Edebiyat

Aleksandr Belyaev’in Başyapıtı Su Adamı Kitabı Çıktı

İthaki Yayınları, Bilimkurgu Klasikleri serisine devam ediyor ve bizleri yeni bilimkurgu kitaplarıyla buluşturuyor. Bilimkurgu Klasikleri serisinde yeni kitap Aleksandr Belyaev‘in yazdığı Su Adamı oldu.

Bilimkurgu Klasikleri’nin 21. kitabı olan Su Adamı, daha önce de kitaplarını Türkçe olarak okuduğumuz Aleksandr Belyaev’in en önemli eserlerinden birisi. Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Türkçeye daha önce Profesör Dowell’in Başı ve Ket Yıldızı kitapları çevrilen ünlü Rus bilimkurgucu Aleksandr Belyaev’in başyapıtı Su Adamı, İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri dizisinin 21. kitabı olarak ilk kez Türkçede.

Tarihte bilimkurgu yazarak geçimini sağlayan ilk yazar olan Belyaev, aynı zamanda “Sovyetlerin Jules Verne’i” olarak da nitelendiriliyor.

Su Adamı’nda çocukluğunda üzerinde yapılan deneyler sonucu balık solungaçlarına sahip olan ve bu yüzden yaşamını suda geçiren, balıkçıların “deniz şeytanı” lakabını taktığı Ihtyandr’ın kara ve deniz hayatı arasında yaşadığı gelgitlerin yanı sıra insanüstü bir canlı olarak dışdünyayla olan mücadelesine de tanık oluyoruz.

Belyaev bu eserinde fakirlere daha iyi yaşam koşulları sağlamak gibi sosyal meselelere de dokunmaktan geri durmuyor.

Çevirisini Hazal Yalın’ın üstlendiği 240 sayfalık kitap raflarda yerini aldı. İyi okumalar.

Bilimkurgu Klasikleri’nin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Charles Dickens ve Edgar Allan Poe'ya İlham Veren "Grip" İsimli Kuzgun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu