Haberler

40 Milyon İnsan Dungeons and Dragons Oynuyor!

Geçtiğimiz günlerde Wizards of the Coast’un hazırladığı bir çizelgeye göre, her geçen yıl Dungeons and Dragons oynayanların sayısı artıyor.

Kendisine Bloomberg’in Businessweek sayfalarında yer bulan Dungeons and Dragons hakkında ilginç istatistiksel bilgiler ortaya çıktı. Mary Pilon tarafından hazırlanan makalede, uzun yıllardır DnD oynayan ve oynatanlardan yardım alınmış. Ayrıca WOTC’nin üst düzey yöneticileriyle de konuşma imkanı sağlanmış.

Elde edilen veriler ışığında, Wizards of the Coast’a göre 2018’de satılan Başlangıç Seti’nin (Starter Set) pazar payı %52 oranında artış göstermiş. Bunu ortalamaya vurduklarında, yıllık bazda 40 Milyon kişinin Dungeons and Dragons oynadığı ortaya çıkıyor.

İlgili Makaleler

80ler’de popülaritesi artan fakat sonrasında yavaşça düşmeye başlayan Dungeons and Dragons, 2014 yılında piyasaya sürdüğü 5th Edition kural kitaplarıyla yeniden gündeme oturmuş halde. Sadece bu alanla ilgilenenlerin değil, ana akım medyanın da ilgisini çekmiş durumda.

Yayınlanan diziler ve filmlerde, DnD’ye yapılan referanslarda da bir artış var. Yıllardır yönetmenlik yapmış ya da sunuculuk kariyeri olan kişilerin çıkıp Dungeons and Dragons için çalışmalar ortaya koymuş olmasının da etkisi var.

Bu veriler sadece Kuzey Amerika pazarı ve Dungeons and Dragons için geçerli olsa da rol yapma oyunlarına olan rağbetin artış göstermiş olması oldukça sevindirici.

Makalede kendisine yer bulan bu görseli de sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıda bahsi geçen görseli bulabilirsiniz.

Burak Ogan Mancarci tarafından hazırlanan bu istatistiksel görselde, 5th Edition itibariyle oyuncuların en çok tercih ettiği ırklar ve sınıflar gösterilmiş.

Dungeons and Dragons için YouTube kanalımıza özel hazırladığımız seriyi de aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.