Çizgi Roman Haberleri

Çizgi Roman Kapaklarının Ustası Aslan Şükür Vefat Etti

Yıllarca çizdiği kapak görselleri ile Türk çizgi roman tarihine adını altın harflerle yazdıran Aslan Şükür, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türkiye’de çizgi roman yayıncılığının hareketli olduğu ilk dönemlerde çizdiği kapaklarla pek çok okura çizgi romanı sevdiren usta çizer, bu sabah aramızdan ayrıldı. Son dönemde Aslan Şükür; Hakan Tulga Kalkan’ın yapımcılığını, Fatih Yürür’ün de yönetmenliğini üstlendiği Altın Fırçalı Adam belgeseli ile karşımıza çıkmıştı.

Aslan Şükür Kimdir?

10 Şubat 1945 tarihinde Bafra, Samsun’da doğan Aslan Şükür, küçük yaşındayken ailesinin taşınmasından dolayı İstanbul’da yaşamaya başlamıştır. Pendik Lisesi’ndeki eğitimini yarım bırakarak turistik objelere resimler çizerek yeteneği doğrultusunda ilk çalışmalarını gerçekleştirmiştir

Aslan Şükür, 1960’lı yılların başında karikatürist Nehar Tüblek yönetimindeki Akşam Gazetesi’nin ilavesinde ve Hayat dergisinde çeşitli vinyet ve illüstrasyonlar hazırlamıştır. Babıali’de faaliyet gösteren bazı yayınevlerine kitap kapakları çizmiş, o dönemde Tay Yayınları’ndan çıkan çizgi romanların kapaklarını çizen Yücel Koksal’ın önerisiyle Sezen Yalçıner’le tanışmıştır.

Yirmi beş yıldan fazla sürecek bir dostluk ve iş temposu 1970 yılında çizdiği bir Tom Braks kapağıyla beraber ivme kazanmıştır. Yoğun talep üzerine periyodik çizgi roman dergilerinin kapak illüstrasyonlarını çizmeyi sürdürürken diğer işlerini zamanla bırakma durumuna gelmiştir. Şükür, Tay Yayınları logosuyla okuyucuya ulaşan hemen tüm dergilerin kapak çizimlerini sonraki yıllarda tek başına hazırlamıştır. Zagor, Mister No, Tom Braks, Apo, Mini Ringo, Atlantis/Martin Mystere, Alaska/Ken Parker, Jeriko, Jil, Judas, Kızılmaske, Mandrake, Karaoğlan, Teksas, Tommiks, Flash Gordon ve benzeri pek çok kahraman onun canlı renkleri ve kompozisyonlanyla sunulmuş ve bu sayede çizgi roman severlerin kalbinde kendisine karşı her zaman özel bir sevgisi olmuştur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hugh Jackman, Artık Bir Karar Ver!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.