Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya Kitabı Raflarda

Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya Kitabı Raflarda

20. yüzyılın en önemli romanlarından sayılan Aldous Huxley‘nin kaleme aldığı Cesur Yeni Dünya kitabı İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi kapsamında raflarda yerini aldı.

Toplumsal bir eleştiri olan ve 1932 yılında yazılmış olmasına rağmen günümüze ışık tutan roman, hem edebiyat hem de bilimkurgu dünyasının en önemli eserlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

“Cesur Yeni Dünya” bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, “annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. “Herkes herkes içindir.”

“Cesur Yeni Dünya”nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ‘birey yok edilse de süren macerasının’ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ‘iyi edebiyat’ kategorisine yükseltiyor.

İlginizi Çekebilir  Of Dice And Men - FRP Oyuncularına Özel Bir Kitap

Çevirisi Ümit Tosun’a ait olan 349 sayfalık kitap raflarda yerini aldı. İyi okumalar!