Haberler

Çin’in Uzay Aracı Ay’da Su Buldu

Çin’in 2020’de Ay’a inen uzay aracı Chang’e-5‘in yüzeyin altında su tespit ettiği açıklandı. Ay’daki su, gelecekte Mars’a ve uzayın derinliklerine yapılacak görevlerin anahtarı olabilir.

Hakemli bilimsel dergi Science Advances’ta yayımlanan bulgular, regolit adı verilen Ay toprağının 1 milyonda 20 oranında su içerdiğini gösteriyor.

Panoramik bir kamera, mineralojik spektrometre ve yüzeye nüfuz eden bir radar sistemini kullanan uzay aracından gelen veriler, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nin liderlik ettiği uluslararası bir araştırma ekibi tarafından incelendi.

Akademinin Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü’nden Lin Yangting ve Lin Honglei liderliğindeki ekip, Chang’e-5 tarafından Ay yüzeyinde toplanan verilerdeki su sinyallerini ve bunların yansımalarını inceledi.

Araştırmacılar Ay’daki suyun “büyük ölçüde Güneş rüzgarlarına atfedildiğini” söyledi. Güneş’in üst atmosferinden yayılan plazma dalgasına Güneş rüzgarı adı veriliyor. Bu rüzgarlar, büyük ölçüde Güneş’in yaydığı hidrojen iyonlarından oluşuyor. Bu da rüzgarların çarptığı kayalık cisimlerdeki oksijenle birleşerek su oluşturabileceği anlamına geliyor.

Yeni keşfin ardındaki araştırma ekibi de Güneş rüzgarının hidrojen atomlarını yavaş yavaş Ay’a doğru sürüklediğini düşünüyor.

Keşif bir ilke işaret ediyor

Daha önce Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) da Ay’da su olduğuna dair birçok kez kanıt elde etmişti. Ancak bu tür keşifler genellikle teleskoplar veya Ay yüzeyinde bizzat bulunmayan uzay araçlarının uzaktan gözlemleriyle mümkün olmuştu.

Yani daha önce Ay yüzeyinde ölçüm yapılmamıştı. Change’e-5 uzay aracının yerinde yaptığı ölçümlerse bu boşluğu doldurdu.

Araştırmacı Lin Honglei, “Ay’da bir ‘saha gezisine’ çıkmak gibiydi. Su belirteçlerini yakın mesafeden ve Ay yüzeyinde yüksek çözünürlükte tespit etmek için ilk fırsattı” diye konuştu.

Chang’e-5 uzay aracı 1 Aralık 2020’de Ay’a inmişti. Ay’da yaklaşık 2 kilogram numune toplayan uzay aracı, 17 Aralık’ta Dünya’ya dönmüş ve Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne inmişti.

Bu, Sovyetler Birliği’nin 1976’daki Luna 24 görevinden beri Ay numunelerinin Dünya’ya ulaştırıldığı ilk görev olmuştu.

Ay’daki su ne işe yarayacak?

Bilim insanları gelecekte Ay’a gidecek insanların ve uzay araçlarının regolitteki suyu çıkaracağını ve bundan yararlanacağını düşünüyor.

Örneğin NASA, 2023’te Ay’ın güney kutbundaki Nobile Krateri adı verilen bir bölgeye buz aramakla görevli bir uzay aracı indirecek.

Bu görevde tespit edilebilecek buz katmanı, bir gün Mars’a ve uzayın derinliklerine yapılacak görevler için roket yakıtına dönüştürülebilecek.

Kaynak: Independent, Global Times

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Netflix'in Bir Şeyler Oynat Özelliği ile Acaba Ne İzlesem Sorusu Tarih Oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.