Diğer Haberler

Kitap Okumak Hafıza İçin Çok Faydalı

Kitap okumak hafıza açısından oldukça önemli. Bu sadece kitap okumanın bir faydası. Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiğini Tıp doktoru Emre Çevik de doğruladı.

Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, “Kitap okumanın hafıza güçlendirme yeteneği, bilim dünyası tarafından birçok çalışma ile desteklenmektedir” diyerek, kitap okumanın sadece hikayeler ve bilgileri öğrenmekle sınırlı olmayan, aynı zamanda beyin ve hafıza için de önemli bir egzersiz olduğuna dikkat çekti.

Uzm. Dr. Emre Çevik, ev, iş ve günlük yaşam arasında insanların beyni için çok fazla şey yapamadığını söyledi.

“Kullanılmayan beyin küçülecektir”

Kitap okumak hafıza için çok faydalı 1
Kitap okumak hafıza için çok faydalı

Günümüzde hareketsiz (sedanter) bir yaşam sürüldüğünün altını çizen Uzm. Dr. Çevik, “Ev, iş, normal yaşam derken ekstra olarak beynimizi çalıştıracak çok fazla bir şey yapamayabiliyoruz. Kitap okumak kesinlikle en iyi yoldur. Kullanılmayan her şey küçülmeye başlıyor. Öyle de beynimiz. Bilişsel kapasitemizi kullanalım. Okuyalım. Çünkü kitaptan aldığımız bilgiler ve beynimizde kurduğumuz hayal gücümüz, zihnimizi kesinlikle geliştirecektir ve zihnimizi kullandıkça unutkanlığımız giderek azalacaktır.

“Beyin içi jimnastik etkisi yaratıyor”

Kitabı okurken beynin çeşitli bölgelerinin de aktive olduğuna dikkat çeken Dr. Emre Çevik, “Bu süreç, beyin için ‘jimnastik’ gibi bir etki oluşturur.” Dil bilgisi ve hikaye anlatımı, beyin hücrelerinin bağlantılarını güçlendirerek hafıza kapasitemizi geliştirir. Ek olarak, “Yeni kavramlar ve kelimeler öğrendiğimizde hafızamız daha iyi çalışır” dedi.

“Zihinsel beceriler geliştiriyor”

Kitap okumanın aynı zamanda zihinsel hafızayı geliştirdiğini belirten Çevik, “Bir kitabı okurken, olayları takip etmek ve anlamak için anıları canlı tutmamız gereklidir. Hikayenin konusu, karakterlerin isimleri ve kişilikleri, önemli konuşmalar ve olaylar, hikayeyi takip etmek ve anlamak için hatırlanması gereken çok sayıda ayrıntıdır. Bu sürekli pratik, hafızamızı güçlendirir. Ayrıca kitap okumak, hayal gücümüzü geliştirir ve hafızamızı güçlendirir. Kitaplardaki karakterler ve hikayeler, zihnimizi ve hayal gücümüzü harekete geçirir. Zihnimiz, bu süreç boyunca farklı ve karmaşık görsel imgeler ve senaryolar yaratır. Bu imgeler ve hikayeleri hatırlamak, hafızayı güçlendiren bir başka yoldur.

“Hafızayı geliştiren etkili bir uygulama”

Uzm. Dr. Emre Çevik, kitap okumanın hafızayı güçlendiren etkili bir yöntem olduğunu belirtti.

Hafızayı geliştirmek için kitaplar, beyne sürekli yeni bilgiler vererek ve beyin hücreleri arasındaki bağlantıları harekete geçirerek çalışır. Kitabı düzenli olarak okumak, hafızamızı daha iyi kullanmak ve geliştirmek için mükemmel bir yöntemdir. Bu nedenle, iyi bir hafıza ve genel beyin sağlığı için herkes düzenli olarak kitap okumaya başlamalıdır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.