Haberler

Boston’a Edgar Allan Poe Heykeli

edgar-allan-poe-banner

Gotik ve fantastik edebiyatın en önemli isimlerinden Edgar Allan Poe‘nun heykeli Amerika’daki yeri için hazır.

Boston’da bulunan Boylston Sokağı ve Charles Sokağı köşesinde kurulan “Edgar Allan Poe Meydanı” için tasarlanan heykel görücüye çıktı.

13 ülkeden ve 42 eyaletten katılan toplam 265 sanatçının tasarımı arasından seçilen Stefanie Rocknak’ın çalışması, “Poe, Boston’a Dönüyor” ismini taşıyor. 1809 yılında Boston’da doğan yazarın anısına dikilecek olan heykel, 5 Ekim 2014 tarihinde saat 14:00’te yapılacak törenle yerine yerleştirilecek.

İşte tamamen kilden yapılan heykelin görüntüleri. Çok özel detaylar var, özellikle bavulundan düşen kalp çok hoş olmuş.

edgarallenpoe01 edgarallenpoe03 edgarallenpoe04 edgarallenpoe05

Edgar Allan Poe Kimdir?

Edgar Allan Poe, 19 Ocak 1809 tarihinde Boston – Massachusetts ABD’de dünyaya geldi. Her ikisi de oyuncu olan Elizabeth Arnold Hopkins Poe ve David Poe Jr. çiftinin çocuğu olan Edgar’’ın kendisinden büyük bir abisi bir de kızkardeşi bulunmaktaydı. Rivayetlere göre Poe, Edgar adını ailesinin sergilediği bir tiyatro oyunu olan King Lear’’dan aldı. Babasının aileyi 1810 yılında terketmesinin kısa bir süre sonrasında annesini de tüberküloza bağlı konsumpsiyon nedeniyle kaybeden Poe, Virginia’’da bulunan zengin bir tüccar olan John Allen’’ın yanına verildi. Poe’’yu hiçbir zaman resmi olarak evladı ilan etmese de bakımı üstlenen tüccar, Poe’’nun ömrü boyunca kullanacağı Allen adını da kendisine verdi.

edgar-allan-poe-portrait1825 yılında Sarah Elmira Royster ile nişanlanan Poe bu olaydan birkaç ay sonra ise yeni kurulmuş olan Virginia Üniversitesi’’ne katılmak üzere bulunduğu kasabadan ayrıldı. Üniversite yıllarında artan kumar borçları sonucunda nişanlısından uzaklaşan Poe, ayrıca John Allen’’dan da gerektiği kadar yardım alamadı ve de bir yıllık bir çabanın sonucunda üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Kendi bakımını üstlenecek kadar para kazanamayan Poe, 27 Mayıs 1927 tarihinde Amerikan Ordusu’’na er olarak yazılarak kendisini güvenceye almayı denedi. 18 yaşında olmasına rağmen kendisini 22 gibi gösteren Poe adını da Edgar A. Perry olarak kaydettirdi. Aynı yıl piyasaya çıkan ilk kitabı Tamerlane ve Diğer Şiirler sadece 50 kopya basılmıştı ve neredeyse hiçbir ilgi görmeden ortadan kayboldular.

Orduda iki yıl hizmet veren ve ayrılmadan önce ulaşabileceği en yüksek mevki olan başçavuşluğa getirilmiş olan Poe, 28 Şubat 1829 tarihinde ordudan ayrılarak kendisine dargın olan John Allen’’ı görmeye gitti. John Allen’’ın eşi Frances Allan’’ın vefatından sadece bir gün sonra malikaneye ulaşan Poe tekrar John’’un vesayeti altına girdi.

1830 yılında ikinci eşi Louisa Patterson ile evlenen Poe, aynı yıl ikinci kitabını da piyasaya çıkarttı: Al AaraafTamerlane and Minor Poems. Basılması için askeri okuldaki arkadaşlarının aralarında para toplayarak katkıda bulundukları kitabın önsözünde eseri onlara adayan Poe, 1931 yılında Baltimore’’da bulunan halası, kuzeni ve abisinin yanına taşınarak askeri okulu tamamen bıraktı. Bundan kısa bir süre sonra ise uzun süredir hasta olan ve ağır alkolizm nedeniyle bir türlü kendisine gelemeyen kardeşi Henry hayata gözlerini yumdu.

