Haberler

1960’lardaki Uzay Yarışı Yeniden Başlıyor

uzay-istasyonu-banner

Rusya’nın Ukrayna krizinden ötürü başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerle yaşadığı gerginlik uzaya da yansıdı. Rusya’nın aldığı kararın ardından Soğuk Savaş’a damgasını vuran “Uzay Yarışı” yeniden alevlenebilir.

Rus uzay kurumu Ruskosmos’tan yapılan açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) 2024’te görev süresinin sona ermesinin ardından Rusya’nın kendi uzay istasyonunu inşa edeceği bilgisine yer verildi.

Yeni istasyonun yapımında, ISS’te kullanılan Rusya’ya ait modüllerden yararlanılacak. Ruskosmos’un açıklamasında, “Rusya’nın uzaydaki varlığının güvence altına alınması için ISS’in birçok bloğunun değerlendirilebileceği” belirtildi.

ISS’NİN MALİYETİ YILLIK 3 MİLYAR DOLAR

uzay-istasyonu

ISS’e Rusya’nın dışında ABD, Kanada, Japonya, Brezilya ve aralarında Almanya’nın da bulunduğu 11 Avrupa ülkesi katkı sağlıyor.

Yerküreden yaklaşık 350 kilometre yükseklikteki bir rotada ilerleyen ISS’in yıllık maliyeti yaklaşık 3 milyar doları buluyor.

Yapımına 1998’te başlanan ISS’te 2000 yılından bu yana bilimsel araştırmalar yürütülüyor. Yaklaşık 100 metre uzunluğundaki istasyon 450 ton ağırlığında. ISS’te, belirli aralıklarla değişen 6’şar kişilik mürettebat görev yapıyor.

Uzay Yarışı, SSCB’nin 1957’de Sputnik 1 adlı ilk yapay uyduyu uzaya fırlatmasıyla başlamış, ABD ve SSCB, bu yarış uğruna milyarlarca dolar harcamıştı.

AMBARGO OLUMSUZ ETKİLİYOR

Rusya, kendi uzay istasyonu Mir’in görevine 2001 yılında son vermiş, istasyon atmosfere girerek yanmıştı.

Rusya’ya Batılı ülkelerce uygulanan ekonomik ambargo, uzaycılık çalışmalarını da olumsuz etkiliyor. Rus ekonomisi resesyonun eşiğinde. Uzaycılık projelerinin ihtiyaç duyduğu hassas elektronik parçalar ise yaptırımlar nedeniyle sevk edilmiyor.

İlginizi Çekebilir  Uzayda Kurulacak İlk Ülke Asgardia İçin Başvurular Başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu