Haberler

2015 TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçlandı

tbd-bilimkurgu-oyku

TBD’nin düzenlediği on yedinci Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Bu yıl 360 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 19 öykü Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Cenk Tezcan, Erdal Naneci, Ersin Taşçı, Kadir Yiğit Us, Murat Başekim ve Ümit Dağcı’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirildi. Değerlendirmenin sonunda ilk üç derece, iki mansiyon ve bir jüri özel ödülü belirlendi.

Burçin Tetik, toplumumuza özgü erkek egemen aile yapısını bilimkurgusal çerçeveden ele aldığı “Eşçip” adlı öyküsüyle yerelleştirilmiş bilimkurgunun başarılı bir örneğini sergileyerek birinciliğe layık görüldü. Öyküsünde bilimkurgunun yadırgatma işlevini etkili bir biçimde kullanan yazar, kadını tahakküm altına alan ataerkil aile düzenine güçlü bir eleştiri getiriyor.

Tevfik Uyar, evrenin sınırlarını keşfe çıkan insanlığın kendi sınırıyla karşı karşıya gelmesini konu alan “Yüz Elli” adlı öyküsüyle ikincilik ödülünün sahibi oldu. İnsanın kendi var oluşuna büyük anlamlar yüklemesine keskin bir ironiyle yaklaşan “Yüz Elli”, bilimkurgunun hakkını sonuna kadar verirken mizahını sakınmıyor ve çarpıcı finaliyle akıllarda kalıyor.

Özgür Tırpan, bir babanın kızına karşı evrendeki mesafeleri hiçe sayan sevgisini anlattığı “Tarak” adlı öyküsüyle üçüncülüğe değer bulundu. “Tarak”, salt aklın egemenliğinde giderek mekanikleşen bir dünyada koşulsuz sevginin izini süren sıcak bir insan hikayesi.

İlk üç derecenin yanı sıra, Emel Altay’ın “Laleli’den dünyaya… Laleli’den dünyaya…” ve Akın Çokuğurluel’in “Ütopya” adlı öykülerine mansiyon ödülü verildi. Bu senenin en genç finalisti olan Ruken Asya Çiftçi, “Durdu.” adlı öyküsüyle jüri özel ödülünün sahibi oldu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Muhteşem Origami Tasarımlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.