Haberler

Alan Moore’un Yeni, Kalın Romanı Yolda!

alan-moore

V for Vendetta, Batman: Öldüren Şaka ve Watchmen gibi muhteşem eserleri bizlere sunan, çizgi roman dünyasının farklı kişiliği Alan Moore, ikinci romanını tamamladı. Alan Moore’un ikinci romanı, bir milyon kelimeden oluşuyor.

Moore’un kızı Leah Moore, Facebook hesabından yaptığı açıklamada yazarın romanını nihayet tamamladığını açıkladı. Moore, “Şimdi o uzunluktaki bir kitabın redakte edilmesi kaldı, sonra her şey tamamlanmış olacak,” yazdı. Moore, romanın “bir milyon kelimeyi aştığını” da sözlerine ekledi. Moore’un sözlerini bir bağlama oturtmak adına ekleyelim: Tarihteki en uzun romanlardan biri olarak kabul edilen Samuel Richardson’ın 1748 tarihli Clarissa, or, The History of a Young Lady (Clarissa, veya, Genç Bir Leydi’nin Geçmişi) yaklaşık 970 bin kelimeden oluşuyor. Tolstoy’un Savaş ve Barış eseri ise 560 bin küsur kelimeden oluşuyor.

CLH1.CA.0e.0726.moore1.O.1

Alan Moore, 2008’den bu yana ikinci romanı üzerinde çalışıyor. Moore’un hayata gözlerini açtığı Britanya’da bulunan Northampton’ın yakınlarındaki bir bölgede geçen Jerusalem, tarihi olaylar ışığında kasabanın ve kasabalıların öyküsünü anlatıyor.

Moore, 2011’de New Statesman gazetesine verdiği söyleşide, “İşinin ehli her editör, bu kitabın en az üçte ikisini kesip atmam gerektiğini söyleyecektir ama bunu yapmayacağım. Eminim Herman Melville’in de bir editörü yoktu; olsaydı, (Moby Dick’teki) balina avcılığı hakkındaki bütün o sıkıcı bölümleri kesip atmasını söylerdi. ‘Sadede gel Melville, sadede’ derlerdi” sözleriyle romanı kısaltmaya yanaşmayacağının da sinyallerini vermişti.

Moore, aynı dönemde verdiği bir başka söyleşide, “Galiba insanlar bu kitabı yerinden kaldırmakta bile zorlanacak. E- kitaba falan karşı değilim, yeter ki benim kendimi sakatlama pahasına da olsa rafıma koyabileceğim matbu bir kopyam olsun,” demişti.  Alan Moore, kitabın basılması için henüz bir yayıncıyla anlaşmadı.

alan-moore-dc

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Sandman Dizisinde Karakterlerin Görünüşleri Sabit Kalmayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.