Son Haberler
Anasayfa » Haberler » 41. Saturn Ödülleri Adayları Açıklandı!

41. Saturn Ödülleri Adayları Açıklandı!

saturn-awards-banner

Bu yıl 41.’si düzenlenecek olan, bilimkurgu, fantazya ve korku türündeki çalışmaları ödüllendiren Saturn Ödülleri’nin adayları açıklandı. Aday listesinde, Captain America: Winter Soldier ve Guardians of the Galaxy’nin birden fazla kategoride bulunması gözlerden kaçmıyor.

Golden Scroll lakabıyla da tanınan Saturn Ödülleri, 1972 yılında Dr. Donald A. Reed tarafından verilmeye başlanmıştı. Dr. Reed, o dönemde bilimkurgu, fantazya ve korku içerikli yapımların yeteri kadar değer görmediğini düşünerek böyle bir çalışmaya imza atmıştı.

Aradan geçen yıllara rağmen ayakta kalan ve alanının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Saturn Ödülleri’nin, 41. yıl adayları resmen açıklandı.

Captain America: Winter Soldier ve Guardians of the Galaxy’nin aynı kategori içerisinde birden fazla adaylığının bulunması dikkat çekerken, yeni bir kategori de ilk kez bu yıl ödüllendirilecek. Son zamanlarda artış gösteren süper kahraman/anti kahraman serileri de 41. Saturn Ödülleri’nde ön plana çıkarılacak. Televizyondaki En İyi Süper Kahraman Adaptasyonu kategorisi ile ciddi yapımlar arasında çekişme olacak.

Adayları sadece akademi üyeleri oylayabilecek. Sonuçlar ise 25 Haziran’da açıklanacak.

Kategoriler ve adaylar ise şu şekilde:

En İyi Çizgi Roman’dan Film Uyarlaması:

  • The Amazing Spider-Man 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy
  • X-Men: Days of Future Past

En İyi Bilimkurgu Filmi:

  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Edge of Tomorrow
  • Godzilla
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • Interstellar
  • The Zero Theorem

En İyi Fantastik Film:

  • Birdman
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Into the Woods
  • Maleficent
  • Paddington

En İyi Korku Filmi:

  • Annabelle
  • The Babadook
  • Dracula Untold
  • Horns
  • Only Lovers Left Alive
  • The Purge: Anarchy

En İyi Gerilim Filmi:

  • American Sniper
  • The Equalizer
  • Gone Girl
  • The Guest
  • The Imitation Game
  • Nightcrawler

En İyi Aksiyon / Macera Filmi:

  • Exodus: Gods and Kings
  • Inherent Vice
  • Lucy
  • Noah
  • Snowpiercer
  • Unbroken

En İyi Aktör:

  • Tom Cruise – “Edge of Tomorrow”
  • Chris Evans – “Captain America: The Winter Soldier”
  • Jake Gyllenhaal – “Nightcrawler”
  • Michael Keaton – “Birdman”
  • Matthew McConaughey – “Interstellar”
  • Chris Pratt – “Guardians of the Galaxy”
  • Dan Stevens – “The Guest”

En İyi Aktris:

  • Emily Blunt – “Edge of Tomorrow”
  • Essie Davis – “The Babadook”
  • Anne Hathaway – “Interstellar”
  • Angelina Jolie – “Maleficent”
  • Jennifer Lawrence – “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1”
  • Rosemund Pike – “Gone Girl”

En İyi Yardımcı Aktör:

  • Richard Armitage – “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
  • Josh Brolin – “Inherent Vice”
  • Samuel L. Jackson – “Captain America: The Winter Soldier”
  • Anthony Mackie – “Captain America: The Winter Soldier”
  • Andy Serkis – “Dawn of the Planet of the Apes”
  • J.K. Simmons – “Whiplash”

En İyi Yardımcı Aktris:

  • Jessica Chastain – “Interstellar”
  • Scarlett Johansson – “Captain America: The Winter Soldier”
  • Evangeline Lily – “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
  • Rene Russo – “Nightcrawler”
  • Emma Stone – “Birdman”
  • Meryl Streep – “Into the Woods”

En İyi Genç Aktör Performansı:

  • Elle Fanning – “Maleficent”
  • MacKenzie Foy – “Interstellar”
  • Chloe Grace Moretz – “The Equalizer”
  • Tony Revolori – “The Grand Budapest Hotel”
  • Kodi Smit-McPhee – “Dawn of the Planet of the Apes”
  • Noah Wiseman – “The Babadook”

En İyi Yönetmen:

  • Alejandro G. Innarritu – “Birdman”
  • James Gunn – “Guardians of the Galaxy”
  • Doug Liman – “Edge of Tomorrow”
  • Christopher Nolan – “Interstellar”
  • Matt Reeves – “Dawn of the Planet of the Apes”
  • Joe Russo, Anthony Russo – “Captain America: The Winter Soldier”
  • Bryan Singer – “X-Men: Days of Future Past”

En İyi Senaryo Yazımı:

  • Captain America: Winter Soldier – Stephen McFeely, Christopher Markus
  • Edge of Tomorrow – Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
  • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
  • Guardians of the Galaxy – James Gunn, Nicole Perlman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro
  • Whiplash – Damien Chazelle

En İyi Kurgu:

  • Captain America: The Winter Soldier – Jeffrey Ford, Matthew Schmidt
  • Edge of Tomorrow – James Herbert, Laura Jennings
  • Guardians of the Galaxy – Fred Raskin, Hughes Winborne, Craig Wood
  • Interstellar – Lee Smith
  • Unbroken – William Goldenberg, Tim Squyres
  • X-Men: Days of Future Past – John Ottman

