Haberler

Blade Runner’daki Gizli Dergiler

blade-runner-dergi

Philip K. Dick’in “Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?” isimli öyküsünden Ridley Scott’un ellerinde gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden birine dönüşen Blade Runner hakkında ilginç bir iddia ortalıkta geziyor.

Filmde yer alan bir sahnedeki gazete standında fütüristik olması bakımından kurgulanmış hayali dergi detayları ilginç bir şekilde Kevin isimli gizemli bir Blade Runner hayranı tarafından keşfedilmiş.

İlgili Makaleler

Fotoğraflarda hem filmdeki sahneyi hem de Kevin’in orijinaline sadık kalarak geliştirdiği kapakları görüyorsunuz. Kevin gizemini korusa da onun bu fotoğrafları Amazon Kindle elektronik kitap okuyucusunun ekran koruyucu olarak değiştirmek istediği biliniyor. 1980’lerden bir sahne, 30 sene sonra bir kitap okuma cihazına kapak oluyor. Philip K. Dick bunu duysa şaşırır mıydı?

Yazıya dramatik etki katmak için “PKD bunu okusa acaba ne düşünürdü?” gibi saçma bir final eklenebilir. Ancak PKD zaten bundan çok daha fazlasını gördüğü için ne diyeceğini kimse kestiremez.

Dramatik efektleri bir kenara bırakıp Sunay Akın moduna devam ettiğimizde haberin yer aldığı theatlantic.com sitesindeki Flip-flop kavramına rastlıyoruz. Yazar Robin Sloan, saçma terliklerden tanıdığımız bu kelimeye farklı bir anlam yüklüyor. Ona göre romandaki bir şeyin dijital platforma transferi ya da tam tersi duruma Flip-flop deniyor.

Bir kitaptan, filme, oradan da meraklı bir göze takılan detaylar gerçek bir eserin her dönem için keşfe açık kaynaklar olduğunu gösteriyor.

{gallery}foto_galeri/blade-runner-dergi-resim/:::0:0{/gallery}

Yazan: Berk İybar

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.