Röportajlar

Pearl Abyss Türkiye’den Zeyd Kazancı ile Black Desert Online’ı Konuştuk

Black Desert Online çok yakın zamanda Türk oyuncular ile Türkçe bir şekilde buluşacak. Kısa zaman önce kapalı beta sürecini bol oyunculu bir şekilde tamamlayan Black Desert Online’ı bir de Pearl Abyss Türkiye ekibiyle konuştuk.

Black Desert Online’ı Türkçe oynayabilmemiz konusunda tüm emeğini ve çabasını ülkemiz oyuncuları için harcayan Zeyd Kazancı ile oyunu konuştuk.

– Black Desert Online nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Açık Dünya MMORPG olarak nitelendiriyoruz. Çok detaylı ve geniş bir harita ile oynanış dinamiklerini içinde barındıyor. Bir MMORPG’de ne istiyorsanız Black Desert ona sahip, PvP, PvE, yaşam becerileri (çiftçilik, balıkçılık vb), klan savaşları, beylik savaşları, zindan, üretim sistemi; yani aklınıza ne geliyorsa var diyebilirim. Eğer aklınızda oyunda olmayan bir şey varsa, bunu duymayı çok isterim. Çünkü oyunu geliştirme konusunda çok istekliyiz ve bu tarz önerileri duymak istiyoruz.

– MMORPG janrı neredeyse ilk ortaya çıktığından beri bu türü oynuyorum. Black Desert Online oynamam için beni nasıl ikna ederdiniz?

Matrix filmini ilk izlediğinizdeki etkiyi hatırlıyor musunuz? İşte aynı hissi MMORPG için verebilecek bir oyun. Gerçekten zamanının ilerisinde ve çok ince işlenmiş bir yapısı var. Bu yüzden bu oyunun bir parçası olmak çok zevkli ve gurur verici.

– Oyunda inanılmaz bir karakter oluşturma sistemi var. Neredeyse 3D modelleme yapar gibi karakter oluşturabiliyoruz. Belli ki oyun grafik anlamında sizin de iddia ettiğiniz gibi oldukça yenilikçi ve gelişmiş. Bu grafik optimizasyonu ve yapısından biraz bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi Black Desert oyun motoru, Black Desert Engine adını taşıyor ve kendimize ait. Bu bize oldukça detaylı ayarlamalar yapma imkânı veriyor. Optimizasyon, üzerinde çok önemle durduğumuz konulardan bir tanesi. Sürekli gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapmak için çalışıyoruz.

– FRPNET takipçilerinin çoğu masaüstü oyunları ve özellikle rol yapmayı seven kişiler. Oyunda rol yapma sadece karakterimizi geliştirmekten ibaret mi yoksa ciddi anlamda bir rol yapma deneyimi yaşayabilecekler mi?

Rol yapma deneyimi gerçek anlamda var, hatta sohbet kanallarımızdan birisi sadece buna ayrılmış durumda. Black Desert’ta bir hayatı gerçekten yaşıyorsunuz. Mesleğinize bağlı olarak yaşamak zorundasınız. Ticaret sistemi ve işçi arayüzü de buna en güzel örnek. Sadece işçilerinizle ilgilenerek bir gün geçirebilirsiniz. Eğer bu şekilde oynamayı seviyorsanız, kesinlike hayır demiyoruz. Çiftçilik yaparak bir günü harcayabilirsiniz veya sandalınızla balık avına çıkabilirsiniz. Yani oyunun zaman diliminde ve oyunun dünyasında yaşayabilirsiniz.

– Uzun yıllar oyun sektöründe lokalizasyon yaptım. Bu işin sadece çeviriden farklı olduğunu biliyorum. Siz de Türk oyunculara özel bir şeyler katacak mısınız?

Zaten adı üstünde çeviri değil, lokalizasyon. Kesinlikle bize özel birçok şey kattık ve aslına bakarsanız, katmak da zorundaydık. Örnek verecek olursam, oyuna her gün girdiğinizde İngilizce olarak “Loyality” puanları veriliyor. Bu puanlarla mağazadan ürün alınabiliyor; bu puanlarla bunun çevirisi bildiğin gibi “Sadakat”, fakat biz buna “Vefa” dedik. Bu gibi “bence” gayet güzel dokunuşlarımız bulunuyor. Umarım siz de oynarken beğenirsiniz. Herhangi bir çeviride “daha iyi olabilirdi” dediğiniz bir şey olursa, lütfen bize iletmekten çekinmeyin. Bu tarz geri dönüşler hem sizin oyunu daha çok sevmenize ve benimsemenize yardımcı olur hem de bize büyük katkı sağlar.

– Oyunun tam çıkış tarihi hakkında bir bilgiyi okuyucularımızla paylaşabilir misiniz? İlerleyen dönemde ne gibi eklentiler ve yenilikler planlanıyor?

8 Kasım’da Kapalı Beta’yı açtık ve 12 Kasım’da sonlandırdık. Oyunun tam açılış tarihi ise 6 Aralık olacak.

 

Siz de Black Desert Online‘a katılmak isterseniz sizi buraya alalım. İyi oyunlar, eğlenceyi kaçırmayın!

İlginizi Çekebilir  Call Of Cthulhu: Dark Corners Of The Earth Trailer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu