Haberler

Arcadia’nın Kapıları Yeniden Açılıyor!

changeling-the-dreaming-banner

Changeling: the Dreaming 20th Anniversary Edition için başlatılan Kickstarter projesi ile World of Darkness’in en sevilen sistemlerinden birine geri döneceğiz!

Karanlık Gecelere, Dertli Gönüllere Doğan Güneş; Eyvah Güneş Tutuluyor!

Hepimiz classic World of Darkness evrenine bir şekilde aşinayız. Türünün en bilinen RPG evreni sonuçta. Gothic-Punk Urban Fiction (Olay şehirde geçiyor, süper karizmatik canavarları oynuyoruz; pek tabi böyle olmak zorunda da değil) denildi mi akla gelen ilk sistem WoD oluyor. White Wolf, Onyx Path, Paradox şirketlerinin veya Vampire: the Masquerade’in tarihi hakkında methiyeler düzmeyeceğim ama bu ‘’İnsan bedenindeki  peri ruhlarını’’ anlatmaktan alıkoymayacak beni. Sırasıyla Vampire, Werewolf, Mage ve Wraith settinglerinin çıktığını da biliyoruz. World of Darkness karardıkça karardı, umutsuzluk ve hüzün evreni oldu çıktı… Her geçen yıl faniler biraz daha avlanır, bizim yaratıklar acıkır oldu.

Ardından 1994’te Wraith: the Oblivion’un yayını ile Changeling gelecek sene için müjdelendi; yazarlar yazdı, çizerler baya iyi çizdi (Tony DiTerlizzi var daha ne olsun). 1995’de Mark Rein·Hagen kontrolünde Ian Lemke önderliğinde Sam Chupp, Joshua Gabriel Timbrook ve birçok yaratıcı insanın daha katkılarıyla Changeling: The Dreaming 1st Edition Rulebook söz verildiği gibi yayınlandı. Year of the Hunter, World of Darkness  tarihinde 1995’in teması olduğundan pek çok kitap seriye eklendi. Yılın tema içeriği fani hayatları olduğundan Kasım ayında Changeling settinginin 7. yayınlanan Kitabı Autumn People oldu (Bu terime daha sonra değineceğim). Bu kitapla birlikte Changeling’in aydınlıklık intibası daha karanlık bir hal aldı ve netlik kazandı.

changeling-the-dreaming-gorsel-2

Lafı çok uzattım hemen içeriğe değiniyorum. Changeling: the Dreaming, Avrupa efsanelerinde geçen kaçırılmış ve perileşmiş çocukların (ya da insanlaşmış perilerin) modern versiyonlarını konu alıyor. Modern derken günümüzde bir kaçırılma söz konusu değil. Aile kanınızdan veya kaderin oyunu(!) şeklinde peri ruhu ile doğuyorsunuz. Fani bir bedene ama sürekli reenkarne olup yoluna devam eden ölümsüz bir ruha sahipsiniz. Artık sizin için iki gerçeklik var birisi fanilerin yaşadığı sıradan dünya, öbürü ise bu fanilere çok uzun zaman önce hediye edilmiş Rüyalar diyarı (Asıl adı ile ‘’Dreaming’’).

Çakışık bu iki dünya arasında dengeyi kuramazsanız ya bir dahaki beden için uyumaya başlıyor ruhunuz ya da delirip tımarhanelik (Peri sihiri enerjiniz ’’Glamour’’ haddinden fazla artınca) oluyorsunuz. Keşke tek derdiniz bu olsa; sizi iki alemden (ve bir çok başka alemden daha, e burası WoD ara sokaklar tehlikeli) bekleyen birçok düşman var. Birisi iş yerinizdeki patronunuz veya sınıf öğretmeniniz veya onların muadili bir çok sıkıcılık enerjisin e(Banality) sahip insan (Autumn People). İkincisi ise sizin gibi Changelingler, periler, perimsi canavarlar veya daha sonraki kitaplar ile eklenmiş olan kabusvari (Kabuslar rüyaların yarısı değil midir?) hatta onların atası sayılabilecek pek çok varlık. Peki ya amaçlarımız?

