Haberler

Başka Gezegenlerde Yaşayabilir Miyiz?

uzay-yasam

Bilimkurgu eserlerinde çok kez karşımıza çıkan bir durumdur. Kahramanlarımız bir gezegen keşfederler ve bu gezegende yaşam olup olmadığını sorgulamaya başlarlar.

Eskiden sadece bilimkurgu eserlerinde olsa da artık günümüzde de bu tür konuşmalara şahit oluyoruz. Göktaşına indirilen uzay araçları, Mars’ta yapılan araştırmalar derken günlük hayatta da “bu gezegende yaşam var mı,” sözlerini kullanıyoruz. Peki bir gezegende yaşam olması için ne gerekiyor?

Bilim Fili sitesi de bu gereksinimleri bir infografik ile açıklamış.

Dünya’da su, oksijen ve atmosfer, tek hücreli organizmalardan evrimleşerek yürüyen, hesap yapan varlıkların (yani bizim) oluşmamıza yol açacak en doğru koşulları sunuyor. Bununla birlikte, gezegenimizin benzersiz olup olmadığı ise tartışma konusu.

Kepler görevi, 2009’dan bu yana Samanyolu’nda 989 adet doğrulanmış dış gezegen buldu. 2018’de James Webb teleskopunun fırlatılmasıyla bu rakam yükselecek. Ama, acaba bu gezegenlerin koşulları kendi gezegenimizdeki kadar rahat, gökbilimcilerin deyimiyle “süper yaşanabilir” mi? Bunu tahmin etmek için Teksas Üniversitesi’nden biyolog Louis Irwin liderliğindeki ekip, bir Biyolojik Karmaşıklık Endeksi geliştirmiş. Mayıs ayında yayımlanan bu dizin, dış gezegenleri canlı varlıklara ne kadar uygun olduğuna göre puanlıyor. “Karmaşık yaşamın evrimleşmesi için gereken koşullar az bulunur,” diyor Irwin. Şu ana kadar sadece birkaç dış gezegen bu kriterleri yerine getirebildi. Fakat galakside tahminen 100 milyar kadar dış gezegen var. Bu dizini sizler için bir haritaya dönüştürdük, böylece yeni bulunmuş dış gezegenleri siz de test edebileceksiniz.

bir-gezegen-yasama-ne-kadar-uygun
Resmin büyük haline buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  1,5 Milyar Işık Yılı Uzaklıktan Gelen Radyo Sinyalleri Tespit Edildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.