatfield, Jeet Heer ve Kent Worcester (University Press of Mississippi)

En İyi Yayın Tasarımı
The Art of Rube Goldberg – Chad W. Beckerman (Abrams ComicArts)
Beta Testing the Apocalypse – Tom Kaczynski (Fantagraphics)
Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth – Dean Mullaney (LOAC/IDW)
The Great War: July 1, 1916: The First Day of the Battle of the Somme: A Panorama, by Joe Sacco – Chin-Yee Lai (Norton)
Little Tommy Lost, Book 1 – Cole Closser (Koyama)

Avengers: Age of Ultron Resmi Tamamlandı
Game of Thrones Comic-Con Paneli