Abisinin vefatının ardından kendisini tamamen yazarlığa adayan Poe geçimini sadece yazarlık yaparak kazanan ilk Amerika’lı yazar oldu. Uluslararası telif haklarının bilinmediği bir dönemde yaşayan yazar, yayınevlerinin A.B.D.’’li yazarlara para vermek yerine İngiliz yazarların eserlerini telifsiz olarak basmaya yönelik politikaları nedeniyle bu konuda büyük sıkıntılar çekti. Poe’’nun hayata tutunmasını sağlayan olay ise 1833’te gerçekleşti. Baltimore Saturday Visiter tarafından düzenlenen yarışmaya “MS. Found in a Bottle” (Şişede Bulunan El Yazması) adlı eseriyle katılan yazar yarışmanın birincisi oldu. 22 Eylül 1935 tarihinde Beltimore’’a geri dönen Poe burada kuzeni Virginia Clemm ile evledi. Henüz 13 yaşında olan Clemm’’i mahkeme kayıtlarında 21 yaşında göstererek bu evliliği mümkün kılan yazar evliliğin gerçekleştiği dönemde 26 yaşındaydı.

1834 yılında yayınlanan The Visionary adlı öyküsü ile ülke çapında adını duyurmaya başlayan Poe, 1938 yılında kendisini şöhrete götüren eser olan The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket (Arthur Gordon Pym’’in Öyküsü) eserini yayınladı. Ülke çapında büyük yankı uyandıran eser Poe’nun tek romanı olmasının yanı sıra ucu açık bir biçimde sonlanmasıyla ileride pek çok yazara ilham vermiş oldu; H.P. Lovecraft ve Jules Verne romanı tamamlayacak devam eserleri kaleme aldılar.

edgar-allan-poe-ravenThe Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket’’in yayınlanmasının ardından 1939 yılında Burton’s Gentleman’s Magazine adlı derginin editörlüğüne getirilen Poe burada onlarca öykü ve yazı kaleme aldı yazdığı eleştiri yazılarıyla tanınır oldu. Bu dergide bir yıl kalmasının ardından Graham’s Magazine adlı başka bir edebiyat dergisine geçiş yapan yazar bu arada da seçme öykülerinden toplanan Tales of the Grotesque and Arabesque (Grotesk ve Arabesk Öyküler) adlı kitabını piyasaya çıkarttı. Lea & Blanchard firması tarafından piyasaya çıkartılan kitap Poe’’nun başarılı hikayesi The Fall of the House of Usher’in ününden dolayı satılacağı düşüncesiyle basılmış dahi olsa firma, yazara hiçbir telif hakkı vermediği gibi Poe’’nun kitabının baskısının tükenmesi üzerine yedi ayrı öyküyü daha ekleyerek 2. bir genişletilmiş basım yapma fikrini de kabul etmedi.

1840 yılında kendisine ait The Stylus adlı aylık edebiyat dergisini kaleme almaya başlayan Poe bir süre bu derginin basım işleri ile uğraştı. 1842 yılında karısı Virginia’’nın tüberküloz olduğunu öğrenince iyice yıkılan yazar, kendisini tamamen alkole kaptırdı. Karısının 1847 yılındaki vefatının ardından Richmond kasabasına geri dönen Poe burada çocukluk yıllarındaki sevgilisi Sarah Elmira ile kısa süreli bir ilişki yaşadı.

Ryan’s Inn adlı meyhanede kötü bir halde bulunmasının ardından Baltimore’’da bulunan Washington College Hastanesi’’ne götürülen Poe burada dört gün boyunca yaşama tutunmaya çalışmasının ardından 7 Ekim 1849 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ölümüne dair bütün tıbbi kayıtlar kayıp olan yazarın ölüm sebebiyle ilgili halen tartışmalar devam etse de gerçek sebep asla bilinemedi. Şu anda Mayland Hukuk Okulu’’nun sınırları içerisinde kalan ve o zamanki adıyla Westminster Mezarlığı olarak anılan bölgeye gömülen yazar adına ileriki yıllarda bir abide yapıldı. 1875 yılında yapılan abideye bedeninin taşınmasının ardından eski mezarının olduğu yeri işaretlemek için üstünde kuzgun resmi bulunan bir mezartaşı o noktaya yerleştirildi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Masaüstü Oyun Günümüz Kutlu Olsun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.