Haberler

9. Gio Ödülleri Sahiplerini Buldu

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) düzenlediği GİO Ödül Töreni, 29 Nisan Cumartesi akşamı, Pera Müzesi’nde yapıldı. Fantazya, bilimkurgu ve korku türlerinin Türkiye’de tanınması ve gelişmesi adına öncü rol üstlenen yazar, araştırmacı Giovanni Scognamillo’nun adını taşıyan GİO Ödülleri, bu yıl dokuzuncu kez sahiplerini buldu.

Roman Ödüllerine Bilimkurgu Damgası

GİO Roman Yarışması’nda birincilik ödülüne bilimkurgu türündeki “Kurbağa Adası” adlı romanıyla Selim Erdoğan değer bulundu. Yine bilimkurgu türündeki “Güneşi Yanında Taşıyan Adam” adlı romanıyla Gülbike Berkkam ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Selim Erdoğan Kurbağa Adası Gio Ödülleri

İnsanlık Deneyi” romanıyla Erbuğ Kaya, “Ve Diğer Kutsal Şeyler” ile Selim Bektaş ve “Efsun Sokağı 137” kitabıyla ise Şeref Atak, Başarı Ödülü aldı.

Hakan Bıçakcı, Sabri Gürses, Sevin Okyay, Sezgin Kaymaz ve Pelin Batu’dan oluşan roman jürisinin gerekçeli karar metni şöyle:

Selim Erdoğan’ın ‘Kurbağa Adası’ adlı romanı, yarattığı dünyayı ayrıntılı bir şekilde tasvir ettiği ve bu ayrıntıları ince bir işçilikle ele aldığı için başarılı bulunmuştur. İstanbul’un olası distopik geleceklerinden birinde bir ailenin hayatta kalma mücadelesini ele alan roman, bizi çevre ve iklim felaketlerini sosyal sonuçlarıyla birlikte düşünmeye sürüklüyor.

Gülbike Berkkam’ın ‘Güneşi Yanında Taşıyan Adam’ adlı romanı, nüktedan ve sağlam bir dille, farklı bir bilimkurgu hikayesi anlatmayı başarmış. Yapay Zekanın yaratacağı bir dünyada insani ilişkilerin, sevgi ilişkilerinin yaşayacağı dönüşümleri kendine has bir atmosfer içinde kurgulayan yazar, klasik makine-insan ilişkisinin geleceğine canlı karakterlerle yeni bir bakış katmış. Her iki kitabın da bilimkurgu tarihimizde kalıcı bir yere sahip olacağını düşünüyoruz.

Roman Ödülleri’ne bu yıl 65 roman başvurmuş ve bunlardan 14’ü ön elemeyi geçerek uzun listeye girmeye hak kazanmıştı.

İllüstrasyon Ödülü Ömer Burak Önal’a

GİO İllüstrasyon Ödülü’nün bu yılki sahibi ise “Pelerin ve Hançer” adlı eseriyle Ömer Burak Önal oldu. ‘Ölümlü’ ile Murat Çalış, ‘Upload’ ile Erişcan Türk, ‘Braindead’ ile Halil İbrahim Karasu ve ‘Bovem The Runner’ ile Oğuzhan Çetin ise Başarı Ödülü’ne değer bulundu.

Pelerin ve Hançer

Yıldıray Çınar, Devrim Kunter, Melike Acar, Korkut Öztekin ve Sümeyye Kesgin’den oluşan İllüstrasyon Jürisi’nin birinci seçilen esere ilişkin gerekçeli kararı şöyle:

Değerlendirmemiz sırasında yaratıcılık, teknik hâkimiyet, görsel kompozisyon oluşturma duyarlılığı, temel desen bilgisi, dinamik figür kullanımı ve sanatsal anatomi bilgisi gibi kriterler üzerine odaklanarak seçimimizi yaptık. Yukarda saydığımız kriterler doğrultusunda, bu seneki FABİSAD Fantastik İllüstrasyon yarışmasının birincisi olarak seçtiğimiz eser Ömer Burak Önal’ın ‘Pelerin ve Hançer’ adlı çalışmasıdır.

Öykü Ödülü Ceyda Özçelik’e…

Yayımlanmamış Öykü dalında ise “Bizden Geriye Kalanlar” adlı öyküsüyle Ceyda Özçelik, birincilik ödülüne değer bulundu.

Altay Öktem, Ceyhan Usanmaz, Çağan Dikenelli, Göktuğ Canbaba ve Gülşah Elikbank’tan oluşan öykü jürisinin Başarı Ödülü’ne değer bulduğu isimler ise şöyle: ‘Zamanın Karanlık Çizgisi’ ile Elif Kalay, ‘İskender ile Barbaros’ öyküsüyle Melih Eker, ‘İnsani Kusur’ ile İhsan Cihangir ve ‘Rende Uçuşu’ ile Şükriye Seçil Sis.

Roman Birincisine Umman Tatili

Sunuculuğunu müzik yazarı Güven Erkin Erkal ile oyuncu Biğkem Karavus’un yaptığı GİO Ödül Töreni’nde sponsorlara da plaketleri takdim edildi. Bu yıl Roman Ödülü sponsoru, Umman’ın en önemli tatil beldelerinden biri olan Salalah’taki 5 Yıldızlı Fanar Hotel & Residences oldu. Roman Yarışması’nın birincisi Selim Erdoğan, Fanar Hotel & Residences’tan bir haftalık ve iki kişilik tatil kazandı.

Pera Müzesi, 9. GİO Ödül Töreni’ne mekân işbirlikçisi olarak katkıda bulunurken, Bey Giyim ise Etkinlik Sponsoru oldu. 9. GİO Ödülleri’nin diğer sponsoru ise bilgisayar oyunu firması Frostline Games idi.

Kaynak: FABİSAD

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.