Haberler

Chaosium, Aquelarre Sistemini İngilizce Olarak Yayınladı

İspanya menşeili Nosolorol firması tarafından 30 yıl önce tasarlanan Aquelarre, sonunda İngilizce olarak FRP oyuncularıyla buluştu.

Başta Call of Cthulhu olmak üzere Runequest, 7th Sea gibi sistemleri geliştirip yayınlayan Chaosium Inc, 1990 yılında sadece İspanyol oyuncular için hazırlanan Aquelarre sistemini İngilizce yayınladı.

İspanya’nın ilk FRP sistemi olma özelliği taşıyan Aquelarre, 13. ve 14. yy dönemleri arasında bugünkü İspanya ve Portekiz’in bulunduğu İberya Yarımadası’nda geçmekte. Oyuncular Castile, Aragon, Portugal, Navarra ve Granada krallıklarından birini seçerek oyuna başlıyor. Ayrıca kökensel bağlamda Arap, Bask, Yahudi ya da Müslüman gibi kültürel tercihlere de yönelmeleri gerekiyor. Ailelerinin ya da babalarının durumlarına göre de toplumsal olarak nerede durdukları belirleniyor.

Sistem ilginç kılan özelliklerden biriyse büyü kullanımının mevcut olması. Ancak bunun yasak olması ve Engizisyon’dan kaçmanız gerektiği hesaba katılınca oldukça tehlikeli bir sanat olarak ön plana çıkıyor. Çünkü büyüsel güçleri, şeytani varlıklardan çekerek yapmanız gerekiyor. Ha, unutmadan açlık, hastalık, susuzluk gibi birçok farklı etmenle de uğraşmanız gerekiyor.

Feodal Sistemler arasında oldukça özgün bir yapısının olduğunu sadece bu özet kısmıyla bile anlayabilirsiniz. Sistem hakkında daha detaylı bilgi almak ya da satın almak için Chaosium’un resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kapanın Elinde Kalıyor - For Sale İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu