Haberler

Amerikan Ordusu Zihin Okumayı Gerçeğe Dönüştürüyor

zihin-okuma-banner

Bilimkurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz, yüksek teknoloji veya fizyolojik güce sahip canlıların insanların zihinlerini okumaları durumu gerçek oluyor. FRP oyunlarındaki ESP büyüsünü yapacak büyücüler çoğalabilir.

ABD Silahlı Kuvvetleri, bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı “düşünce okuma” fenomeniyle ilgili olarak önemli bir gelişme kaydetti.

Daha çok bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz düşünce okuma (veya beyin okuma) teknikleri bugüne kadar birçok bilim insanını meşgul eden konulardan biri haline gelmiş durumda. Birçok kişi veya kişiler tarafından bununla ilgili çeşitli teoriler ortaya atılmış olsa da uygulama safhasında bugüne kadar duyurulan somut bir örneği var demek yanlış olur.

Ancak ABD Ordusu bu fenomeni gerçek hayata taşıyacak gibi görünüyor.

WebMasto’da yer alan habere göre ABD Ordusu’nun The MIND adındaki laboratuvarında Elektroensefalografi yöntemiyle çalışan yeni bir makine geliştirildi. Elektroensefalogram adı verilen ve beyin aktivitelerini ölçen bu makine, beyin dalgalarını analiz ederek kişilerin düşüncesini okuyor.

army-soldier

Konuyla ilgili yapılan açıklamada deneye ilişkin verilen detaylar ise şöyle:

Bir bilgisayarın karşısına oturtulan askere, bilgisayar ekranından bir dizi fotoğraf gösteriliyor. Tekneler, pandalar, çilekler, kelebekler ve avizeler olmak üzere 5 farklı kategoride toplanan resimler tek tek bu askere gösteriliyor.

Ardından deneye katılan askere aklından bu 5 kategoriden birini seçmesi isteniyor ve ekrana yansıyan fotoğrafların sayısı soruluyor. Bu esnada herhangi bir tıklama, konuşma, hareket etme gibi eylemler yapılmıyor. Yaklaşık iki dakika sonra bilgisayar o askerin seçtiği fotoğrafın bir tekne fotoğrafı olduğunu gösteriyor.

Ekranda bir tekne fotoğrafı gösterildiğinde askerin beyin dalgaları; panda, çilek, kelebek ve avize fotoğrafları gösterildiğinden çok daha farklı bir şekilde davranış gösteriyor.

Henüz yolun başında olduklarını söyleyen deney sorumlusu zihinsel sinirbilimci Dr. Anthony Ries, deneyde gösterilen fotoğraf ve kategori sayısının artmasıyla birlikte makine tarafından yapılan tanılama işleminin zorlaşacağını; zira insan beyninin bilgisayar işlemcilerinden daha seri görsel işleme kabiliyeti olduğunu ifade ediyor.

The Men Who Stare At Goats filmindeki Amerikan Jedi Birliği de bakarsınız yakın zamanda gerçek olur!

İlginizi Çekebilir  Heroes of the Storm'un En Küçük Kahramanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu