Haberler

Bilimkurgu Yazarı Neal Stephenson, Google’a Transfer Oldu

neal-stephenson

Google, bilimkurgu yazarı Neal Stephenson‘u kısa süre önce satın aldığı artırılmış gerçeklik firması Magic Leap firmasına “Baş Fütürist” olarak transfer etti.

Google, Ekim ayında 542 milyon dolar ödeyerek bünyesine kattığı Miami merkezli artırılmış gerçeklik firması Magic Leap’e “baş fütürist” transfer etti. Bilimkurgu yazarı Neal Stephenson, Magic Leap’in “baş döndürücü teknolojisini gördükten sonra teklife evet dediğini” belirtti.

Blog sayfasında açıklama yapan Stephenson, “Optik masa üzerinde hayatımda daha önce görmediğim bir şeye tanık oldum… Magic Leap’in önceden yapmış olduğu değil, ortaya çıkarmaya başladığı teknoloji beni çok etkiledi,” ifadesini kullandı. Stephenson, tanık olduğu teknolojiyi, ‘çevremizdeki gerçek nesnelerden ışığın yansımasından farksız bir şekilde sentezlenmiş ışık alanlarının retina önünde belirmesi’ olarak tanımladı.

neal-stephenson-photo

The Verge sitesinde yer alan bilgiye göre, Stephenson ile Google arasındaki görüşmeler birkaç ay önce başladı. “Clang” adlı oyun projesi iptal olan Stephenson, Magic Leap’in oyun oyunlarda da kullanılabilecek teknolojisine tanık olduktan sonra ikna oldu.

“Oculus kıskanabilir”

Anathem ve Elmas Çağı gibi kitaplarla tanınan Stephenson, 2012’de Kicktarter’da başlattığı bağış kampanyasında kılıç dövüş oyunu Clang için 525 bin dolar elde etmeyi başarmıştı. Ancak zihin kontrolüyle oynanması planlanan oyun yeterli bütçe bulunamadığı için iptal edildi. Stephenson’un, Magic Leap teknolojisiyle yeni oyun projeleri üretebileceği düşünülüyor.

Stephenson, Magic Leap’in alan derinliği algısını mevcut stereoskopik 3D teknolojisinin başaramadığı kadar değiştirdiğini belirtti. En gelişmiş ve farklı artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip olduğu belirtilen Magic Leap’in çalışmaları kısmen gizli tutuluyor.

Stephenson, kamuya sunulacağı zaman Magic Leap ile neler yapabilecekleri üzerinde düşündüğünü belirterek, o zaman geldiğinde görsel gerçeklik başlıkları üreten Oculus’un kendilerini kıskanabileceğini belirtti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Suçları İşlenmeden Bir Hafta Önce Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştirildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.