Çizgi Roman Haberleri

Çizgi Romanların Sağlıktaki Rolü

cizgi-roman

Doktorlar, çizgi romanların, korkutucu görünen tıbbi işlemleri eğlenceli bir yolla anlatan mükemmel bir araç olduğunu söylüyor.

Çizgi romanlar şu sıralarda sadece çocukların değil doktorların da gözdesi. Doktorlar, çizgi romanların, korkutucu görünen tıbbi işlemleri eğlenceli bir yolla anlatan mükemmel bir araç olduğunu söylüyor. Maryland’teki Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde düzenlenen Çizgi Roman ve Tıp isimli konferansta, çizgi romanların tıptaki rolüne yer verildi.

“Iggy and The Inhalers” serisinde ilaçlar kahraman, alerjiye yol açan maddelerse kötüler olarak tanıtılıyor. Wisconsin Üniversitesi’nden çocuk doktoru Alex Thomas, astım hastalarına, meslektaşlarıyla hazırladığı bir videoyu gösterip; “Bu karakterler aracılığıyla tıbbi bilgi vermeye çalışıyoruz. Süper kahramanları ve süper kötüleri tanımak, güçlerini ve zayıflıklarını öğrenmek çocukları heyecanlandırıyor. Aslında çocuklar farkında olmadan astım hakkında bilgi ediniyorlar. Astımı tetikleyen maddeleri ve kullanılması gereken ilaçları tanıyorlar,” diyor.

Çizgi romanların eğitici bir araç olduğunu kanıtlayan istatistiki veriler henüz mevcut değil ancak Thomas, kendi test sonuçlarının umut vaadettiğini söylüyor: “Örneğin sorulardan biri bronşları açan maddenin astım ilacı olarak nasıl kullanıldığıydı. Çizgi romanı okumadan önce bu soruya cevap veren çocukların oranı %18 iken çizgi romanlardan sonra bu oran %68’e çıktı.”

dc-comics

Çizgi romanların kullanımı çocuklarla sınırlı değil. Brian Kloss, New York Tıp Fakültesi’nde acil servis doktoru. Kloss, “Kutuda Zehirbilim” isimli bir çalışma yayınlamış. Kitapta, tıp öğrencilerine aşırı doz ilaç kullanımı ve zehirlenmelerin tedavisini öğreten 150 resimli kart bulunuyor: “Bütün tıp dallarının çizgi roman haline getirilebileceğini düşünüyorum. Karmaşık bir konuyu, çizgi roman formatına sokmak, konuyu daha kolay anlaşılır hale getiriyor.”

“Çizgi Roman ve Tıp Konferansı”nda, doktorların çizgi romanları nasıl kullanabileceklerini ve nasıl çizebileceklerini öğreten atölye çalışmalarına da yer verildi. Michael Green, “Tıp dersi verirken çizgi romanlardan çok faydalanıyorum. Öğrencilerimin, hastaların neler hissettiğini anlamasına ve karmaşık vakaları değerlendirmesine yardımcı olduklarını düşünüyorum,” diyor.

Marvel Super Heroes

Hastalıklarla ilgili karikatür serilerinin sayısı da artıyor. Bunlardan biri de New York Times’ın en çok satanlar listesinden bulunan Marbles. Manik-depresif hastalığı olan serinin yaratıcısı Ellen Forney, konferansın ana konuşmacısıydı: “Çizgi romanların, kişisel hikayeleri anlatmakta çok güçlü bir araç olduğunu düşünüyorum. Kelimeler bilgi verirken, resimler özellikle duyguları ve tonlamayı aktarmada çok başarılı.”

Çizgi romanlar, tıp dünyasında küçük bir rol oynuyor ancak bu yöntemi kullanan doktorlar, çizgi romanların tedavi sürecinde giderek önem kazanacağını söylüyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.J. Abrams, Yeni Spider-Man Çizgi Romanında Ana Karakterlerden Birini Öldürdü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.