Sihiri ve yaratıcılığa olan inancı geri getirebilmek, kovuldukları peri krallığı Arcadia’ya geri dönmek (Seelie: Gelenekçi ve aydınlık mizaca sahip changelingler. Stereotip olarak asillerin önderliğinde bunu amaçlıyorlar) veya dünyayı korku ve karanlığa boğup kendi hüküm sürdükleri distopyalarında sefa çekmek (Unseelie: Yenilikçi ve karanlık mizaca sahip changelingler. Stereotip olarak Discordia denilen yeri oluşturmak). Kıssadan hisse Changeling: the Dreaming ilk bakışta World of Darkness evreninde çocuksu ve fazla renkli bir setting (Word of Darkness’ın ilk renkli çizimlere sahip kitap serisi ayrıca :D) olarak algılansa da, hikayeye aşina olduğunuzda zıtlıkların çatıştığı ve hayal gücünün paletteki koyu renkleri de sık sık kullandığı (tıpkı masalların eski versiyonları gibi!) bir oyun olduğunu anlıyoruz. Ayrıca kullandığı mitolojileri tarihe ve oyuna entegre etmesi açısından en iyi World of Darkness oyunu lakin aksiyon sistemi için sadece alışılmışın dışında/karışık diyebilirim.

Deluxe C20 Edition: Arcadia’nın kapıları bir daha mı açılıyor?

16 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen GenCon’da, Onyx Path Classic World of Darkness panelinde gelecek sene için Changeling: the Dreaming 20th Anniversary Edition müjdelemişti. 5 Mart 2015’te ise üretim çalışmalarına başlandığı duyuruldu. Ekim ayında başlatılan bir önceki Kickstarter projesi Shattered Dreams’in ardından 10 Aralık 2015’te ise nihayet Deluxe Changeling: the Dreaming 20th Anniversary Edition Büyük Beşli’nin (Vampire 20th, Werewolf 20th, Mage 20th, Wraith 20th ve nihayet Changeling) son 20th Anniversary Edition kitabı olarak Kickstarter’da bağış toplamaya başladı. Proje 67. dakikasında 50.000$’lık temel hedefini tamamladı. Şu anda 200.000$ üstünde bağış toplanmış durumda ve 7 amacını gerçekleştirdi. Projenin bitim tarihi 12 Ocak 2016. Ayrıca Onyx Path yeni yıla Changeling 20th Anniversary kitapları hediye etmek isteyenler için çok güzel hediye kartları tasarlamış.

changeling-the-dreaming-gorsel

Kickstarter bağışından bağımsız olarak (Hedefleri etkilemiyor) Changeling: the Dreaming temalı müzik listenizi, kostüm fotoğraflarınızı, dövmelerinizi, çizimlerinizi yorum olarak paylaşın ve başarımları açın gibi bir bölüm eklenmiş projeye. Başarımlar açıldıkça çeşitli promosyon ödüller veriliyor. (Durmadım hemen katkıda bulundum kostümleri, çizimleri paylaştım; insanları örgütlemekten de geri almayıp sahte dövme fotoğrafı bile attım).

Projenin geliştiricisi Dark Ages: Fae’den tanıdığımız Matt McFarland. Çok doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum şahsen, bu hem tam açıklanmayan Changeling kronolojisine ışık tutacak hem de sistemi daha iyi hale getirebilecek yegane isimlerden birisi. Baş yazar şaşılmayacak şekilde Ian Lemke olmak üzere 1st Edition’dan beri tanıdığımız isimler olan Jackie Cassada, Nicky Rea ve Peter Woodworth projeyi tabiki de yalnız bırakmadılar.