En İyi Prodüksiyon:

  • “Captain America: The Winter Soldier” – Peter Wenham
  • “Dawn of the Planet of the Apes” – James Chinlund
  • “The Grand Budapest Hotel” – Adam Stockhausen
  • “Guardians of the Galaxy” – Charles Wood
  • “Interstellar” – Nathan Crowley
  • “Into the Woods” – Dennis Gassner

En İyi Müzik:

  • “Captain America: The Winter Soldier” – Henry Jackman
  • “Dawn of the Planet of the Apes” – Michael Giacchino
  • “Godzilla” – Alexandre Desplat
  • “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” – Howard Shore
  • “How to Train Your Dragon 2” – John Powell
  • “Interstellar” – Hans Zimmer

En İyi Kostüm:

  • “Dracula Untold” – Ngila Dickson
  • “Exodus: Gods and Kings” – Janty Yates
  • “Guardians of the Galaxy” – Alexandra Byrne
  • “Into the Woods” – Colleen Atwood
  • “Maleficent” – Anna B. Sheppard
  • “X-Men: Days of Future Past” – Louise Mingenbach

En İyi Makyaj:

  • “Dawn of the Planet of the Apes” – Bill Terezakis, Lisa Love
  • “Dracula Untold” – Mark Coulier, Daniel Phillips
  • “Guardians of the Galaxy” – David White, Elizabeth Yianni-Georgiou
  • “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” – Peter King, Rick Findlater, Gino Acevedo
  • “Into the Woods” – Peter King, Matthew Smith
  • “X-Men: Days of Future Past” – Adrien Morot, Norma Hill-Patton

En İyi Özel Efekt:

  • “Captain America: The Winter Soldier” – Dan Daleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick
  • “Dawn of the Planet of the Apes” – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
  • “Edge of Tomorrow” – Gary Brozenich, Nick Davis, Jonathan Fawkner, Matthew Rouleau
  • “Guardians of the Galaxy” – Stephane Ceretti, Nicholas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
  • “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
  • “Interstellar” – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher

En İyi Bağımsız Film:

  • Grand Piano
  • I, Origins
  • A Most Violent Year
  • The One I Love
  • The Two Faces of January
  • Whiplash

En İyi Uluslararası Film:

  • Bird People
  • Calvary
  • Force Majeur
  • Mood Indigo
  • The Railway Man
  • The Theory of Everything

En İyi Animasyon Filmi

  • Big Hero 6
  • The Boxtrolls
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Lego Movie
  • The Wind Rises

Televizyon Kategorileri

En İyi Televizyon Serisi

  • The Blacklist
  • The Following
  • Grimm
  • Hannibal
  • Person of Interest
  • Sleepy Hollow

En İyi Kablolu Yayın Serisi

  • 12 Monkeys
  • American Horror Story: Freak Show
  • Continuum
  • Falling Skies
  • Salem
  • The Strain
  • The Walking Dead

En İyi Mini Seri:

  • Bates Motel
  • From Dusk Till Dawn
  • Game of Thrones
  • The Last Ship
  • The Librarians
  • Outlander

Televizyondaki En İyi Süper Kahraman Adaptasyonu:

  • Agent Carter
  • Agents of S.H.I.E.L.D.
  • Arrow
  • Constantine
  • The Flash
  • Gotham

En İyi Gençlik Serisi:

  • The 100
  • Doctor Who
  • Pretty Little Liars
  • Supernatural
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries

Televizyon Serilerindeki En İyi Aktör:

  • Hugh Dancy – “Hannibal”
  • Grant Gustin – “The Flash”
  • Andrew Lincoln – “The Walking Dead”
  • Tobias Menzies – “Outlander”
  • Mads Mikkelsen – “Hannibal”
  • Noah Wyle – “Falling Skies”

Televizyon Serilerindeki En İyi Aktris:

  • Haley Atwell – “Agent Carter”
  • Caitronia Balfe – “Outlander”
  • Vera Farmiga – “Bates Motel”
  • Jessica Lange – “American Horror Story: Freak Show”
  • Rachel Nichols – “Continuum”
  • Rebecca Romjin – “The Librarians”

Televizyon Serilerindeki En İyi Yardımcı Aktör:

  • David Bradley – “The Strain”
  • Laurence Fishburne – “Hannibal”
  • Sam Heughan – “Outlander”
  • Erik Knudsen – “Continuum”
  • Norman Reedus – “The Walking Dead”
  • Richard Samuel – “The Strain”

Televizyon Serilerindeki En İyi Yardımcı Aktris

  • Emilia Clarke – “Game of Thrones”
  • Jenna Coleman – “Doctor Who”
  • Caroline Dhavernas – “Hannibal”
  • Lexa Doig – “Continuum”
  • Emily Kinney – “The Walking Dead”
  • Melissa McBride – “The Walking Dead”

Televizyon Serilerindeki En İyi Genç Performansı:

  • Camren Bicondova – “Gotham”
  • Maxim Knight – “Falling Skies”
  • Tyler Posey – “Teen Wolf”
  • Chandler Riggs – “The Walking Dead”
  • Holly Taylor – “The Americans”
  • Maisie Williams – “Game of Thrones”

Televizyon Serilerindeki En İyi Konuk Oyuncu Performansı:

  • Dominic Cooper – “Agent Carter”
  • Neil Patrick Harris – “American Horror Story: Freak Show”
  • John Larroquette – “The Librarians”
  • Wentworth Miller – “The Flash”
  • Michael Pitt – “Hannibal”
  • Andrew J. West – “The Walking Dead”