Haberler

Beyoğlu’nun Kontu Giovanni Scognamillo’nun Resimleri Selfestate’te!

giovanni-scognamillo-vampir-banner

Lütfen buyrun, Beyoğlu vampirlerinin babası Giovanni Scognamillo ile tanışın…

İstanbul’da alt kültürün en önemli insanı, eski İstanbul’un en kıymetli izlerinden biri olan Giovanni Scognamillo’yu tanımayanlar olabilir. 1929 doğumlu bu eksantrik Levanten, sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okültizm üzerine araştırmalar yapıp kitaplar yazmış bir entelektüel. İnanılmaz bir arşive; bilgiyi paylaşmaktan yorulmayan çocuksu bir coşkuya; İstanbul’un vampirleri hakkında harika hikayelere sahip çok özel bir insan…

giovanni-sergi“İstanbul’un Gizemleri”, “Fantastik Türk Sineması”, “Erotik Türk Sineması”, “Canavarlar Yaratıklar Manyaklar” gibi kült kitapların yazarı çok yönlü şövalye, aslında hep çizgi romancı olmak istemiş ama “Resimlerim yeterince iyi değil,” diye düşündüğünden roman yazmaya başlamış.

Selfestate Galata bu ilginç şahsiyetin, olağanüstü naif, derin, renkli ve en az kendisi kadar ilgi çekici resimlerine ev sahipliği yapıyor. 7 yaşından beri kendi üslubunca fantastik resimler yapan Scognamillo’nun dünyasına davetlisiniz…

30 Eylül Salı gününden itibaren Giovanni Scognamillo’nun resimlerini Selfestate Galata’da görebilirsiniz!

Selfestate Galata
Küçük Hendek Caddesi, No. 7
Galata-Beyoğlu
0212 / 293 6702
www.selfestate.c om

giovanni-sergi-logo

Giovanni Scognamillo Kimdir?

Giovanni Scognamillo
Giovanni Scognamillo

25 Nisan 1929 tarihinde, İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan bir babanın tek çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. İtalyan Lisesi’ni bitirdi. 1948 yılında, sinema yazıları yazmaya başladı. 1948-61 yıllarında başta İtalyan, Fransız, ABD, Norveç basını olmak üzere yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıktı. Daha sonra 1961’de Akşam Gazetesi’nde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Sinema yazarlığını, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Beyaz Perde gibi gazete ve dergilerde sürdürdü.

Bir süre Erler Film ve Ulusal Televizyon’da danışmanlık ve çevirmenlik yaptı. İlk iki kitabı ‘1965 Sinema Yıllığı’ ve ‘Türk Sinemasında Kadın ve Seks’i 1965’te Agah Özgüç’le birlikte yazdı. 60 yılı aşkın süredir sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okültizm üzerine yazıyor. 1997-1999 yılları arasında, sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin editörlüğünü yaptı. 2006’da ‘Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo’ adında belgeseli yapıldı. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Türk Sineması dersleri verdi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ünlü Yazarlar Sevdikleri Karakterlere Bürünürse

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.