Peki yeni kitapta neler olacak:

  • Her 20th Anniversary kitabı içeriğinde olduğu gibi bahsi geçen türün (ki bu Changeling oluyor) gözünden son 20 yıl ve günümüz dünyası
  • Ana kitapta geçen changeling çeşitlerinin (Changelinglerin biribirine hitap şekli ile çoğul ‘’Kithain/Kith’’) toparlanmış kuralları ve ek kitaplarda adı geçen fanların favori kithlerinin tam sayfa açıklamaları. (Favori kithler: Selkieler, Piskieler, Clurichaun, Arcadian ve Concordian Sidhe)
  • Diğer changeling türleri (Gallain) için kural düzenlemeleri: Inanimae (Elementaller), Nunnehi (Amerikan Yerlisi periler), Hsien (Uzak Doğulu periler) ve muhtemelen Thallain (Kabusumsu periler; Kithlerin zıtları)
  • Düzenlenmiş büyü sistemi, yeni Artlar(Peri büyü yetenekleri) ve Unleashing eki (Dark Ages: Fae’den aşina olduğumuz bu güç 20th Anniversary Edition’da karşımıza çıkacak)
  • Tony DiTerlizzi’den düzenlenmiş eski ve yepyeni tam boy illüstrasyonlar.

Şu ana kadar ulaşılan hedeflerle kitaba eklenecekler ve ek PDF kitaplar ise şunlar:

  • Kısa hikaye antolojisi PDFsi.
  • Kendi perinizi kendiniz yapın bölümü (Bilinen türlerin haricinde türler yaratmanızı ve düzenlemenizi sağlayacak çok önemli bir bölüm).
  • Guide to Freeholds PDF’si.
  • World of Darkness: France (Sadece Fransızca olarak basılmış bir kitap, asıl ismi ‘’Monde des Ténèbres : France’’) ve Trolls, Dreamers, and the Deep Woods (Sadece Almanca olarak basılmış tek Changeling: the Dreaming kitabı, asıl ismi ‘’Trolle, Träumer, tiefe Wälder’’) kitaplarında adı geçen changeling çeşitlerinin eklenmesi.
  • Bir sonraki hedefe ben bu yazıyı yazarken daha ulaşılmadı ama siz okurken umarım ulaşılmış olacak :) 14. Hanedan olarak World of Darkness: Time of Judgement kitabında adı geçen efsanevi House Danann’ın tam sayfa açıklaması (Tuatha Dé Danann, peri tanrıları).

Hadi rüya dansına katılın, kışın gelmesine mani olun ve hayallerinize izin verin.

Modern Fantasy türünün en güzel temsilcisi olan Changeling: the Dreaming’e başlamak için muhteşem bir fırsat bence. Eğer kulağınıza ‘’çocuk oyunu’’ veya ‘’World of Lightness’’ gibi yorumlar geldiyse bilin ki bu yorumlar yanlış yorumlar değil ama çok çok eksik yorumlar. Öncelikle hayal kurabilmek herkesin harcı değildir ve çocuklar en muhteşem hayal fabrikalarıdır; bir çocuğun rolünü yapabilmek, onun gözünden görebilmek ise büyük başarıdır. Kabuslar ise herkes içindir; hem genç hem yaşlı olanlarımızı yerinden sarsar, korkularımıza yenik düştüğümüzün göstergesi onlardır. Sıradanlık ise mutluluğu silendir, monotonlaştıkça umut namına bir şey kalmaz.

Dilerseniz Kickstarter Projesine ulaşabilir ve bağış yapabilirsiniz. Mükâfat açıklamalarını sağ taraftan detaylıca inceleyebilirsiniz. Proje kapandıktan sonra bunlara ulaşmak ne yazık ki bir daha mümkün olmuyor.

Yazar: Salih Buğra Algan

İlginizi Çekebilir  Antalyalı Masaüstü Oyuncularından Keyifli Etkinlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu