Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Bilimkurgunun En Önemli Eserlerinden “Biz” Yayınlandı

Bilimkurgunun En Önemli Eserlerinden “Biz” Yayınlandı

biz-bilimkurgu-kitap-banner

Biz, Rus yazar Yevgeni İvanoviç Zamyatin’in en bilinen eseri ve tek romanıdır. 1920 yılında kaleme alınan eser yazarın ülkesinde ancak 1988 yılında yayımlanmıştır.

Romanın kurgusu, sosyalist bir devrimin ardından 26. yüzyılda geçmektedir ve kendisini örnek alan diğer romanlar gibi eserde de distopik bir atmosfer mevcuttur.

biz-yevgeni-zamyatinRomanda insan doğadan ve kendi benliğinden koparılmış, Biz haline getirilerek toplumun sıradan bir parçası halini almıştır. Öyleki artık isimler kullanılmamakta, en üstün bilim olan matematikten yararlanılarak her yurttaş bir sayı ile anımaktadır. Saydam cam duvarlar arasında yaşayan yurttaşların her anı sistem tarafından denetlenmekte, erkek ve dişi sayılar sadece sistemin izin verdiği çiftleşme anlarında bir perde ile dış dünyadan ayrılabilmektedirler. Toplum gelişmiş, bilim ilerlemiş, dünya dışına yolculuk yapmak bile mümkün olmuştur. Ancak tanımlanan dünya bir ütopya değil, kara, karanlık bir ütopyadır.

Biz, distopik geleceği konu alan, çoğunlukla totaliter ve özgür istemi kısıtlayan, yok eden iktidarları betimleyen romanların ilk örneğidir. Roman en gelişmiş sistemin bile daha iyi bir alternatifi olduğu iddiasını kendisine temel almıştır.

İlginizi Çekebilir  Kıyamete 77 Gün Kala Dedektif Hank Palace, Zorlu Bir Görevin Peşinde - Gerisayım Kenti

Sovyetler Birliği’nde 1921 yılında yasaklanmış olan romanın İngilizce tercümesi 1924 yılında İngiltere’de yayımlanmıştır. Bu eser ilk anti-ütopyacı (ütopya karşıtı) romanlardandır; Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya (Brave New World) ile George Orwell’ın 1984 isimli romanlarına esin kaynağı olmuştur.

Kitap, Rusça aslından ilk kez Türkçe’ye çevrildi.

İthaki Yayınları tarafından basılan kitabın künye bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar.